Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie inf

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: planapo »

Leica/Leitz sa dosc malo popularne wsrod ludzi takich jak my, stad mniejsza ilosc informacji ja sie w tej marce orientuje minimalnie.
Awatar użytkownika
Pan Cyk-Cyk
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2013, o 21:35

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: Pan Cyk-Cyk »

Jak patrze na ich ceny i cześć do nich, to określił bym je jako podejrzanie tanie.
W necie nie ma za bardzo informacji, poza linkami do aukcji i miejsc gdzie ten sprzet mozna kupic z 2 ręki.
JohnyM

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: JohnyM »

Po leitzu, leica znalazła swoją niszę w specjalistycznym sprzęcie - stereoskopach i konfokalach.
Oczywiście mają linię standardową - ale jest ich mało i są mało popularne. Jasne, możesz iść w tym kierunku - ale tu trudno o części, a koszta elementów typu DIC są wciąż wysokie. PDFy odnośnie mikroskopów powinieneś bez problemu znaleźć w sieci.

Edit: A i jeszcze PA leica/leitza mają niższe NA - tłumaczone jest to tym, że te wyśrubowane NA są bezużyteczne, ze względu na niski kontrast który wymusza przymykanie przysłony - a leica ma optymalne". Ma to trochę sensu, ale zawsze lepiej mieć możliwość, niż nie mieć.
Awatar użytkownika
Pan Cyk-Cyk
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2013, o 21:35

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: Pan Cyk-Cyk »

Właśnie szukałem jakiś PDFów, manuali, opinii i niespecjalnie coś o tym modelu jest. Materiały jakie znalazłem dotyczyły sprzętów z początku lat 60.

Zapytałem na photomacrography.net i może ktoś widział na żywo/używał.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: planapo »

Dostepnosc czesci i informacji nt danego modelu tez bralbym pod uwage w wyborze sprzetu (:
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: Hyper »

Dopiero zobaczylem Twoj watek i z checia podpowiem jak to bylo u mnie z kompletowaniem E600. Pomijam pulap cenowy jaki sobie zalozysz, ale jak juz koledzy wspomnieli warto zwrocic uwage na dostepnosc tych najrzadszych czesci zeby sie nie wpakowac w poszukiwania na dlugie lata.

Ja na poczatku zdecydowalem jakie techniki chce miec w swoim mikro (BF, DF, Pol i DIC - teraz jeszcze czasem mysle o Fluo a na szczescie w E600 jest taka mozliwosc).

Nie mialem odpowiedniej wiedzy zeby podjac samemu decyzje w co sie pakowac (i tu ogromne podziekowania za nieocenione wskazowki dla kolegow z forum: Planapo, JohnyM).
Wiedzialem, ze w moim wypadku najciezej bedzie kupic kondensor uniwersalny, wiec pomyslalem, ze jak znajde nikonowski to bede kompletowal Eclipsa a jak Olympusa to pojde w BX.
Tak sie zlozylo, ze trafilem C-CU. Mimo, ze byl niekompletny to bralem co bylo bo wiedzialem, ze druga okazja moze sie trafic za wiele miesiecy.
To dalo mi kopa bo wiedzialem juz co dalej kupowac. Udalo sie zdobyc kilka elementow w miare szybko a pozniej dlugie tygodnie/miesiace polowania na np. rewolwer DIC. Chyba z 6 miesiecy nie moglem go znalezc (o ironio sprzedal sie jeden z UK 2 tygodnie zanim kupilem kondensor).

Jak pisal Planapo, czas kompletowania to jest zycie na eBayu. Ja zeby nie sklamac to wstaje rano sprawdzam czy sie cos pojawilo, w pracy sprawdzam co godzine i po robocie tez zerkne. Inaczej sie nie da. Rzadkie czesci a tym bardziej w akceptowalnych cenach znikaja z eBaya w minuty lub godziny po pojawieniu sie. Dzieki takiemu polowaniu mozna naprawde duzo kasy zaoszczedzic (sam kupilem PF10x za 90$ czy nowy PA20x za 250$).

Bardzo wazna w Twoim przypadku informacje to to, ze niemal 90% czesci bedziesz musial sprowadzac z USA. Akurat teraz $ jest kosmicznie drogi a na dodatek duza czesc sprzedawcow nie zgadza sie na wysylke poza stany. Warto, wiec poszukac kogos kto pomoze Ci w transakcjach. Gdybym ja nie mial takiej osoby to uczciwie powiem, ze bym E600 nie skompletowal. Po pierwsze dlatego, ze ktos moze dla Ciebie zalicytowac jak wysylka jest tylko w US (uzytkownik spoza US nie moze zalicytowac), po drugie dlatego, ze nawet jak wysylka do Europy jest mozliwa to duzo bardziej sie oplaca wyslac do rodziny/znajomego zeby oni to wyslali grupujac kilka rzeczy i oszczedzajac na przesylce.
Awatar użytkownika
Pan Cyk-Cyk
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2013, o 21:35

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: Pan Cyk-Cyk »

Hej,

Troche ze wstydem, ale i ku przestrodze chciałem się podzielić historią swojej pierwszej przymiarki do wymiany mikroskopu.

Mając na uwadze swoje założenia i ograniczenia zdecydowałem się na zakup wspomnianego wcześniej w wątku Leitz Laborlux D. Zestaw wyglądał dobrze: głowica trino, kondenser do PH, komplet do Fluo, obiektywy NPL Fluo. Cena była zachęcająca, a z opisu wynikało że sprzęt jest sprawny.

Dziś odebrałem paczkę i opadło mi wszystko. To co otrzymałem jest kompletnym szotem. Każdy możliwy element jest uszkodzony. Skontaktowałem się, ze sprzedającym i teraz muszę odesłać wielką i ciężką paczkę do USA. Do tego jeszcze odzyskać VAT i znów szukać mikroskopu.

Swoją drogą, czy ktoś odzyskiwał zapłacony VAT w takiej sytuacji?

Z ciekawostek:
Posuw stolika był skrzywiony, oświetlenie po krótki bzz przestało działać, transformator od Fluo wywalał bezpieczniki, a kondensora nie dało się ruszyć. Do tego sporo nadkruszonych i pogiętych części.Kilka zdjęć poniżej.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: planapo »

Wierze ze odzyskasz i wyjdziesz na prosta. Sam mam na koncie nieudane zakupy. Pewnym rozwiazaniem jest sprzedaz na czesci, ale tak jak wspominalismy - to nie jest popularna marka
Awatar użytkownika
Pan Cyk-Cyk
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2013, o 21:35

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: Pan Cyk-Cyk »

planapo pisze:Wierze ze odzyskasz i wyjdziesz na prosta. Sam mam na koncie nieudane zakupy. Pewnym rozwiazaniem jest sprzedaz na czesci, ale tak jak wspominalismy - to nie jest popularna marka
Dzięki!

Pewnie trochę gimnastyki mnie czeka z papierami.

Wydawał się taki fajny, nawet kostkę do Fluo miał.
JohnyM

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: JohnyM »

Tak odnośnie bzzt zasilaczy itp. wiesz, że urządzenia z USA chodzą na 110/120V ?
Awatar użytkownika
Pan Cyk-Cyk
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2013, o 21:35

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: Pan Cyk-Cyk »

JohnyM pisze:Tak odnośnie bzzt zasilaczy itp. wiesz, że urządzenia z USA chodzą na 110/120V ?
Wiem.
Tabliczka znamionowa informowała, że jest to zasilacz uniwersalny 110-230V, inaczej bym tego nie robił.
JohnyM

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: JohnyM »

To jest 110V LUB 230V lt- większość mikroskopów ma gdzieś przełącznik.
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Re: Mikroskop na przyszłość - rozbudowa 160mm, czy składanie

Post autor: Hyper »

Pan Cyk-Cyk pisze:Hej,

Troche ze wstydem, ale i ku przestrodze chciałem się podzielić historią swojej pierwszej przymiarki do wymiany mikroskopu.
Koniecznie podaj nick uzytkownika w odpowiednim watku zeby bylo wiadomo kogo unikac.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości