Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: BartoS81 »

planapo pisze: Brawo dla syna!
Synek dziękuję (dopiero się uczy czytać i pisać.)
planapo pisze: Wrzucaj juz tematycznie, w razie jakis technicznych pytan - tutaj.
Ok

Z technicznych na razie nie mogę opanować co zrobić gdy obiekt ma duże różnice w
stopniu jasności. Próbowałem łączyć wynikowe pod-stosy stacków, próbowałem w jednym stosie połączyć - ale wynik jest bardzo kiepski. Chyba jedynym moim pomysłem jest połączenie dwóch(lub więcej) zdjęć w PS by to jakoś wyglądało - spróbuję tak kiedyś.

I jeszcze coś sprawdziłem. Obraz z mojej kamery jest niezwykle czuły na różnice jasności i nic się z tym nie da zrobić moim zdaniem, jak się ustawi do najjaśniejszych obszarów to reszta będzie zbyt ciemna i vice versa. Można potem kombinować poprzez obróbkę zdjęcia, ale to nie to samo. A w okularze poprzez oczy jest ok. Myślałem, że to oko poprawia", otóż nie do końca bo zdjęcie przez okular telefonem daje obraz bardzo podobny do tego co widać okiem przez ten okular. (okular ma poza tym większy obszar widzenia niż trzeci tor).
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: BartoS81 »

Tu jeszcze wrzucę bakterie synka, zrobił sobie wodę z kałuży i nawrzucał tam wszystko co się dało.
Czeka na pierwotniaki, ale póki co są tylko bakterie.
Ja mu ustawiam mikroskop póki co(ma 7 lat), on kadruje, ustawia ostrość i robi zdjęcia.
Wrzucam bo go to bardzo cieszy, że jego zdjęcia mogą się pojawić tutaj.
Załączniki
Bakterie x 40
Bakterie x 40
Bakterie x 60
Bakterie x 60
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: BartoS81 »

Mam prośbę - co to są właściwie lampki z ikei - jako oświetlenie zewnętrzne. ?

Co prawda kamerę mam jaką mam, ale chciałbym już coś wreszcie zrobić by owad był równomiernie oświetlony ze wszystkich stron bez odbłysków. Moje główne źródło światła (niestety jedno - więc z drugiej strony świecę telefonem) to dioda led obudowana opakowaniem po jogurcie.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: planapo »

bl300-test.jpg
Lampki z Ikei to lampki z Ikei

Zobacz sobie jeszcze lampki rowerowe, mozna kupic za maks 4-5 zl sztuka, tez czasem je stosowalem, daja mocne chlodne swiatlo, wymagaja wiecej zabwy z mocowaniem.

Tu dla prezentacji jeszcze dyfuzor nad preparatem, normalnie uzywam samych lampek z pileczkami ktore sa bezposrednio na nich.
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: BartoS81 »

Wielkie dzięki planapo! Tak właśnie sobie to wyobrażałem mniej więcej użytkowo, ale nie byłem pewny. Na ten dyfuzor (nad preparatem) to bym nie wpadł.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: planapo »

Taki nad preparatem to jest klasyczne podejscie, ja lubie moc regulowac swiatlo wiec zrobilem inaczej.

wrzucaj efekty
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: BartoS81 »

Dziś spędziłem sporo czasu czyszcząc optykę bo mi się znowu jakoś zakurzyła(za dużo plam na wysokich powiększeniach znów było widać),
słabi mnie ta czynność.
Wyczyszczenie z szkła jakiś plam, tłuszczu etc. jest łatwe, ale drobinek kurzu to sztuka dla mnie niedościgniona.
W miarę wyczyściłem, jest jeszcze jeden spory kawałek kurzu, ale to musiałbym rozkręcić szkło pod głowicą,
a tam jest taka śruba (tuleja gwintowana z dwoma szczerbinkami na górze) której bez jakiegoś narzędzia nie będę ruszał, w rowerze takie są, tam bym to otworzył śrubokrętem i młotkiem, tu wolę nie ryzykować
Obejrzałem też obiektywy wszystkie pod tym samym mikroskopem, całe w drobinkach kurzu były, delikatnie większość
ich usunąłem, ale wszystkich nie umiem, tak jak i całkiem wszystkich drobin z reszty optyki.

Jakieś ligniny, papiery itp. zostawiają masę drobin, najlepsza mikrofibra z tego co próbowałem, ale to też nie jest to.
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: BartoS81 »

Proszę o poradę - brakuje mi obiektywu x20 i myślę kupić jakiegoś plan achromata.
Teraz sam nie wiem, nie che wydawać zbyt dużo pieniędzy, choć może i warto
poczekać i wydać ciut więcej.
Co radzicie do tej mojej delty - chińczyk ze sklepu w Polsce delta/bresser ?
Chińczyk z ebaya np. AmScope?
Czy szukać na ebay coś lepszego ?
Troszkę się boję drogich markowych używek z ebaya, że kupię i będzie walnięty.
A może ktoś tutaj z szanownych forumowiczów, miałby coś do sprzedania ?
(póki co to budżet maksymalny 500 zł, wolałbym mniej

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: planapo »

Ja bym dozbieral i jednak kupil markowy CF/CFN Plan, jak masz watpliwosci to wrzuc na forum i sie wypowiemy. CF Plana powinienes dostac za 500zł. A juz CF E Plan na pewno kupisz w tej cenie.
CF E Plan
CF E Plan
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: BartoS81 »

Dzięki, w sumie mi się nie śpieszy, będę śledził ebaya, na razie to jakoś 20-stek jakby najmniej jest,
a jak jakaś jest to cena troszkę wyższa (dolar w sumie ostatnio poszedł do góry).

Ps. Nie przypuściłbym, że odkamieniacz tak się ładnie zrobi
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: planapo »

Zgadza sie, 20stek jest najmniej. Na spadek kursu $ bym nie liczyl w najblizszym czasie idzie w gore odkad siedze w temacie, jak zaczynalem kompletowac sprzet to byl po 2,50.
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: BartoS81 »

(No jeszcze przemyślę te 20stkę nikony jednak b. drogie są.) - Dziękuje za odpowiedź.

W związku z przeczytanym postem planapo o teście kamer,
odkryłem że mam też deltowski stack w oprogramowaniu.

Ostatnio zachłysnąłem się stackowaniem w FocusPro - bardzo fajnie mi się
sprawdziło na małych powiększeniach - owadach.
Tak mi się spodobał, że z pierwotniakami też na nim jechałem - ostatni małżynek i pantofelek
są właśnie w nim zrobione (próbuje stacku na pierwotniakach żywych)

Ale teraz przyszło lekkie opamiętanie, sam już nie wiem co lepsze, zapodaję wyniki z różnych
programów stackujących i bardzo proszę o opinie.
Załączniki
Delta + PS
Delta + PS
Helicon Focus + PS
Helicon Focus + PS
Focus pro z dodatkowym efektem reduce achromatic abbreviation - bez PS bo nie widziałem już sensu.
Focus pro z dodatkowym efektem reduce achromatic abbreviation - bez PS bo nie widziałem już sensu.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: planapo »

Zrob jeden stack z nieruchoego obiektu i wtedy porownaj co Ci bardziej odpowiada, żywy orzęsek sie rusza wiec jest malo reprezentacyjny
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości