Przyrodnicze forum dyskusyjne Biolog.pl

Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 sty 2017, o 23:59 

Witam, chciałam zapytać czy mitochondrialne rybosomy również jak te obecne w cytoplaźmie komórki powstają w jąderku, a potem są transportowane do mitochondrium?

[ Post via Android ] Obrazek

PostNapisane: 28 sty 2017, o 19:01 

W sumie nie wiem, ale wydaje mi się, że tak, bo jak miałyby powstać w mt? Brak odpowiednich struktur, logika mi mówi, że tak właśnie jest, ale chętnie przeczytam jakąś odpowiedź weryfikującą.

PostNapisane: 30 sty 2017, o 09:43 

A w jaki sposób powstają w komórce prokariotycznej? U mitochondriów może być podobnie.

PostNapisane: 16 mar 2017, o 23:30 

Wydaje mi się, że mitochondrialne rybosomy powstają w mitochondrium poprzez ekspresje genów DNA mitochondrialne, czyli bez udziału jąderka.

PostNapisane: 20 mar 2017, o 21:09 

Większość mitochondrialnych białek jest obecnie kodowana przez DNA jądrowe, a dokładniej przez geny przeniesione w toku ewolucji z mit do jądra. Dotyczy to również białek mitochondrialnych rybosomów. Mit DNA koduje jedynie 13 białek, które zaangażowane są w procesy oddychania
rRNA natomiast jest kodowane przez mit DNA.
https://en.wikipedia.org/wiki/Human_mit ... nd_humanin
Składanie podjednostek musi odbywać się na terenie macierzy, bowiem białka docierają do mitochondrium pojedynczo i muszą być rozfałdowane.

PostNapisane: 2 maja 2017, o 16:12 

Ostatnio w arkuszu maturalnym spotkałem się ze zdaniem: Jądro komórkowe kontroluje prace mitochondrium - należało zaznaczyć czy jest to prawda, czy też fałsz. Jak to zatem jest? Z jednej strony są one półautonomiczne, mogą przeprowadzać niezależnie od jądra komórkowego podziały, ale jednak są niesamodzielne. Kwestia chyba tego, co rozumieć przez kontrolę...

PostNapisane: 3 maja 2017, o 19:49 

Ja osobiście nie lubię takich pytań, bo rzeczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Gdyby były słowa "klucze", jak "częściowo" albo "całkowicie" sprawa byłaby prosta.

Jądro częściowo kontroluje pracę mitochondrium, ale w pewnym zakresie mitochondrium wykazuje autonomię. I tu pytanie, co autor miał na myśli. Biorąc pod uwagę poziom licealny, postawiłabym na autonomię, to jakby pierwsza rzecz o mitochondrium, jakiej się uczymy. No, może druga, pierwsza to "są to centra energetyczne komórki". Skomplikowana relacja jądro-mitochondrium jest bardziej w obszarze studiów.