[Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Pickul »

DO evolution 100 ma uproszczony system oświetlenia (bez pełnego kolektora).
Tak, nagrzewa się, a jak zmienisz żarówkę na 30V będzie nagrzewał się bardziej i szybciej.
Mimo tego warto, sporo więcej światła.
kazub30
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2015, o 09:29

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: kazub30 »

Wielkie dzieki bo myslałem, że jest coś nie tak
Dokupiłem oświetlacz Koehlera halogenowy. Nie chce nic majstrować przy mikroskopie nie chce nic zepsuć i doprowadzić do zwarcia
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Pickul »

To jest identyczna żarówka tylko mocniejsza, używam od kilku lat.
cytowet
Posty: 3
Rejestracja: 18 gru 2016, o 18:45

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: cytowet »

Witam,

Mam zamiar kupić mikroskop do weterynarii, główne przeznaczenie to barwione preparaty cytologiczne i hematologiczne w jasnym polu. Także pasożyty w mniejszych powiększeniach ale z tym to chyba każdy mikroskop sobie poradzi.
Kupuję na firmę więc potrzebuję nowy. Chciałbym prosić o poradę, mam do wyboru następujące modele:

Kod: Zaznacz cały

optek.pl/laboratoryjne/337-uop-ub103i.htm

Kod: Zaznacz cały

opta-tech.com/produkty/mikroskopia/biologiczne/mk
(obiektywy semi-plan, oświetlenie LED)

Kod: Zaznacz cały

deltaoptical.pl/blizej_zycia/mikroskop-delta-optical-evolution-100-trino-plan-led-ze-wskaznikiem,d3996.html

Kod: Zaznacz cały

mikrolab.pl/mikroskopy/laboratoryjne/mikroskop-laboratoryjny-mbl-180.html
(obiektywy semi-plan, oświetlenie LED)

Kod: Zaznacz cały

pl.levenhuk.com/wszystkie_produkty/mikroskop-levenhuk-870t/#.WFbTYxvhC00

Czy któryś z nich ma jakąś większą przewagę nad innymi lub w drugą stronę, odbiega znacznie możliwościami/jakością od reszty?
Jakie oświetlenie jest lepsze - halogenowe czy diodowe?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Alez sie tych chinczykow namozylo.

Roznice sa takie:
- 4 albo 5 obiektywow
- nasadka bino (w 1 przypadku) lub tri
- wyglad
- UOP jest na nieskonczonosc (zadna roznica dla Ciebie)
- Delta ma wskaznik
- led albo diody (nie uzywalem ledow - wiec nie zabieram glosu)

Ja patrzylbym pod tym katem:

- obiektywy semi plan to taki bardziej marketing niz realna przewaga, jesli juz to bierz plan,
- jak dla mnie bralbym taki na 5 obiektywow
- przydaloby sie oswietlenie wg Kohlera i to na pewno bym bral jako jedno z kryteriow.
- glowica tri - jesli chcesz dokumentowac obserwacje.
cytowet
Posty: 3
Rejestracja: 18 gru 2016, o 18:45

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: cytowet »

Najtanszy jest levenhuk i spełnia wiekszość warunków (obiektywy plan, nasadka tri, oswietlenie wg. Kohlera). Czy to dobry pomysł żeby się na niego zdecydować? Widziałem we wcześniejszych postach, że nie byłeś do niego przekonany i raczej odradzałeś. Czy jego obiektywy plan byłyby lepsze od innch achromatycznych albo semi plan?
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: LoginPiotrusia »

Biorąc pod uwagę fakt, że te chińskie mikroskopy się prawie niczym nie różnią - POPIERAM wybór levenhuka.
Dlaczego? Z dwóch powodów:
1. Piękny, czarny design
2. Nawiązanie do wielkiego Antoniego van Leeuwenhoeka
Żaden z tych powodów nie jest merytoryczny. ale czarny jest śliczny
cytowet
Posty: 3
Rejestracja: 18 gru 2016, o 18:45

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: cytowet »

Nie napisałem, że zdecydowałem się na levenhuka. Wręcz przeciwnie, chciałem otrzymać jakieś konkretne argumenty przeciw. Natomiast takie żarty nie wnoszą żadnej merytorycznej treści do dyskusji. Proszę o konkrety. Dlaczego nie ten mikroskop, jeśli na papierze wygląda najlepiej. I jeszcze ma możliwość obserwacji w ciemnym polu w standardzie
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Z jakiegos powodu jest najtanszy.
Zakres powiększenia od 40x do 2000x.
Jesli ktos reklamuje mikroskop i podaje takie powiekszenie to ja z zalozenia mu dziekuje. Tak samo jak naduzywa slow takich jak: niezawodny, wysokiej klasy, profesjonalny itp.

Jesli chodzi o to ciemne pole to nie mialem do czynienia, nie jest to jednak na pewno typowy kondensor do DF, tylko dodatek w postaci jakiejs przyslony do obecnego pozwalajacy bezproblemowo pracowac do obiektywu 20x, na 40x preaprat musi byc juz brdzo cienki zeby usyskac dobry obraz. Do wyzszych, a w praktyce od 40x - potrzebny jest kondensor olejowy.
Czy jego obiektywy plan byłyby lepsze od innch achromatycznych albo semi plan?
- plan zawsze bedzie lepszy od achromatu. Chinski obiektyw z tej samej półki nie rozni sie niczym od innego chinskiego obiektywu, chyba ze lekko designem i kolorem - bedzie czarny albo chromowany,
- plan a semi plan - niewielka roznica semiplan - wg mnie nie warto, jesli juz to kup plan kwestia czy rzeczywiscie potrzebujesz obiektywow plan,

I jeszcze jedno kryterium, o ktorym nie pisalem wczoraj - ergonomia:

Levenhuk - to design nawiazujacy do epoki lat 70. ze wszelkimi tego konsekwencjami głownie pod wzgledem wygody pracy wiec jesli siedzisz wiecej niz 2h dziennie na mikroskopie to polecam brac ergonomie pod uwage W czasach Biolara, do ktorych nawiazuje ten design, to pojecie w projektowaniu mikroskopow wlasciwie nie istnialo.

Dlaczego tak uwazam: ma kwadratowa klockowata podstawe (co nie jest wygodne dla rąk), prawdopodobnie jest tez za niski zeby nie zginać pleców i karku (pod wiekszosc tego typu mikroskopow ludzie podkladaja grube ksiazki).
Podstawowe kryteria ergonomii spelniaja te modele kiedy przedramiona moga leżeć na stole (baza taka jak w linkowanym opteku albo delcie i jej klonach) podstawowe, bo pokretla XY w markowych sa prawie tuz nad stołem, tak ze nie unosisz nawet nadgarstka najczesciej tez sredniej klasy chinczyki sa po prostu za niskie do komfortowej obserwacji dla osob o wzroscie ~170 cm i wiecej. Kolejna cecha tego designu jest rewolwer skierowany do przodu - co utrudnia manewrowanie szkielkami - wkladanie, wyjmowanie etc.

Czyli na podsumowanie, cechy obnizajace wygode uzytkowania:
- rewolwer skierowany do przodu
- podstawa i umiejscowienie pokretel (makro/mikro, XY)
- wysokosc mikroskopu od blatu stolu do okularow

Design z lat 70 moze estetycznie sie wyroznia jednak bedziesz na nim pracowal, a nie stawial na polce i ogladal
dawidj
Posty: 1
Rejestracja: 12 lut 2017, o 11:08

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: dawidj »

Dzień dobry!

Planuję kupić mikroskop do 3000 zł. Kupiłem książkę Marka Misia Blisko, coraz bliżej", aby więcej dowiedzieć się o tym, jaki sprzęt zakupić. Przestudiowałem również dokładnie wątki na tym forum. Mój wybór pada na któryś z mikroskopów wielkiej czwórki.

Mikroskop będę używał do obserwacji. Nie planuję robić zdjęć. Interesuje mnie oglądanie świata pod mikroskopem.

Chciałem zasięgnąć porady odnośnie mikroskopów, które pojawiły się na Allegro. Czy warto kupić któryś z poniższych?

allegro 6705827195 6705827180 6705827175 6715613854

Mikroskop zamierzam oczywiście w miarę później dostępnych finansów rozbudowywać o kolejne obiektywy i techniki obserwacyjne.

Proszę o pomoc i doradztwo. Będę zobowiązany.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Z tych co linkujesz - BH2 czy za te cene? Niech sie inni wypowiedza, ja Olympusa nie sledze zbyt dokladnie. Jako baza do rozbudowy - z czasem dokupisz wszystko (glownie ebay). Ergonomia - miniona epoka.

Zeiss jest kompletny co jest jego zaleta i ma kondensor pankratyczny (czyli DF w pakiecie). W tych cenach raczej ludzie bic sie o nie nie beda, takze osobiscie polecam jeszcze poszukac, zwlaszcza na ebayu wielkiej 4 w PL bedziesz miec jak na lekarstwo (nie liczac starych lub bardzo starych zeissow i sporadycznych okazji).

Jesli chcesz ogladac świat mikro to Biolar z powodzeniem Ci starczy. Czesci masz na miejscu i w dobrych cenach.
kazub30
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2015, o 09:29

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: kazub30 »

Witam mam pytanie do Pickula czy robiłeś zdjęcia panasonicem tz8 substancji chemicznych w polaryzacji? Dlaczego w pod mikroskopem są piękne, żywe kolory a w aparacie są blade i matowe? Co zrobić albo kupić żeby był podobny efekt?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Pickul »

Gdzieś Ci już pisałem o ustawieniach aparatu, teraz już pamięć mi się trochę przykurzyła, od kilku lat pstrykam Canonem.
Ale TZ8 dawał nieźle radę, nie wiem czemu tak masz, przyczyn może być wiele
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości