[Link] Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
TomekG
Posty: 13
Rejestracja: 25 lis 2011, o 14:42

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: TomekG »

Hej.
Kupiłem ten sprzęt pare dni temu (Studar Lab).
Jest w bardzo dobrym stanie, ale widać że poleżał. Obiektywy były zakurzone.
Trochę mydliło bino, ale rozebrałem i wyczyściłem, środkowy pryzmat musiałem wyjąć, ale udało sie go w końcu ustawić w punkt. Na jednym z pryzmatów jakaś minimalna degradacja powłoki się zaczęła, ale nie wpływa to teraz jak widzę jakoś strasznie na jakość obrazu. No ale i tak pewnie dokupie trino.
No i w związku z tym pytanie czy np. od nikona czy olympusa np trino bedzie pasować bo jest ich sporo na ebay ? Czy tam jest jakiś standard mocowania itd. ?

Przydałby się adapter do foto, najlepiej chyba w projekcji okularowej.

Co tam jeszcze . zasilacz trochę jest słyszalny delikatnie buczy i jasność podświetlenia czasem zależy od tego jak obciążona jest sieć (jest taki lekki efekt pływania jak załączona jest kuchnia np.) - bardzo wrażliwy jest ten zasilacz, wiec planuje wymienić w nim elektrolity, i co tam jeszcze znajdę podejrzanego, ale nie wiem może ten typ tak ma.

Poza tym myślę że dobra baza do dania mu drugiego życia, bo mechanicznie jest super.
Okulary w średnim stanie, soczewkom juz puszczają warstwy, ale znalazłem nówki za grosze, więc to nie problem. Na 4 okulary które tam były jeden tylko jest całkiem ok.

Reasumując 10x mam Nikona Plan któregoś tam (napisy się starły więc nawet nie wiem, ale działa i pamiętam że był raczej drogi). 10-tka która była z mikroskopem jest słaba, może brudna, może po prostu kiepska.
Brakuje mi 20x - pamiętam że było na nim dobre powiekszenie do wrotków itd. (mam tam dwie 40-tki PZO, obie działają, chyba sa ok, jednak obraz z nich średnio mi sie podoba, może są brudne, ale za małe to jest chyba żeby samemu wyczyścić).
Nie wiem czy szukać tej 20x PZO czy może coś jest innego w znośnych cenach, może jakiś chińczyk jest wart zakupu ?
40x też bym na coś lepszego wymienił.
Imersyjny - nie wiem czy szukać, ale pewnie by się jakieś nieco większe powiększenie niż na 40-tce przydało, bo widzę sporo ruszających się stworzeń które na 40x są za małe.

Dzięki wielkie z góry za porady i sugestię.

Przepraszam jeśli dubluje jakieś tematy z forum, ale przeszukałem trochę i poczytałem, może jakieś zdanie tutaj rozjaśni szybciej sprawy

Pisałem do jaruda, ale ma chyba zawaloną skrzynkę.
Pozdrawiam.
/Tomek
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Przypomnij co kupiles Wydaje mi sie ze PZO Studara, ale nie pamietam.
No i w związku z tym pytanie czy np. od nikona czy olympusa np trino bedzie pasować bo jest ich sporo na ebay ? Czy tam jest jakiś standard mocowania itd. ?
Zalezy. Ogolnie bez kombinacji - nie bardzo. Chyba jakas stara od Olympusa pasuje do PZO - JohnyM przerabial. Nie ma standardu w tym przypadku.
Nie wiem czy szukać tej 20x PZO czy może coś jest innego w znośnych cenach, może jakiś chińczyk jest wart zakupu?
Szukaj PZO. Nowy chinczyk sie nie oplaca, jak trafisz uzywany to za grosze mozesz brac. I jak jzu to plan, achromatu na achromat nie warto zamieniac, nawet na markowy.
TomekG
Posty: 13
Rejestracja: 25 lis 2011, o 14:42

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: TomekG »

Studar Lab, zapomniałem dopisać (juz poprawiłem).

Ok. To poluje u nas na jakieś demobilowe 20x PZO, albo coś z ebaya zaryzykuje od Nikona, które co nieco znam z czasów foto.
Jeszcze spytam, warto kupować do tego jakieś 100x, pewnie imersyjny czy to już przerost formy ?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Zalezy do obserwacji czego potrzebujesz. Ja setki uzywam kilka razy w roku, a np. Pickul bardzo czesto, takze to juz indywidualne potrzeby, ktore sam potrzebujesz w praktyce poznac

Ewentualnie mozesz szukac 60x, jednak one sa dosc rzadkie.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Planapo dobrze Ci napisał, zleży co będziesz chciał obserwować.
Ja obiektywu x100 używam w 70-80%, ale to taka moja konieczność (zarodniki grzybów)
Obiektyw x20 bardzo przydatny, ale bez napinania się, że mus"
Obiektyw x60 bardzo wskazany, ale jeśli próbowałeś immersji olejowej i Ci nie podchodzi, to cierpliwość i polowanie na coś wodnego, powietrznego -)
closeitup
Posty: 46
Rejestracja: 3 lis 2016, o 21:13

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: closeitup »

pozwole sobie zwrocic uwage na jedna tylko rzecz.
bardzo wazne jest (a malo kiedy sie o tym pamieta) dobranie obiektywow pod wzgledem medium w jakim pracuja (powietrze, woda, olej). niezwykle ciezko sie pracuje majac np 40x powietrze, 60x woda i 100x olej. wtedy kazda zmiana powiekszenia to jest katorga.
przejdziesz w miare latwo z 40x na 60x, ale pozniej jest to niemal niemozliwe.

o ile obiektyw sobie wyczyscisz latwo to wyczyszczenie szkielka nakrywkowego z wody zeby zaaplikowac olej konczy sie zazwyczaj zniszczeniem preparatu.

w druga strone nie ma juz zadnych szans.

ja gdyby mi fundusze pozwolily to bym mial albo 20x, 40x, 60x wodne, albo 20x, 40x, 60x, 100x olejowe.

niestety nic w zyciu nie jest latwe
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: jarud »

Wcięło mi oczywiście cała odpowiedż,więc krótko jeszcze raz. Pozostań przy pzo, są bardzo dobre. 20x rzeczywiście by się przydał,chińskie nie są gorsze, Planapo robił kiedyś testy. Najlepszy adapter do fotografii przez okular to F-adapter, ktoś z Polski sprzedawał go niedawno na e-bayu za ok 40 euro. Ja bym kupił. Służę dokładniejszymi radami w bardziej ludzkich porach dnia.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

O wodnym 60x na 160 mm raczej zapomnij. Suchy predzej czy pozniej do zdobycia PZOwski - bardzo rzadki i z minimalna WD (0,12 mm), wiec to ma konsekwencje w pracy.

Polecam zostac przy PZO, ewentualnie jak Ci bedzie malo to z czasem kupowac Nikony CF/CFN. Na poczatek PZO spokojnie da rade, na dluzsza mete tez.
ja gdyby mi fundusze pozwolily to bym mial albo 20x, 40x, 60x wodne
Ja tez, zwlaszcza te: 20/0,95 i 40/1,25.
TomekG
Posty: 13
Rejestracja: 25 lis 2011, o 14:42

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: TomekG »

Rozumiem, . 20x, 60x już szukam.
Wygląda na to że te PZO które kupiłem wraz z mikroskopem to ktoś jakieś szroty powrzucał. No ale jak pisałem nieszczególnie mnie to martwi. Wiedziałem że nastoletni sprzęt za mała kasę nie będzie ideałem.
Ewentualnie wysłałbym gdzieś przynajmniej te 40-ki które mam na serwis/czyszczenie. Pytanie gdzie ? Znalazłem adres na stronie PZO, ale nie wiem czy to jeszcze działa. Obiektwy foto starsze to wysyłałem do takiego człowieka który kiedyś pracował w jakiś zakładach optycznych, ale on się nie zajmował mikroskopami. Jak macie jakieś namiary na dobry, fachowy serwis to będę wdzięczny.

Jeszcze do Jaruda, mógłbyś mi podesłać jakąś fotkę jak wygląda ten f-adapter dokładnie, bo jak wrzucam w wyszukiwarkę to podrzuca mi multum różnych rozwiązań i bądź tu człowieku mądry

Dziekuje najmocniej za wszelkie cenne porady.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Na forum masz conjamniej dwie osoby, ktore sa w stanie przeserwisowac obiektyw. Tanio mozna kupic w dobrym stanie - kwestia wyboru za co chcesz placic.

PZO odpusc, to albo chinszczyzna (pzo Wwa) albo relikt dawnego polskiego PZO (Grochowska).
TomekG
Posty: 13
Rejestracja: 25 lis 2011, o 14:42

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: TomekG »

Szkoda żeby te 40x lezały. Obraz dają chyba ok, ale zapaskudzone pewnie są. Nie chce ich wyrzucać. Dam komuś do serwisu, jak będą ok to jedną sprzedam, drugą zostawię. Przy okazji dam do czyszczenia tą 10-tkę która tam była. Nie wychodzą chyba ode mnie wiadomości PW. może mam cos zablokowane, mam w do wysłania więc przepraszam że tu śmiecę, ale o namiary tez poproszę - do kogo się zwrócić ?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

W wyslane jest dopoki druga strona nie przeczyta.

Jesli beda sie chcieli podjac to pewnie tu albo na pw sie odezwą - to aktywni uzytkownicy, daj im chwilke
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop od 500 do 2000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Boguslaw »

Albo się pogubiłem, albo. nie widzę sensu (cenowego) w serwisowaniu-czyszczeniu achromatycznych obiektywów PZO 40x lub 10x na zlecenie ( w sytuacji gdy mamy wysłać 1-2 takie obiektywy)
Wysyłka w dwie strony + robocizna, jak to wycenić przy tych obiektywach?
Za 40-60 zł czasami daje się kupić zafoliowane nówki (które też nie muszą być ideałami!)

Oczywiście dla siebie, sportu czy nabycia doświadczenia, samodzielnie takie działania bardzo wskazane -)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości