[Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
asiaff
Posty: 2
Rejestracja: 11 gru 2016, o 11:03

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: asiaff »

ok, czyli nie ma sensu brać okulara 16x do opcji nr 1?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Absolutnie nie.
poza tym są tez takie uwagi jak niżej, czy to tak faktycznie wyglada?

"UWAGA - przeczytaj słowo o powiększeniu i o tym co widać!
Na pewno czasem zastanawiacie się, dlaczego w naszych mikroskopach zakres powiększeń sięga „zaledwie” 640 razy, a nie jak u konkurencji, 1280 razy? Odpowiedź jest prosta. Naszych mikroskopów nie wyposażamy w tzw. „soczewkę Barlowa”, która zwiększa dwukrotnie mnożnik powiększenia. Wydaje się to na początku ciekawym rozwiązaniem, jednak mało który użytkownik zdaje sobie sprawę, że jej zastosowanie niesie poważne konsekwencje w sposobie odbioru obrazu spod mikroskopu. Przede wszystkim o rozdzielczości obrazu, a więc jego jakości [.]
Tak, to prawda.

Powiekszenia rzędu 1200, 1600 a nawet 2000x sa wyłącznie chwytem marketingowym wykorzystujacym to, ze duza czesc osob mysli, ze im mocniejszy tym lepszy".

Niedlugo krotki przedswiateczny artykul o kupowaniu mikroskopu na prezent w cenie do ~300 zl, w ktorym takie mity i chwyty beda obalone, bo widac ze niezmiennie jest taka potrzeba.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Zaktualizowane, mozna do tego samego odsylac do pierwszego postu wątku.

Aktualizacja z okazji świąt i innych okoliczności kiedy kupuje się mikroskop jako prezent dla dziecka

Część osób chce sprawić najbliższym (często młodszym) prezent swiąteczny, komunijny bądź urodzinowy w postaci mikroskopu,

Jaki mikroskop kupić na prezent, najlepiej w cenie ~300 zł. To statystycznie najczesciej pojawiajce sie pytanie na forum.

W tej cenie kupisz (jesli mowimy o nowych) WYŁĄCZNIE chińską zabawkę. Co - przy właściwym wyborze - dla dziecka w wieku do 10-11 lat jest optymalnym rozwiązaniem, jednak zabawa zaczyna się w momencie właściwego wyboru".

Czego absolutnie nie polecamy to mikroskopy z tej rodziny:
mikroskop-dla-dziecka.jpg
Absolutnie odradzamy modele z tego gatunku.
-

Zabawka ktorej zakup warto rozwazyc:
mikroskop-300zl-dla-dziecka-na-prezent.jpg
Godny polecenia w cenie do 300zł jest powyższy model biologiczny. Jest to JEDEN i ten sam model, który wystepuje pod wieloma nazwami i markami to tylko niektore z nich:
- Spinor START
- Bresser Biolux NV
- Scholar 2 i 3
- Sagittarius
- Levenhuk 2L NG
- Delta Optical BioLight 200300

Można go kupić w cenie do 300 zł, oferuje mozliwosci w 100% wystarczjące dla dziecka. Modele roznia sie detalami takimi jak sruba mikro, przesuw preparatu, czasem tez kolorem korpusu i ekstra dodatkami jak zab rekina itp. Jesli interesuja Cie szczegolowe opinie na temat tego typu mikroskopu to mozesz poczytac tutaj: mikroskopy-zabawkowe-doswiadczenia-i-testy-vt49275.htm
mikroskop-stereoskopowy-lupa-dla-dziecka-na-prezent.jpg
Mozna tez kupic prosty mikroskop stereoskopowy, jeszcze prostszy w obsłudze, służy do obserwacji większych obiektow jak owady, mineraly, rosliny itp.

Mity i chwyty marketingowe

Pierwsze wplywaja na drugie w tym momencie za mikroskopami stoi taki marketing, że jeśli nie znasz sie na tym to mozesz mieć problemy z oceną jakości tego co zamierzasz kupić i przede wszystkim swoich potrzeb, najpopularniejsze z haczykow to:

1.) Powiększenie. Jesli w sklepie widzisz oferte z powiekszeniami rzedu 1600x i wiecej to włóż ja miedzy bajki. Stosowane tam okulary 16x i 20x, czy soczewki barlowa dadzą tylko tzw. puste powiekszenie owocujace slaba jakoscia obrazu. Prosty przyklad objasniajacy efekt pustego powiekszenia: weź dowolny avatar z forum i powieksz do rozmiaru A4 lub wiekszego i wydrukuj - zobaczysz wiecej szczegolow? Nie. Na takiej samej zasadzie dziala wlasnie mikroskop powiekszajacy 1600x i wiecej.

2.) Powiększenie #2. Obiektyw 100x. Dla dziecka nie polecamy. Praca z z uzyciem obiektywu 100x (pow. 1000-1200x) wymaga zastosowania dosc uciążliwej immersji olejowej i czyszczenia obiektywu w jej nastepstwie - o czym wiekszosc w ofertach nie wspomina, tak samo jak o tym, że operowanie prepartem pod takim powiększeniem wymaga bardzo duzej precyzji i mechanizmu przesuwu, w ktory zadna z zabawek nie jest wyposazona. Zestaw 4, 10 i 40 jest ok.

3.) Precyzja wykonania i najwyzszej jakosci materiały - mowa trawa, tyle w kwestii komentarza

4.) Polecamy unikanie elektroniki - czyli np. proste, najtansze kamery oraz wbudowane ekrany.

5.) Dodatki typu powiązywanie nazwy plastikowego mikroskopu z marką National Geographic, Discovery i innymi powszechnie znanymi. Wszelkie doklejki w postaci słów pro", proffesional", expert", itp. polecamy traktować jako sygnał ostrzegawczy, podobnie jak polecenia przez utytułowane osoby i wyrazne akcentowanie ich tytułów (dr prof.).

Bardzo wiele obserwacji wymaga powiekszen 40x-400x i taki przedzial z powodzeniem starcza do komfortowego ogladania glonow, pierwotniakow, drobnych skorupiakow czy tkanek roslinnych i wielu innych preparatow barwionych lub nie, na poziomie czysto zabawkowym, amatorskim i zaawansowanym.

Jeśli mozesz - kup uzywany - co rozumiemy, ze w przypadku prezentu dla dziecka jest dość rzadko wybierana opcją.
Vividienne
Posty: 2
Rejestracja: 28 sty 2017, o 16:16

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Vividienne »

Może źle szukam, ale nie udało mi się znaleźć nic na temat tego sprzętu: empik.com/mikroskop-cyfrowy-infinoptix-716-infinoptix,p1134414028,elektronika-p
Hit czy kit?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

W mim pojęciu totalny kit (czyli niewiele warta zabawka i to za taką cenę)
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

A w moim odczuciu - oprocz tego ze rowniez w zyciu bym tego komukolwiek nie kupil - to post reklamowy. Uciesze sie jak sie pomyle
Vividienne
Posty: 2
Rejestracja: 28 sty 2017, o 16:16

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Vividienne »

Sądzę, że są lepsze miejsca, żeby reklamować -jak rozumiem- bubel, niż fachowe forum
Co go dyskwalifikuje? Chciałabym na przyszłość wiedzieć na co zwracać uwagę. Dla córy (7 lat) pewnie jednak kupię coś z listy sprawdzonych zabawek".
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

[Link] Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Sprawdzone zabawki masz powyżej w poście planapo Zabawka ktorej zakup warto rozwazyc:"
Tu poczytasz o ich możliwościach
mikroskopy-zabawkowe-doswiadczenia-i-testy-vt49275.htm
Używany (z reguły prawie jak nowy) kupisz za 100-150 zł, ale jeśli to prezent.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do 500 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Co go dyskwalifikuje?
Elektronika. Chinska. To za chwile zdechnie.

Kup cos co przypomina klasyczny mikroskop, np taki jak w testowym temacie powyzej - sa w roznych cenach pod roznymi nazwami i roznia sie detalami - dla dziecka kazdy bedzie ok.
jonasz78
Posty: 5
Rejestracja: 10 lut 2017, o 06:57

[Film] Test kamery okularowej 2mp

Post autor: jonasz78 »

Witam

To mój pierwszy post na tym forum. Jestem o krok przed zakupem mikroskopu BioLight 300 ( z kamerką ?). Jestem akwarystą i hoduję ryby, które w cyklu rozmnażania przechodzą diapauzę. Mikroskop jest mi potrzebny do obserwacji stopnia rozwinięcia zarodka. Wielkość ziaren ikry w zależności od gatunku to 0,5-1,5 mm. Chciałbym poza tym od czasu do czasu wykonać kilka zdjęć. Rozważałem zakup lepszego mikroskopu, ale stwierdziłem że na moje potrzeby takie urządzenie może być wystarczające. Posiadam lustrzankę Nikon D80, posiadam przejściówkę na M42 oraz pierścienie dystansowe. Nasuwa mi się kilka pytań:
1. Czy powiększenia nie będą zbyt duże jak na moje potrzeby - i w związku z tym może powinienem kupić inne urządzenie ?
2. Jakie jeszcze elementy musiałbym dokupić, żeby zamocować aparat jak w wcześniejszych postach z tego wątku ?
3. Czy przedmiotowa kamerka 2MP daje na tyle przyzwoity obraz aby obserwację prowadzić przez ekran monitora komputerowego ?

Nie oczekuję efektu jak poniżej - bo to inna półka cenowa każdego z elementów



ale nie chciałbym, żeby wyglądało to tak


z mojej wiedzy to filmik z bioluxa.

Dziekuję za wszelkie podpowiedzi i proszę uwzględnić, że podchodzę do tematu typowo hobbystycznie i nie planuję zawodowego podejścia do tematu - ot chcę uzyskać przyzwoity efekt. Mój maksymalny budżet to ok 500 zł.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Test kamery okularowej 2mp

Post autor: planapo »

Nie polecam tego modelu dla osoby starszej niz 10 lat - jest malenki, lekki, nieprzeznaczony do montazu aparatu bedzie Ci sie niewygodnie na nim obserwowalo - on jest dla dzieci i brakuje mi tego zeby bylo to wyraznie powiedziane.

Poluj na uzywany szkolny PZO (50-100 zł), do tego kup kamerke 2mp wsuwana do okularu - taki zestaw da rade do Twoich potrzeb. Wystarcza obiektywy 5x i 10x.

Lustrzanka musi miec live view do zdjec przez mikroskop.

Potem post przeniose tu post894984.html#p894984 , wiec jesli zniknie stad to tam go szukaj, tu jest temat zwiazany z testem kamery.
jonasz78
Posty: 5
Rejestracja: 10 lut 2017, o 06:57

Re: Test kamery okularowej 2mp

Post autor: jonasz78 »

Przepraszam, że zawracam głowę .ale czy chodzi o coś takiego i czy w tym modelu można wymieniać obiektywy ?
allegro 6709398973
jonasz78
Posty: 5
Rejestracja: 10 lut 2017, o 06:57

Re: Test kamery okularowej 2mp

Post autor: jonasz78 »

szkoda, że nie można edytować: znalazłem coś takiego: pułap cenowy akceptowalny
allegro 6710843390
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości