Mikroskopia - prasa i literatura

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskopia - prasa i literatura

Post autor: planapo »

Swietnie, ze to wrzuciles, ja bym to z czasem podpial pod szczegolowy temat dotyczacy mikrofotografii, ktory jest na forum za jakis czas planowany.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskopia - prasa i literatura

Post autor: Boguslaw »

planapo, napiszę na PW :- )

"Upolowałem 12/2012 :- )
Brak mi numerów: 10/2013, 11/2013 - czekam na propozycje - )

Nie mam Pluty, wiec jak dla mnie, bogata ale trudna i ciężko przyswajalna teoria.
"Mikroskopia fazowo-kontrastowa"
Załączniki
mikroskopia-fazowo-kontrastowa.pdf
(2.27 MiB) Pobrany 144 razy
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskopia - prasa i literatura

Post autor: Boguslaw »

Ostatnio na Allegro była wyglądająca na bardzo ciekawą, poniższa pozycja.
Niestety w licytacji 56 zł w moim wykonaniu okazało się za niską kwotą :- (
"Handbuch der Mikroskopie" (chyba 1977 r.) Hermann Beyer
Wydawca: Berlin, VEB Verlag Technik
nakład: ?, str. 495
obwoluta: db
książka: stan db, naddarcia, zabrudzenia
wydanie: 1
Po czasie sprawdziłem, że ta pozycja jest oferowana po ponad 100 EUR, a sądząc po ilości stron jest to raczej wydanie II.

"2. Stark bearbeitete Auflage mit 493 Bildern und 45 Tafeln Herausgeber: Dr. rer. nat. Hermann Beyer, Wissenschaftlicher Mitarbeiter im VEB Carl Zeiss Jena Inhalt: Historie Optisches System des Mikroskops Beugungstheorie der mikroskopischen Abbildung Mechanischer Aufbau des Mikroskops und seine Pflege Lichtquellen und Lichtfilter Mikroskopierverfahren und ihre Anwendung Stereomikroskopie Verfahren zur Wiedergabe mikroskopischer Bilder Messen und Zählen mit dem Mikroskop Mikroskopie unter besonderen Temperatur- und Umweltbedingungen Ausblick auf die zukünftige Entwicklung der Lichtmikroskopie Literatur Namen Sachwörter."
Załączniki
handbuch-der-mikroskopie.jpg
handbuch-der-mikroskopie-1.jpg
handbuch-der-mikroskopie-2.jpg
handbuch-der-mikroskopie-3.jpg
handbuch-der-mikroskopie-4.jpg
handbuch-der-mikroskopie-5.jpg
handbuch-der-mikroskopie-6.jpg
handbuch-der-mikroskopie-7.jpg
handbuch-der-mikroskopie-8.jpg
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskopia - prasa i literatura

Post autor: Boguslaw »

W jednym z ostatnich numerów Foto Kurier 11/2014"
Taki kilkustronicowy artykuł:
"Mikroskopowe makro bez mikroskopu" - Tekst i zdjęcia: Sebastian Janicki

Kod: Zaznacz cały

foto-kurier.pl/wydania/98,4669,art,mikroskopowe-makro-bez-mikroskopu.html
Na Allegro ok. 7-8 zł

Notka:
"W kolejnej części Fotograficznego ABC zajmiemy się stroną techniczną mikroskopowego makro czyli bardzo dużą skalą odwzorowania. Autor cyklu o makrofotografii, Sebastian Janicki, opowiada o tym, jakich obiektywów używał do wykonania konkretnych zdjęć, jak je mocował i jaki był proces postprodukcji. Okazuje się, że do wykonania mikroskopowego makro nie potrzeba wcale mikroskopu.

Szukając złotego środka w makrofotografii napotkamy sporo problemów: oświetlenie, ostrość, mała głębia ostrości, ruchliwość owadów i spore koszta. Duże powiększenie w połączeniu ze stackowaniem stwarza kreatywne możliwości. Właśnie tego rodzaju fotografie wzbudzają w sieci najwięcej emocji, choć są także opinie, iż ociera się to o wąską granicę między fotografią a grafiką.
W trakcie kilkuletniej praktyki doszedłem do wniosku, że najostrzejsze zdjęcia wychodzą przy pomocy obiektywów od mikroskopów. Są one jednak dość specyficzne i wymagają sporo wprawy, aby uzyskać zadowalajacy efekt. Najtańszym i dobrym rozwiązaniem są obiektywy z polskiej firmy PZO (Polskie Zakłady Optyczne). Obiektywy te nie są już najprawdopodobniej produkowane, ale często można je nabyć w serwisie Allegro. Ich cena waha się od 40 do 200 zł w zależności od powiększenia jakie chcemy uzyskać. Najlepsze efekty, według mnie, dają obiektywy 5× oraz 10×."
Załączniki
mikroskopowe-makro-bez-mikroskopu.jpg
mikroskopowe-makro-bez-mikroskopu-1.jpg
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskopia - prasa i literatura

Post autor: Boguslaw »

Krótki ale ciekawy artykuł Marka Misia w foto.com.pl
"Mikrofotografia abstrakcyjna. Świat jeszcze mniejszy 07 września 2014 14:10

Kod: Zaznacz cały

foto.com.pl/z-zycia-towarzystw-i-klubow-fotograficznych/2764-mikrofotografia-abstrakcyjna-
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskopia - prasa i literatura

Post autor: jarud »

Dzień dobry,
Zarejestrowałem się na forum kilka dni temu. Dopiero zaczynam obserwacje mikroskopowe, a zwłaszcza zbieram literaturę. Ostatnio natrafiłem na stronę PTF, Polskiego Towarzystwa Fykologicznego, z której dowiedziałem się o możliwości kupna „Klucza do oznaczania gatunków fitoplanktonu jezior i rzek” pod redakcją Prof. Burchardt. Zakup nie jest prostą sprawą ponieważ Pan Jerzy Olejniczak, z którym można się skontaktować pod adresem [at].edu.pl bardzo niechętnie rozmawia o sprzedaży książki, unika podania ceny i n. konta. Jest to miła odmiana po tych wszystkich sprzedawcach na allegro, którzy płaszczą się przed klientem. Tym niemniej ustaliłem, że książka jest w sprzedaży, że z kosztami wysyłki kosztuje „około 63 zł”. Numeru konta do wpłaty nigdy nie poznałem, zdobyłem „Klucz” inną drogą. Dowiedziałem się jednak, że do „Klucza” jest płytka umożliwiająca szybką identyfikacje glonów. Pojadę na urlop, a po powrocie zaatakuję znowu – tym razem w sprawie płyty. Książka ma180 stron, dużo małych, ale wyrażnych zdjęć i jest bardzo interesująca dla „glonojadów”. Ma też wielką zaletę – można ją kupić, przynajmniej teoretycznie. Zainteresowanym nie pozostaje nic innego, jak tylko złamać opór Pana Jurka. Pozdrowienia Jarud.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskopia - prasa i literatura

Post autor: Boguslaw »

Napisałem do Pana Olejniczka, ciekaw jestem co odpowie.

Ostatnio trafiłem i pod poniższym linkiem jest klucz do ramienic.
"Klucz do oznaczania gatunków ramienic (Characeae) w rzekach i jeziorach 2008 M. Płachetny, A. Pukacz

Kod: Zaznacz cały

google.com/search?q=Klucz+do+oznaczania+gatunków&ie=utf-8&oe=utf-8
JohnyM

Re: Mikroskopia - prasa i literatura

Post autor: JohnyM »

Bardzo fajna pozycja, jakieś starsze wydanie, ale treść podobna ja w nowszych, no i za darmo.
Załączniki
book.pdf
(5.33 MiB) Pobrany 187 razy
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskopia - prasa i literatura

Post autor: Boguslaw »

Jak dla mnie, pozycja nowa i wyśmienita
JohnyM

Re: Mikroskopia - prasa i literatura

Post autor: JohnyM »

Ciekawa pozycja do nauki mikroskopii w kryminalistyce, w stylu DYI. Słuchy krążą, że jest gdzieś w jakiejś zatoce internetowej.
Edit: dla klaryfikacji, chodzi mi oczywiście o E-bay, nie PIRATE jak może się niektórym wydawać.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskopia - prasa i literatura

Post autor: Boguslaw »

Nowa ciekawa pozycja, najtaniej znalazłem za 42,72 zł (dobre-ksiązki.pl)
Na tej stronie można zajrzeć do przykładowych fragmentów:

Kod: Zaznacz cały

helion.pl/ksiazki/blisko-coraz-blizej-od-fotografii-zblizeniowej-do-mikrofotografii-marek-mis,blibli.htm
"Blisko, coraz bliżej. Od fotografii zbliżeniowej do mikrofotografii 2015 Marek Miś

Rodzaj produktu książka
Wydawca Helion
Autor Marek Miś
Data wydania 29-05-2015
Oprawa miękka
Ilość stron 320
Wymiary / mm 200x230
Waga / gr 800

Spójrz na świat z innej perspektywy — rozpocznij przygodę z makro- i mikrofotografią

Fotografia zbliżeniowa
Makrofotografia
Mikrofotografia

Coraz lepsze mikroskopy i doskonalszy sprzęt fotograficzny dają nam możliwość utrwalania na kliszy i nośnikach cyfrowych obrazów tak odmiennych od codziennego doświadczenia, że aż abstrakcyjnych. Duże zbliżenia niewielkich owadów, powiększenia fragmentów roślin, zdjęcia przedstawiające strukturę materii pozwalają nie tylko spojrzeć na świat z zupełnie nowej perspektywy, lecz także redefiniują nasze własne miejsce na Ziemi. Ponadto zmieniają sposób postrzegania samej fotografii — jako dziedziny, która przeszła długą drogę: od zastosowań typowo technicznych do ujęć mieszczących się już w kategoriach prawdziwej sztuki.

Książka Blisko, coraz bliżej — od fotografii zbliżeniowej do mikrofotografii to doskonałe wprowadzenie w świat fotografii „z bliska”. Autor przedstawia w niej szerokie spektrum informacji na temat fotografii zbliżeniowej, makrofotografii i mikrofotografii. Dzieli się z czytelnikami swoim wieloletnim doświadczeniem i praktyczną wiedzą o fotografowaniu obiektów w większych skalach odwzorowania. Od ogólnego wprowadzenia, poprzez wskazówki dotyczące techniki, oświetlenia i sprzętu, aż po porady związane z artystycznym aspektem wykonywanych zdjęć — książka obejmuje zagadnienia, które zainteresują zarówno początkującego fotoamatora, jak i profesjonalistę, który chce poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie.

- Definicja i zakres fotografii zbliżeniowej, makrofotografii i mikrofotografii
- Sprzęt i akcesoria wykorzystywane w ujęciach o dużej skali odwzorowania
- Techniki stosowane w makro- i mikrofotografii
- Typowe problemy i sposoby ich rozwiązywania
- Kontrolowanie głębi ostrości i sposoby oświetlania scen
- Łączenie aparatu fotograficznego z mikroskopem
- Tematyka fotografii „z bliska” i jej aspekt artystyczny
- Odkryj magię fotografii „z bliska”!
Załączniki
blisko-coraz-blizej.jpg
blisko-coraz-blizej-1.jpg
blisko-coraz-blizej-2.jpg
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskopia - prasa i literatura

Post autor: Boguslaw »

Ta pozycja nie związana bezpośrednio z mikrofotografią, ale chyba warto ją odnotować (choć jest tam też coś wspomniane o zdjęciach przez mikroskop).
Na Allegro w granicach 40 zł, mi się trafiła na OLX za 15 zł - )
Fotografia zbliżeniowa z serii Profesjonalna fotografia cyfrowa
"Tytuł: Profesjonalna fotografia cyfrowa. Fotografia zbliżeniowa.
Tytuł oryginału: DIGITAL PHOTOGRAPHY EXPERT – Close-up Photography
Autor: Michael Freeman
Tłumaczenie: Paulina Głuchowska
Wydawnictwo: National Geographic
Format, oprawa: 21 x 23 cm, miękka
Liczba stron: 160
Data wydania: kwiecień 2008

"Opis
W pierwszym z trzech rozdziałów zostały omówione najważniejsze zagadnienia i specjalistyczny sprzęt niezbędny do uzyskania określonego powiększenia obrazu. Autor podpowiedział nawet, jak robić zdjęcia za pomocą mikroskopu. Rozdział drugi poświęcono martwej naturze. Został w nim przedstawiony zarówno sposób aranżowania kompozycji, jak i jej odpowiednie oświetlenie. Z rozdziału trzeciego dowiemy się, jak przy pomocy aparatu rejestrować szczegóły w zbliżeniu – np. pajęczą sieć w jej naturalnym środowisku czy kompozycję z kwiatów w studiu fotograficznym. Freeman m.in. opisuje, jak zbudować wiwarium przystosowane do fotografowania żywych zwierząt.

Poradniki fotograficzne są niezwykle ważnym punktem w edukacji każdego fotografującego. Amatorom pozalają nabyć nową więdze niezbędną do dalszego rozwoju, a profesjonalistom uporządkować i utrwalić to czego juz sie nauczyli.
"

Recenzja Marcina Pawlaka jest na:

Kod: Zaznacz cały

fotografuj.pl/Article/Recenzja_Michael_Freeman_Fotografia_zblizeniowa/id/156 
".Fotografia zbliżeniowa ma charakter wybitnie poradnikowy, jednak w najlepszym tego słowa znaczeniu. Niewiele znajdziemy w niej porad stricte technicznych: odnośnie użytego aparatu, obiektywu, ogniskowej czy przysłony. W każdym za to wypadku dowiemy się, jak zaaranżowana została przedstawiona fotografia, jak umieszczone zostało oświetlenie, jakich sztuczek użyto, by uzyskać efekt końcowy. Dzięki temu przedstawione porady pozbawione są powiązań z konkretna konfiguracją sprzętową i nabierają uniwersalnego charakteru.

Kolejna cześć poradnika fotograficznego Michaela Freemana to pozycja nader cenna na skromnym polskim rynku, i to nie tylko ze względu na wysoką wartość merytoryczną. Uwagę zwraca znakomity poziom edytorski tej publikacji, i to zarówno pod względem koncepcyjnym, jak i technicznym. Wobec zalewu książek typu Szydełkowanie dla każdego można ją traktować jako wzorzec tego, jak powinien wyglądać nowoczesny poradnik. Przejrzysty, przystępny ale nie zwalniający z myślenia. Polecamy każdemu, kto chce się zająć fotografią zbliżeniową niezależnie od tego, jakim aparatem się posługuje: tradycyjnym czy cyfrowym, lustrzanką czy kompaktem.
Załączniki
fotografia-zblizeniowa.jpg
fotografia-cyfrowa.jpg
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskopia - prasa i literatura

Post autor: jarud »

Może już ktoś o tym mówił, ale znalazłem kilka interesujących pozycji Biblioteki Monitoringu Środowiska z tej samej serii, co wspomniany Klucz do oznaczania gatunków ramienic”.
Są to m.in.:
Klucz do oznaczania makrofitów dla potrzeb oceny stanu ekologicznego wód powierzchniowych
Klucz do oznaczania okrzemek w fitobentosie
Klucz do oznaczania makro bezkręgowców bentosowych dla potrzeb oceny stanu ekologicznego wód powierzchniowych
Klucz do oznaczania słodkowodnej makrofauny bezkręgowej
Wszystkie są w PDF i można je wydrukować – najlepiej w kolorach
Klucz do okrzemek ma ok. 500 stron z opisami, zdjęciami i rysunkami ułatwiającymi identyfikacje.
Jest też kilka pozycji o słodkowodnych zwierzętach bezkręgowych nieodżałowanego dr. Rybaka, z informacją, że są w archiwum. Może ktoś wie jak dotrzeć do tego archiwum? Jest to solidna porcja wiedzy o organizmach wodnych – w dodatku za damo, jeżeli nie liczyć kosztów druku
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości