Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
kazub30
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2015, o 09:29

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: kazub30 »

W tym jest problem część mojej rodziny ma bardzo proste kompakty albo lustrzanki bez możliwości ustawień manualnych a kolegów nie mam jak chcesz wiedzieć dlaczego pisz na priv,nie będę pisał o mojej sytuacji na forum
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: jarud »

Może powinieneś zacząć tak jak ja od czegoś skromnego. Fotografuję canonem a590is,ale nadają się i wcześniejsze modele- a95, a550, a570. Na OLX można je kupić za 60 - 100 zł. Nie mam z tym modelem większych kłopotów,łatwo nastawiam ostrość, wypełniam cały kadr i nie miałem kłopotów z żadnym okularem, wszystkie pasują. Wkleiłem distalem wężyk i doskonale to działa. Aparat z pewnymi kłopotami zamocowałem na urządzeniu za 85 zł kupionym w W-wie w sklepie Teleskopy pl i fotografuję przez okular. Potem kupiłem F-adapter,co znacznie uprościło sprawę. Niestety producent z Grudziądza wycofał go i sprzedaje obecnie na ebayu po 40 euro. Fotografuję na studarze i biolarze. Aparat nie działa z komputerem,ale ostatnio podłączyłem go do 7 calowego monitora za 99zł i mogę teraz ustawiać ostrość i oświetlenie w okularze i na ekranie. Aparat uruchamia również najprostszy chiński flesz za 200 zł Podaję ceny i adresy dla informacji. Nie mam żadnych udziałów w tych firmach.
Awatar użytkownika
elgin1
Posty: 143
Rejestracja: 15 gru 2015, o 21:40

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: elgin1 »

jarud pisze:Może powinieneś zacząć tak jak ja od czegoś skromnego. Fotografuję canonem a590is,ale nadają się i wcześniejsze modele- a95, a550, a570. Na OLX można je kupić za 60 - 100 zł. Nie mam z tym modelem większych kłopotów,łatwo nastawiam ostrość, wypełniam cały kadr i nie miałem kłopotów z żadnym okularem, wszystkie pasują. Wkleiłem distalem wężyk i doskonale to działa. Aparat z pewnymi kłopotami zamocowałem na urządzeniu za 85 zł kupionym w W-wie w sklepie Teleskopy pl i fotografuję przez okular. Potem kupiłem F-adapter,co znacznie uprościło sprawę. Niestety producent z Grudziądza wycofał go i sprzedaje obecnie na ebayu po 40 euro. Fotografuję na studarze i biolarze. Aparat nie działa z komputerem,ale ostatnio podłączyłem go do 7 calowego monitora za 99zł i mogę teraz ustawiać ostrość i oświetlenie w okularze i na ekranie. Aparat uruchamia również najprostszy chiński flesz za 200 zł Podaję ceny i adresy dla informacji. Nie mam żadnych udziałów w tych firmach.
Wrzuć może jakieś fotki, jak to wszystko podłączyłeś. I jakie fotki robisz -)
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: jarud »

Zdjęcia mikroskopu z aparatem pokażę za kilka dni.Moje zdjęcia są na forum, jedne gorsze, inne lepsze,a niektóre fatalne. Fotografuję od kilku miesięcy, dopiero się uczę, ale ta metoda pozwala osiągnąć niezłe wyniki. Oczywiście to nie jest poziom Pickula lub Planapo,ale można zrobić niezłe zdjęcia achromatami pzo,zwłaszcza przy bocznym oświetleniu. Sprzęt jest tani i łatwy do kupienia. Same zalety, jeżeli nie ma się wybujałych ambicji.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: Boguslaw »

jarud pisze:jeżeli nie ma się wybujałych ambicji.
Ambicje powinny być wybujałe, jak się ma na to czas i chęci
Piszę to jako typowy dokumentalista, co gorsza szkoda mi tego czasu na przekraczenie granicy typowego dokumentu :-(
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: planapo »

Szkołom zawdzieczamy jedna rzecz, ktora niedawno sobie uswiadomilem. Jak oddawales sprawdzian i nauczyciel zwracal to co bylo zaznaczone? WYŁĄCZNIE błędy. Dzis jak sie czegos uczycie jako dorosli ludzie to na co w tym procesie nauki patrzycie? Na to co bylo zrobione dobrze, dalo nowe doswiadczenie, rozwinelo, cos co moze ucieszyc, ze zrobiliscie postep czy na to co uwazacie ze bylo zle? Odpowiedzcie sobie sami

Chetnie zobacze wiecej tego co wyciagniesz z achromatow PZO. Ja prawdopodobnie po wakacjach bede robic troszke bardziej oficjalny test sprzetu z niskiej polki, juz czekam na to wyzwanie i ile z niego wyciagne
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: Boguslaw »

"Mierz siły na zamiary", niekoniecznie -)
Chyba wiele można wyciągnąć, trzeba jednak naprawdę chcieć, próbować, próbować, próbować
kazub30
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2015, o 09:29

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: kazub30 »

Witam,mam pytanie do Pickul"a Jestem w posiadaniu aparatu panasonic lumix tz8 staram się zrobić przyzwoite zdjęcie, Wczoraj miałem próbki gdzie było kilka euglenin miedzy innymi phacus. Jak nastawiam aparat jest wszystko dobrze podczas robienia zdjęcia jest ciemne i niewyraźne. Jak myślisz co robię żle
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: Pickul »

Do TZ8 okulary z odrzuconą źrenicą z polem widzenia 20 mm.
Jeżeli masz inne to pole widzenia będzie mniejsze.
Masz na aparacie podgląd na żywo w czasie rzeczywistym na ekraniku z tyłu, widzisz więc jak zdjęcie będzie wyglądało.
Obiektyw aparatu powinien szczelnie przylegać do okularu mikroskopu, lekko zoomujesz (tylko optyczny) tak żeby pole widzenia było jak największe ale tylko to momentu rozpoczęcia winietowania na krawędziach (tu okulary są kluczowe).
TZ8 ma pełne ustawienia manualne, tu już musisz poświęcić trochę czasu na nabranie doświadczenia. Na początek odpowiedni balans bieli, zacznij od zabawy z czasem migawki i wielkością przesłony. ISO wartość minimalna, chyba 80.
Awatar użytkownika
elgin1
Posty: 143
Rejestracja: 15 gru 2015, o 21:40

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: elgin1 »

Może komuś się przyda, może nie. Mimo wszystko napiszę. Denerwowała mnie przysłona w podstawie Biolara, a raczej jej regulacja karbowanym kołem. Dlatego odwróciłem o 180 i w miejsce śruby mocującej użyłem śruby od regulacji kondensora po uprzednim skróceniu do 4 mm od gwintu w dół.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: Pickul »

Brawo, świetny pomysł i doskonałe wykonanie
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: jarud »

Córka kupiła mi na e-bay obiektywy 1x achro i 2x SP. Kosztowały razem ok. 550 zł. 1x jest rozczarowujący - ma małą odl. roboczą, a stolik biolara nie podjeżdża na wystarczającą wysokość, coś będę musiał z tym zrobić. 2xSP jest praktycznie parafokalny,choć na końcu ruchu stolika i , moim zdaniem, daje niezłe obrazy. Są to 2 pierwsze zdjęcia, z byle jak ustawionym oświetleniem. Skąposzczet miał ponad 5 mm długości i oczywiście cały się nie mieścił w kadrze, okulary chińskie 10 WF.
Załączniki
40.jpg
41.jpg
_fenix_
Posty: 52
Rejestracja: 19 kwie 2016, o 13:22

Re: Mikrofotografia ogólnie - testy, porady, doświadczenia

Post autor: _fenix_ »

Mam pytanie ile Mpix powinna mieć matryca aby nie przesadzać ze zdjęciami z wykorzystaniem mikroskopu?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości