[Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Ze zdefiniowanych przez jonasz78 potrzeb wynika, ze szkolniak z obiektywami 5 i 10x (ja bym dal jeszcze 20 zamiast 40) i spokojnie da rade zobaczyc co chce i zaplacic za to tyle ile planuje
jonasz78
Posty: 5
Rejestracja: 10 lut 2017, o 06:57

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jonasz78 »

Dziękuję za podpowiedzi. Będę chciał kupić coś kompletnego bo nie sądzę, żebym to później rozbudowywał. Nikogo nie będę oszukiwał, ale prawda jest taka, że mikroskop będzie używany kilka razy w miesiącu przez max 0,5h. Ten mikroskop Will Wetzlar jeśli jest w zadowalającym stanie to całkowicie powinien spełnić moje oczekiwania
jonasz78
Posty: 5
Rejestracja: 10 lut 2017, o 06:57

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: jonasz78 »

Dla zainteresowanych o co chodzi można zerknąć na mój blog - przedstawiam tam gatunek, którego ziarna ikry mają 1,5-2mm więc wszystko widać gołym okiem. No ale jest też sporo gatunków, których ikra ma wielkość 0,4-0,5mm - a oczy już coraz słabsze
OxyContin
Posty: 2
Rejestracja: 13 lut 2017, o 23:36

Pierwszy mikroskop, proszę o radę

Post autor: OxyContin »

Witam, od jakiegoś czasu chciałem kupić sobie mikroskop, ostatnio wypatrzyłem na allegro coś takiego allegro 6714541666
Zapytałem o obiektywy i inne szczegóły, mikroskop ponoć działa bez zarzutu, nie był modyfikowany, nie wiadomo dokładnie ile liczy sobie lat. Oto specyfikacja obiektywów i okularu
Okulary to 12,5x0
obiektywy:
dwa oryginalne pzo tj:
-20/0,4 Phs 160/0,17
-10/0,24 Phs 160/-
i dwa Made in USA tj:
-1.25 N.A. 100xOIL
-0.65 N.A. 40x
Prawdopodobnie jutro dostanę zdjęcia mikroskopu
Z tym, ze sprzedający nie wysyła przesyłek pobraniowych, czy mogę zaufać, ze mikroskopowi nic się nie stanie po drodze? W jaki sposób optyka znosi takie podróże? i czy ogólnie warto go kupować?
Jest wystawiony za 400 złotych
Proszę o szybkie odpowiedzi, aukcja jest do jutra ^^
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Pierwszy mikroskop, proszę o radę

Post autor: Boguslaw »

Po tym zdjęciu trudno ocenić stan wizualny.
Stan techniczny to. ?
Sprzedawca ma same pozytywne opinie, warto płacić przez PayU.
Jakby co, uprzedź sprzedającego:
- niech zdejmie nasadkę binokularowa, wyjmie lampkę oświetlacz (pookręca folią bąbelkową)
Całość do twardego pudła kartonowego i MOCNO poupycha starych pomiętych gazet w wolne przestrzenie
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

J.w. na podstawie takiego zdjecia i takiego opisu to kupowanie (bez ogladniecia osobiscie lub doslania lepszych zdjec) okreslam jako ryzykowne.

Obiektywy niekompletne, stolik niekompletny (brakuje tego czegos w srodku - jest za duza dziura").
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

OxyContin, widzę, że dopiero co pokazała się oferta z ładnie wyposażonym:
"Mikroskop biologiczny PZO MB-30 obiektyw okulary (6718942332) - kup teraz 450 zł
allegro 6718942332
Po sprzedawcy jednego jestem pewien, że sprzęt technicznie powinien być dopieszczony -)
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Mikroskop

Post autor: Larsonik »

Witam, czy ktoś mógłby zerknąć okiem na tą aukcję?
allegro 6716545796

To byłby mój pierwszy mikroskop i jestem ciekaw, czy w tej cenie dostanę coś lepszego. Również chciałbym zapytać, jak daleko mógłbym pociagnąć na takim sprzęcie. Rozumiem, że pierwotniaki spokojnie, a co z roślinami, grzybami czy np. taki porost wprost z drzewa? Czy tego typu preparaty wymagają specjalnego przygotowania, jakiś dodatkowy ekwipunek i wiedza?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Dobra cena, ogladniesz wszystko czego na poczatku potrzebujesz.

Jak daleko pociagniesz"? zalezy jakie masz plany
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Sprzedałem taki parę lat temu za 250 zł (mój był z uboższym wyposażeniem) bo pilnie potrzebowałem kasy na inny zakup.
Na początek spokojnie podziałasz (okular 15x + obiektyw 40x daje Ci prawie realne powiększenie 600x), a jak Cię wciągnie", to bez straty sprzedasz i kupisz coś bardziej wypasionego
Masz jeszcze tą pewność (u tego sprzedawcy), że po rozpakowaniu siadasz i działasz - chodzi o stan techniczny (oraz, że są oba rodzaje szkiełek)
Larsonik pisze:Rozumiem, że pierwotniaki spokojnie, a co z roślinami, grzybami czy np. taki porost wprost z drzewa? Czy tego typu preparaty wymagają specjalnego przygotowania, jakiś dodatkowy ekwipunek i wiedza?
Temat rzeka zacznij coś oglądać, szukaj i czytaj tu na forum, bo jest informacji ogrom -)
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Larsonik »

Dziękuję za informację, zamówiłem właśnie swój pierwszy mikroskop. Lekturę forum już zaczałem, mam nadzieję, ze nadejdzie czas, kiedy i sam zacznę się udzielać w mikrofotografii
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Co do mikrofotografii to na początek najlepiej jak masz jakiś kompakcik i próby foto na styk przez okular, ew. jakaś ludzka kamerka, ale to dodatkowy koszt.
Najpierw do bólu oglądaj naocznie co się da
Także żyletka i kroisz jak najcieniej co się da -)
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Tym razem podszedlem od troche innej strony - Antyporadnik kupowania mikroskopu:
planapo.pl/jaki-mikroskop-kupic/
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości