Mikroskop warsztatowy (serwis elektroniczny) z moż. rozbud.

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
przerabiarka
Posty: 2
Rejestracja: 1 mar 2016, o 18:16

Mikroskop warsztatowy (serwis elektroniczny) z moż. rozbud.

Post autor: przerabiarka »

Witam kolegów i koleżanki.

Chcę kupić mikroskop do zastosowań warsztatowych.

Chciałem z dofinansowania kupić na początku DELTA SZ-454 (następca XLT-IV) za bagatela 2500zł ale doszedłem do wniosku (po przeczytaniu min posta z tego forum), że wolę te środki przesunąć na inny sprzęt warsztatowy a kupić używany mikroskop ze swoich za trochę mniej.

Wymagania zebrane po przeczytaniu FAQ to:

1. Budżet: 1500zł z opcją poszerzenia jeśli to warte

2. Odległość robocza 7-15cm

3. Możliwość rozbudowy o rewolwer z innymi obiektywami było by super. Zdjęcia chcę robić po dołożeniu przystawki do canona w miejsce okulara. Ale czy to możliwe w rozwiązaniu stereoskopowym?

Upatrzyłem dwie pozycje (allegro):
1. Mikroskop stereoskopowy PZO MBS-9 OGMZ-P2 ,oświet.LED allegro 6020396718
2. Mikroskop CARL ZEISS JENA model nieznany mi (może uda się go rozbudować i mogę go osobiście pojechać obejrzeć): allegro i6011613597

Statyw będę miał z monitora na sprężynach gazowych zrobiony po kilku przeróbkach wstępnie

Czekam na rady, wskazówki i propozycje.
Jest to mój pierwszy post na tym forum.

Dziękuję za uwagę i zapraszam do dyskusji
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop warsztatowy (serwis elektroniczny) z moż. rozb

Post autor: Boguslaw »

przerabiarka pisze:Chcę kupić mikroskop do zastosowań warsztatowych.
Osobiście nie bardzo rozumiem, bo pokazujesz zwykły stereoskopowy i zwykły biologiczny.
Chcesz oglądać i fotografować drobne przedmioty w świetle odbitym?
przerabiarka pisze:Statyw będę miał z monitora na sprężynach gazowych zrobiony po kilku przeróbkach wstępnie
?
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Mikroskop warsztatowy (serwis elektroniczny) z moż. rozb

Post autor: LoginPiotrusia »

PZO MST131, MBC-9 MBC-10 i inne tego typu stereoskopowe / techniczne (używane w serwisach elektronicznych itd) na takim ramieniu, o jakim piszesz nie mają możliwości montażu rewolweru z innymi obiektywami.

Biologiczne (jak Zeiss, którego pokazujesz) od razu musisz wymienić WSZYSTKIE obiektywy na specjalne Super ELWD, żeby miały odpowiednio dużą odległość roboczą, ale ciężko będzie Ci uzyskać 10cm. Poza tym wówczas jeden obiektyw przekroczy Twój budżet.

Potrzebujesz coś takiego:

Kod: Zaznacz cały

ebay.pl/itm/Bausch-Lomb-Karl-Suss-Trinokular-trino-trinocular-Mikroskop-EPI-microscope-/321994058882
ale i tak musisz założyć tam obiektywy z długim dystansem.

Wszystko zalezy od tego, co będziesz robił z tym mikroskopem.
JohnyM

[Link] Mikroskop warsztatowy (serwis elektroniczny) z moż. rozb

Post autor: JohnyM »

Mikroskop warsztatowy, to coś takiego:
mikroskop-warsztatowy-serwis-elektronic ... t68913.htm
Służy do precyzyjnych pomiarów geometrycznych i innych specjalistycznych zastosowań, po zaadoptowaniu odpowiednich przystawek.


Sprzęt ma być do obserwacji okularowej, czy obserwacji na monitorze, czy obu? Jakich rozmiarów są obserwowane detale? Jaki jest rozmiar ogólny obiektu.
przerabiarka
Posty: 2
Rejestracja: 1 mar 2016, o 18:16

Re: Mikroskop warsztatowy (serwis elektroniczny) z moż. rozb

Post autor: przerabiarka »

A więc dobra. To zeiss odpada. Nie ugryzę obu rzeczy na raz.

Fotografowanie sprawa drugorzędna tak jak i rewolwer.

Mikroskop ma służyć do pracy z nim przez np 15 minut bez przerwy do lutowania w świetle odbitym. Kwestia tego jeszcze czy pod jeden z okularów mogę podłączyć kamerę celem udokumentowania?

Domyślam się, że te MBSy będą najbardziej spełniały moje oczekiwania do pracy z elektroniką.

Co do ramienia to takie mam i po prostu uchwyt podtoczę na tokarce i frezarce.
Załączniki
ramie.JPG
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Mikroskop warsztatowy (serwis elektroniczny) z moż. rozb

Post autor: LoginPiotrusia »

PZO MST-131 posiada odległość roboczą 10-11 cm z możliwością zamontowania nasadki zwiększającej odległość roboczą do do 14-15 cm.
Mikroskop ten pracuje w kilku znanych mi serwisach elektroniki, używany jest również do innych manipulacji, np. inseminacji pszczół.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop warsztatowy (serwis elektroniczny) z moż. rozb

Post autor: Boguslaw »

przerabiarka, a co myślisz o takim sprzęcie?

Kod: Zaznacz cały

olx.pl/oferta/mikroskop-stereoskopowy-techniczny-mst2-150-mm-pzo-olympus-nikon-zeiss-CID619-IDd015b.htm
l

EPI i DIA (ponoć to drugie niepotrzebne, ale ponoć w tej dziedzinie się przydaje, tak słyszałem?)
Od paru miesięcy trzymam kolekcjonersko, jednak mam upolowane-ugadane coś droższego dla siebie z osprzętu -) u mnie będzie trochę, trochę taniej - jakby co to na PW

Ps. U mnie okulary 25x
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Mikroskop warsztatowy (serwis elektroniczny) z moż. rozb

Post autor: winkwink »

Sorki, będzie trochę off-top. Wiecie, co mnie irytuje u p. Zofii i czego nie znoszę, nawet nie chodzi o ceny, a o to, że oferując sprzęt PZO, dodaje do opisu Olympus Nikon Zeiss, nosz kurde
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop warsztatowy (serwis elektroniczny) z moż. rozb

Post autor: planapo »

Pozycjonuje sobie. Zglos do allegro uzywanie slow niezwiazanych ze sprzedawanym przedmiotem.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop warsztatowy (serwis elektroniczny) z moż. rozb

Post autor: Boguslaw »

Zapewne to nie w porządku, i trwa od bardzo, bardzo dawna.
Ceny to wolny rynek, a tą formą pozycjonowania chyba nie należy psuć sobie samopoczucia, bo w sumie co to da?
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Mikroskop warsztatowy (serwis elektroniczny) z moż. rozb

Post autor: winkwink »

Zgłosiłabym już dawno, ale ponieważ nie czułabym się z tym dobrze, więc do tej pory tego nie zrobiłam i pewnie nie zrobię. Znaczy będę się wkurzać nadal, chociaż nic to nie daje, ale siła wyższa.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Mikroskop warsztatowy (serwis elektroniczny) z moż. rozb

Post autor: LoginPiotrusia »

Boguslaw, ale ten co linkujesz nie ma rewolwerowego zmieniania powiększeń. dwa chyba tylko oferuje, prawda?
JohnyM

Re: Mikroskop warsztatowy (serwis elektroniczny) z moż. rozb

Post autor: JohnyM »

MST1 i MST2 mają obiektyw główny 1x i soczewki galileusza 0,6x i 1x w układzie krzyżowym.
MST13X obiektyw główny 1x i soczewki galileusza w bębnie z zestawem 0,63x 1x, 1,6 2,5x 4x.

Nie jestem w stanie porównać ich parametrów optycznych, powiem tylko że z MST 131 jestem niezadowolony. Nadaje się do pracy/obserwacji, ale jest tragiczny przy fotografii.

PZO razem z INOS robiło także MST ZOOM z zakresem 0,62 - 3,7x ale widziałem go tylko 1 raz a mój jest ciągle w trakcie serwisu, więc trudno mi na ten temat coś powiedzieć.

Mikroskopy MBS są podobnej jakościowo do MST.

Mikroskopy stereoskopowe raczej mają tylko jeden obiektyw. Ich zakres powiększeń może być rozszerzony poprzez soczewki nasadkowe, zazwyczaj 0,6x lub 1,5x - choć tak naprawdę to one nic nie dają.
Są takę mikroskopy stereoskopowe w układzie greenougha, gdzie wymienia się obiektywy wraz z soczewkami galileusza, choć nie jest to zbytnio wygodne.
Mikroskopy stereoskopowe ze miską rewolwerową są rzadkie i bardzo drogie, np Zeiss discovery V20:
Załączniki
img-zeiss_discovery_v20.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości