Mit czy fakt?

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Mit czy fakt?

Post autor: Wendigo »

gooner92, a jakie to ma znaczenie czy ciepło jest oddawane podczas żucia w jamie ustnej czy dopiero w jelicie? Faktem jest jest, że zachodzi przekazywanie energii między zimnym pokarmem a ciałem, na korzyść tego pokarmu.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Mit czy fakt?

Post autor: Giardia Lamblia »

Wendigo pisze:gooner92, a jakie to ma znaczenie czy ciepło jest oddawane podczas żucia w jamie ustnej czy dopiero w jelicie? Faktem jest jest, że zachodzi przekazywanie energii między zimnym pokarmem a ciałem, na korzyść tego pokarmu.
Tylko teraz pytanie, czy to podgrzewanie pokarmu rzeczywiście wymaga dodatkowego nakładu energetycznego, czy też może ma miejsce w między czasie - w końcu cały czas wytwarzamy ciepło niezależnie od tego, czy coś jemy (i czy to ma 30 stopni Celsjusza czy też może 25), czy też nie. Dopiero przy bardziej skrajnych temperaturach (np. lody albo gorąca herbata) te różnice rzeczywiście są dostatecznie duże, żeby odpowiedź była oczywista.
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Mit czy fakt?

Post autor: Wendigo »

Oczywsitym jest, że ilość energii wymienianej między ciałami jest wprost proporcjonalna do różnicy temperatur i zależy w dużym stopniu ich ciepła wpłaściwego i masy. Sprawa w przypadku bardzo zimnych albo gorących rzeczy jest jasna i przede wszystkim do tego się odnosiłem. Przypuszczam jednak, że spożywanie pokarmów wykazujących mniejszą różnicę temperatury w porównaniu do temperatury ciała może mieć niewielki wpływ na bilans energetyczny, zwłaszcza w przypadku pobieranie sporych ilości tego pożywienia.
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Mit czy fakt?

Post autor: goodman »

Zakładając, że np. taka marchewka w znacznej części składa sie z wody, której ciepło właściwe wynosi ok 4200J/K*kg, różnica miedzy temp marchewki, a temp organizmu wynosi 60°C, to ciepło w pelni oddane do organizmu będzie wynosić dla kilograma marchewki: ~ 252kJ = 60kCal = wzrost wartosci energetycznej o 6 kCal/100g.
Większa różnica byłaby, gdyby zjeść zamrożoną marchewkę o temp. 0°C, ponieważ dochodzi nam tu znaczne ciepło topnienia lodu 3,34*10^5 J/kg. Wtedy na stopienie lodu i ogrzanie marchewki do temp ciała organizm musiałby zużyc ok 12 kCal/100g lodowej marchewki.
W praktyce jednak ten proces będzie zapewne mniej wydajny i należy jeszcze uwzględnić pieryliard rożnych czynników wyżej pominietych. Przyjęte założenia są baardzo uproszczone, a tez pora nie sprzyja takim rozkminom.
Poza tym raczej nikt nie jada mrożonej marchewki.

Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Mit czy fakt?

Post autor: Giardia Lamblia »

goodman pisze:Poza tym raczej nikt nie jada mrożonej marchewki.
Jak byłem mały podjadałem mrożone kawałki warzyw z mrożonek fajnie się chrupało.
gooner92
Posty: 193
Rejestracja: 9 lis 2011, o 22:50

Re: Mit czy fakt?

Post autor: gooner92 »

Wendigo, nie zrozumiałeś - nieważne gdzie ta energia zostanie oddana, faktem jest, że nawet jeśli jadłbyś potrawę o optymalnej temperaturze 36.6 C to i tak żując wytworzy się ciepło, które będzie musiało się rozejść, dlatego nie wydaje mi się, że na ogrzanie potrawy zużyta zostanie jakaś dodatkowa energia.
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Mit czy fakt?

Post autor: Wendigo »

gooner92, jasne, że jest to możliwe, to są czysto teoretyczne rozważania, wszystko zależy od przyjętej sytuacji.
buuka
Posty: 10
Rejestracja: 19 kwie 2013, o 20:13

Re: Mit czy fakt?

Post autor: buuka »

Ja zjadam marchewkę w każdej postaci, czy surowa, czy ugorowana, czy mrożona - dla mnie pyszności
jolka81
Posty: 4
Rejestracja: 14 maja 2013, o 12:55

Re: Mit czy fakt?

Post autor: jolka81 »

Tak ja bedzie za gorace to sie poparzysz wda sie zakazenie i szpital pewny. a tak poważnie to bajeczka
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości