Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy (:

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: planapo »

bl300-test.jpg
Lampki z Ikei to lampki z Ikei

Zobacz sobie jeszcze lampki rowerowe, mozna kupic za maks 4-5 zl sztuka, tez czasem je stosowalem, daja mocne chlodne swiatlo, wymagaja wiecej zabwy z mocowaniem.

Tu dla prezentacji jeszcze dyfuzor nad preparatem, normalnie uzywam samych lampek z pileczkami ktore sa bezposrednio na nich.
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: BartoS81 »

Wielkie dzięki planapo! Tak właśnie sobie to wyobrażałem mniej więcej użytkowo, ale nie byłem pewny. Na ten dyfuzor (nad preparatem) to bym nie wpadł.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: planapo »

Taki nad preparatem to jest klasyczne podejscie, ja lubie moc regulowac swiatlo wiec zrobilem inaczej.

wrzucaj efekty
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: BartoS81 »

Dziś spędziłem sporo czasu czyszcząc optykę bo mi się znowu jakoś zakurzyła(za dużo plam na wysokich powiększeniach znów było widać),
słabi mnie ta czynność.
Wyczyszczenie z szkła jakiś plam, tłuszczu etc. jest łatwe, ale drobinek kurzu to sztuka dla mnie niedościgniona.
W miarę wyczyściłem, jest jeszcze jeden spory kawałek kurzu, ale to musiałbym rozkręcić szkło pod głowicą,
a tam jest taka śruba (tuleja gwintowana z dwoma szczerbinkami na górze) której bez jakiegoś narzędzia nie będę ruszał, w rowerze takie są, tam bym to otworzył śrubokrętem i młotkiem, tu wolę nie ryzykować
Obejrzałem też obiektywy wszystkie pod tym samym mikroskopem, całe w drobinkach kurzu były, delikatnie większość
ich usunąłem, ale wszystkich nie umiem, tak jak i całkiem wszystkich drobin z reszty optyki.

Jakieś ligniny, papiery itp. zostawiają masę drobin, najlepsza mikrofibra z tego co próbowałem, ale to też nie jest to.
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: BartoS81 »

Proszę o poradę - brakuje mi obiektywu x20 i myślę kupić jakiegoś plan achromata.
Teraz sam nie wiem, nie che wydawać zbyt dużo pieniędzy, choć może i warto
poczekać i wydać ciut więcej.
Co radzicie do tej mojej delty - chińczyk ze sklepu w Polsce delta/bresser ?
Chińczyk z ebaya np. AmScope?
Czy szukać na ebay coś lepszego ?
Troszkę się boję drogich markowych używek z ebaya, że kupię i będzie walnięty.
A może ktoś tutaj z szanownych forumowiczów, miałby coś do sprzedania ?
(póki co to budżet maksymalny 500 zł, wolałbym mniej

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: planapo »

Ja bym dozbieral i jednak kupil markowy CF/CFN Plan, jak masz watpliwosci to wrzuc na forum i sie wypowiemy. CF Plana powinienes dostac za 500zł. A juz CF E Plan na pewno kupisz w tej cenie.
CF E Plan
CF E Plan
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: BartoS81 »

Dzięki, w sumie mi się nie śpieszy, będę śledził ebaya, na razie to jakoś 20-stek jakby najmniej jest,
a jak jakaś jest to cena troszkę wyższa (dolar w sumie ostatnio poszedł do góry).

Ps. Nie przypuściłbym, że odkamieniacz tak się ładnie zrobi
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: planapo »

Zgadza sie, 20stek jest najmniej. Na spadek kursu $ bym nie liczyl w najblizszym czasie idzie w gore odkad siedze w temacie, jak zaczynalem kompletowac sprzet to byl po 2,50.
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: BartoS81 »

(No jeszcze przemyślę te 20stkę nikony jednak b. drogie są.) - Dziękuje za odpowiedź.

W związku z przeczytanym postem planapo o teście kamer,
odkryłem że mam też deltowski stack w oprogramowaniu.

Ostatnio zachłysnąłem się stackowaniem w FocusPro - bardzo fajnie mi się
sprawdziło na małych powiększeniach - owadach.
Tak mi się spodobał, że z pierwotniakami też na nim jechałem - ostatni małżynek i pantofelek
są właśnie w nim zrobione (próbuje stacku na pierwotniakach żywych)

Ale teraz przyszło lekkie opamiętanie, sam już nie wiem co lepsze, zapodaję wyniki z różnych
programów stackujących i bardzo proszę o opinie.
Załączniki
Delta + PS
Delta + PS
Helicon Focus + PS
Helicon Focus + PS
Focus pro z dodatkowym efektem reduce achromatic abbreviation - bez PS bo nie widziałem już sensu.
Focus pro z dodatkowym efektem reduce achromatic abbreviation - bez PS bo nie widziałem już sensu.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: planapo »

Zrob jeden stack z nieruchoego obiektu i wtedy porownaj co Ci bardziej odpowiada, żywy orzęsek sie rusza wiec jest malo reprezentacyjny
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: BartoS81 »

Spędziłem sporo czasu na porównanie stackowania HF vs Focus projects PRO (delta jednak odstaje zdecydowanie od tej dwójki).

Ciężko wytypować zwycięzce : z niektórymi rzeczami HF radzi sobie lepiej z innymi Focus. Wydaje mi się, że jakby zestackować wynikowe z tych dwóch programów być może uzyskało by się coś naprawdę dobrego, jeszcze do tego wrócę. (porównywałem sam stack, bez optymalizacji obrazu, którą moim zdaniem Focus robi całkiem nieźle z automatu.)
Nie mam zdjęć, ale postaram się wrócić do tego tematu i wkleić już w odpowiednim dziale jakieś opracowanie, poparte zdjęciami.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: planapo »

Zeby poszerzyc test to ja moge skladowe zdjecia przepuscic prze Zerene. Osobiscie deltowskiego stackera jeszze nie testowalem.
BartoS81
Posty: 258
Rejestracja: 2 lut 2010, o 20:53

Re: Mikrofotografia - pierwsze kroki. Zaczynasz? Zapraszamy

Post autor: BartoS81 »

planapo pisze:Zeby poszerzyc test to ja moge skladowe zdjecia przepuscic prze Zerene. Osobiscie deltowskiego stackera jeszze nie testowalem.
Dziękuje, to będzie dobre uzupełnienie, pracuję nad tym w wolnych chwilach, jak osiągnę jakieś wnioski to się odezwę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość