mięśnie

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
Amek1991
Posty: 3
Rejestracja: 6 paź 2009, o 16:03

mięśnie

Post autor: Amek1991 »

Witam,
mam problem z odrobieniem pracy domowej :
Moja Kochana nauczycielka zadała nam prace pt dlaczego filamenty cienkie(aktyna) podczas rozkurczu maja wieksza odleglosc pomiedzy filamentami grubymi (miozyna) a w skurczu dlaczego jest mniejsza odległość. Podaje rysunek jaki mam w ksiązce bo o to chodzi . Prosze pomozcie . chodzi jej o to DLACZEGO tak jest czym to jest spowodowane Pomocy DLACZEGO! ?
P.S : Nie chodzi tutaj o jakieś skomplikowane rzeczy tak powiedziała wiec nie wiem o co chodzi dodalem tutaj jeszcze ten tekst ale wątpie żeby coś pomógł.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Praca domowa, proszę o pomoc

Post autor: persil1991 »

Żeby odpowiedzieć na to pytanie wystarczy wiedzieć na czym polega skurcz mięśnia. Odpowiedź masz w tekście w pierwszym zdaniu, zacytuję:
"(.) skurcz podczas którego filamenty cienkie wsuwają się między filamenty grube"

Odpowiedź nasuwa się sama.
Amek1991
Posty: 3
Rejestracja: 6 paź 2009, o 16:03

Re: Praca domowa, proszę o pomoc

Post autor: Amek1991 »

tak ale mam napisac dlaczego tak sie dzieje dlaczego one sie tam wsuwaja.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Praca domowa, proszę o pomoc

Post autor: persil1991 »

Z tego co napisałeś w pierwszym poście masz wyjaśnić jedynie różnice odległości między filamentami w skurczu i rozkurczu - a odpowiedź brzmi bo jedne wsuwają się między drugie.

Ale jeśli to Ciebie nie zadowala, to mogę podać przykład innej odpowiedzi - dlatego, żeby odległość się zmniejszyła między aktynowymi i miozynowymi co spowoduje skurcz sarkomeru i w efekcie skurcz całego włókna.

Jeśli nadal to nie to - jedyną odpowiedzią jest chyba wyjaśnienie mechanizmu w jaki to się dzieje - ale to już raczej nie jest taka prosta odpowiedź.
Pod wpływem odłączenia ADP od główki miozyny miolfilamentu grubego następuję wsunięcie miofilamentów grubych między cienkie (ruch ślizgowy). Odległość między nimi maleje. Pod wpływem przyłączenia ATP następuję odłączenie główki miozyny miofilamentu grubego od cienkiego. Hydroliza ATP (do ADP i Pi) powoduje wysunięcie się miofilamentu grubego spomiędzy miofilamentów cienkich. Przyłączenie ADP do główki miozyny miofilamentu grubego powoduje przyłączenie główki miozyny miofilamentu grubego do aktyny z mifolamentów cienkich. Cykl powtarza się.
Amek1991
Posty: 3
Rejestracja: 6 paź 2009, o 16:03

Re: mięśnie

Post autor: Amek1991 »

dzieki, oby to bylo to ]
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość