[Link] Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Kosodrzewina
Posty: 3
Rejestracja: 19 wrz 2016, o 15:53

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Kosodrzewina »

Chciałbym nowy
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

To wlasciwe praktycznie obojetne jest to co w tej cenie kupisz - bo to jest jeden pies. Chinski. Co absolutnie nie wyklucza tego, ze starczy do Twoich potrzeb. Roznią sie metką, wygladem i malo istotnymi detalami.

Jesli chcesz po prostu ogladac mikroswiat - spokojnie da rade, jesli chcesz robic zdjecia - tez da rade, ale bedzie troche trudniej: nasadka tri pozostawia wiele do zyczenia, a slabe zrodlo swiatla da o sobie znac w ciemnym polu.

Moim zdaniem:
Plusy - jak pisalem - DF w standardzie i oswietlenie wg koehlera, nasadka tri (jaka by nie byla to zawsze ulatwi dokumentacje)
Minus - swiatlo 20W, ergonomia, rewolwer skierowany w strone obserwatora (trudniej manewrowac szkielkami)

Podsumowujac - sam wybierzesz co kupisz, dla poczatkujacego - da rade. Ja bym nie kupil.
Kosodrzewina
Posty: 3
Rejestracja: 19 wrz 2016, o 15:53

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Kosodrzewina »

Jeśli tego byś nie kupił to możesz mi polecić jakiś konkretny model dostępny w Polsce? Zależy mi na tym żeby zobaczyć jak najwięcej"

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

zobaczyć jak najwięcej"
Czego?

Szukalbym mikroskopu oczywiscie conajmniej bino, na 5 obiektywow, dokupil obiektyw 20x, z halogenem mocniejszym niz 20W (moze sie trafic 30W, wiecej w tej cenie nie), rozbudowywalny o uzywane czesci PZO (czyli spora czesc chinczykow).

Moje zdanie - chcac sprobowac kupilbym tani, uzywany PZO (nawet szkolny) za max 250-300 zl - spodoba sie - kupuje dobry nie wciagne sie - sprzedam wychodzac na zero. Nowy - w przypadku bycia na nie sprzedasz za moze 30% wartosci sklepowej.

Poprzegladaj jeszcze oferty, polinkuj, poczytaj, tak zeby samemu wyrobic sobie zdanie.
kazub30
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2015, o 09:29

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: kazub30 »

Witam, chciałbym zmienić genetica na coś lepszego, budżet 3400 zł zależy mi na planochromatach więc wybrałem

Kod: Zaznacz cały

deltaoptical.pl/blizej_zycia/mikroskop-delta-optical-evolution-100-trino-plan,d1678.html
do mikroskopu chce dokupić oświetlacz według koehlera i obiektyw 20x też planochromat. Następnie planuje wymieniać optykę na plany Nikona. Techniki obserwacyjne ,które bym zastosował to ciemne pole, polaryzacja, może DiC.Nie będe robił zdjęć przez nasadkę tylko przez okular kompaktem panasonic lumix tz8 Nie chce biolara bo jest niewygodny w pracy. Może być używany tylko z wielkiej czwórki Nie umiem angielskiego więc Ebay nie wchodzi w grę. Bardzo mnie wciągnęła mikroskopia i mikrofotografia która nie jest chwilową przygodą Proszę opinie do tego mikroskopu,z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Nie wiem czy dobrze rozumiem: chcesz kupic Delte, a nastepnie rozbudowywac o lepsze obiektywy, czy tez od razu szukac czegos uzywanego z wielkiej 4?

Jesli uzywane to w zasadzie tylko ebay, w Polsce sporadycznie sie trafiaja, a jesli juz to glownie od dealerow, ktorzy sciagaja je z ebaya. Nie znasz angielskiego to mozesz poprosic o opinie tych ktorzy znaja.

Evo 100 jest niezłą bazą, zalezy jak powaznie chcesz w to wejsc. Jakbys mial wyobrazic sobie swoj mikroskop docelowy to co by to bylo?

Zdjecia przez okular.? Mimo tego co osiagnal w tej materii Pickul to w zyciu nie polece nikomu tej metody.
kazub30
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2015, o 09:29

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: kazub30 »

Dobrze zrozumiałeś. Mój docelowy(wymarzony) sprzęt to mikroskop Nikon lub Carl Zaiss z trino podział 20/80, pięciogniazdowy rewolwer obiektywy Nikon Plan, PlanApo i PlanFlour, 50-cio watowe oświetlenie halogenowe.Techniki obserwacyjne DiC, polaryzacja, ciemne pole.Trzeba zejść na ziemię i chce mikroskop o którym pisałem wcześniej. chcę znać twoje opnię tym mikroskopie.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Jesli chodzi o Evo 100:

- rozbudowywalny o czesci PZO w tym DIC (dziala troche mniej optymalnie na 40, a zwlaszcza 100x, ale dziala)
- duzo bardziej ergonomiczny w stos. do Biolara i innych z tej epoki,
- slabe zrodlo swiatla do fotografii w technikach takich jak KF i DF,
- jesli kupisz nowy to jak potem sprzedasz za polowe ceny to traktuj jako mega sukces, (przy uzywanych wychodzisz w takiej sytuacji m/w na zero)

Jak dla mnie z wszelkich Delt (nie liczac L1000, ktory jest na oo wiec trzeba by mu zmieniac nasadke zeby zalozyc 160mmTL) Evo 100 jest najbardziej optymlanym wyborem.
apoapo
Posty: 50
Rejestracja: 9 sie 2016, o 10:38

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: apoapo »

kazub30 pisze:Mój (wymarzony) sprzęt to pięciogniazdowy rewolwer .
jak w biolarze ?
a mi się marzy rewolwer na siedem i myślę już o nim od kilku miesięcy aktualnie mają go zdziercy

Kod: Zaznacz cały

spachoptics.com/U-R177-p/olympus-u-r177.htm
w tym przypadku o cenach nie rozmawiajmy , liczy się pasja i hobby
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Ja bym kupil za te cene, to generalnie bardzo rzadka czesc, a do tego ze wszystkich rewolwerow na 7 obiektywow z W4 tylko Olympus jest do DIC.

Piec to moim zdaniem malo, 6 jest dosc optymalne, wchodzi caly set 4,10,20,40,60,100 a 7 to 7 Nie mialem mozliwosci pracy na takim.
kazub30
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2015, o 09:29

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: kazub30 »

Na moje potrzeby pięć wystarczy najczęściej używam obiektywy 10x, 20x i 40x
apoapo
Posty: 50
Rejestracja: 9 sie 2016, o 10:38

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: apoapo »

Jak by był na dziesięć to bym chciał na dziesięć bo uciążliwa jest zmiana obiektywów miał wszystkie inne techniki np kontrast lub obiektywy z kontrastem co dają efekt jak DIC mają w środku filtr w 1/3 przysłoniętą optykę to coś takiego jak filtr ufg Planapo tylko że zamontowany w obiektywie i inne obiektywy , pomrzyć można
coś takiego

Kod: Zaznacz cały

ebay.com/itm/Olympus-LUCPlanfl-40x-0-60-RC3-0-2-Relief-Contrast-objective-/192001088629
JohnyM

Re: Mikroskop od 2000 do 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: JohnyM »

RC to był niewypał, dlatego już go nie robią. Nowy kontrast fazowy od nikona jest dużo lepszy i ma 4x więcej światła, a stary KF w połączeniu z światłem skośnym daje. RC. Jest jeszcze kontrast modulacyjny Hoffmana HMC, który jest praktycznie identyczny z DIC.

Obiektywy 1x - 4x potrzebują specjalnego kondensora z dużym FOV
Obiektywy olejowe potrzebują kondensora 1.4 żeby wykorzystać NA powyżej 0.95

K3P od pzo dzięki układowi Lassaix może objąć sześć obiektywów, albo inne nietypowe układy jak np. w olympusie BH (1).

Także i tak musisz coś przekładać, wygodniej wg mnie mieć drugi mikroskop na słabe obiektywy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości