mitoza i mejoza

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: mitoza i mejoza

Post autor: beba »

Gdy 2n komórka się dzieli mitotycznie to komórki potomne otrzymuja po 1 chromatydzie z kazdego chromosomu, czyli po 1 czasteczce DNA. W fazie S ja replikują.
Ale biorac pod uwagę ze komórka diploidalna ma 4c (czasteczki) DNA (bo sa pary chromosomów homologicznych, a kazdy z nich ma 2c, wiec 2cx2=4c) to w wyniku mitozy ich liczba spada do 2 czasteczek, czyli 2c. Powrót to liczby 4c nastepuje podczas replikacji.

[ Dodano: Nie Lut 04, 2007 22:24 ]
Jeszcze raz:
Jeden chromosom to dwie chromatydy. Każda chromatyde tworzy 1 czasteczka DNA. Czyli para chromosomóe homologicznych ma 4 czasteczki, po 2 w kazdym chromosomie.
Podczas mitozy chromatydy się rozchodzą do komórek potomnych, czyli w komórkach potomnych mamy o połowe mniej czasdteczek DNA czyli 2c. Ale podczas fazy S następuje replikacja i z kazdej z nich powstana 2, czyli z 2c powstanie 4c. I tak w kazdym cyklu komórkowym, podczas kolejnych podziałów mitotycznych.
Rozumiesz już?

Z tym, ze oczywiscie liczba czasteczek (c) się zmienia, ale liczba chromosomów (n) jest stała. Nie mylić tego.
pan_ciastko
Posty: 159
Rejestracja: 29 paź 2006, o 12:19

Re: mitoza i mejoza

Post autor: pan_ciastko »

Ale przecież mitoza nie zachodzi na chromosomach homologicznych. Homologiczne przecież dobierają sie by uledz mejozie
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: mitoza i mejoza

Post autor: beba »

w mitozie nie tworzą sie biwalenty, ale przecioez chromatydy sie rozchodza do komórek potomnych!
Cos widzę, ze faktycznie nie rozumiesz
pan_ciastko
Posty: 159
Rejestracja: 29 paź 2006, o 12:19

Re: mitoza i mejoza

Post autor: pan_ciastko »

Napiszę ci jak ja myśle: W jądrze są chromatyny. W czasie interfazy następuje replikacja czyli 1 cząsteczka DNA w chromatynie podwaja sie tworząc chromosom. Czyli Tworzy chromosom w którym znajduje sie chromatyda z jedną nicią DNA i druga chromatyda z drugą nicią DNA. Czy tak
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: mitoza i mejoza

Post autor: beba »

Wyobraź sobie, ze komórka ma tylko 1 parę chromosomów homologicznych, czyli 4c. Bo kazdy z nich składa się z 2 chromatyd czyli z 2 identycznych czasteczek DNA. Czyli razem 4 czasteczki, na których sa geny odpowiadajace za określone ("te same") cechy. I ta komórka jest podczas metafazy, wiec 2 chromosomy układaja sie w płytce metafazowej. Pękaja centromery i do biegunów rozchodza sie chromatydy, kazdy chromosom sie podzielił . Tak więc do kazdego bieguna komórki docieraa po 1 chromatydzie z kazdego z tych dwóch chromosomów, czyli 2 chromatydy, czyli 2 czasteczki (2c).
Następuje cytokineza. Komórki potomne w fazie G1 maja więc chromatydę kazdego z chromosomów homologicznych, czyli razem 2 chromatydy, czyli 2c. Komórki potomne po fazie G1 wchodza w fazę S. Następuje replikacja kazdej z czasteczek DNA. Czyli zmienia się (podwaja) liczba czasteczek z 2c do 4c. Nastepnie jest faza G2. Tu juz czasteczek jest stała liczba 4C. Zmieni to dopiero następna mitoza.

W mejozie podczas 1 podziału następuje zmiana 4c na 2c a podczas 2 podziału z 2c na 1c.

[ Dodano: Nie Lut 04, 2007 22:54 ]
musisz pamietac, ze jeden chromosom składa się z dwóch chromatyd powstałych ze spiralizacji identycznej chromatyny. Ale komórka diploidalna na pary chromosomów homologicznych, czyli w jadrze przed podziałem (faza G2) masz 4 identyczne pod wzgledem zawartosci genów nici chromatyny, czyli 4 czasteczki DNA niosacego informacje dotycząca tej samej cechy.
pan_ciastko
Posty: 159
Rejestracja: 29 paź 2006, o 12:19

Re: mitoza i mejoza

Post autor: pan_ciastko »

beba pisze:Pękaja centromery i do biegunów rozchodza sie chromatydy, kazdy chromosom sie podzielił . Tak więc do kazdego bieguna komórki docieraa po 1 chromatydzie z kazdego z tych dwóch chromosomów, czyli 2 chromatydy, czyli 2 czasteczki (2c).
Cały czas nie rozumiem dlaczego mając chromosomy homologiczne do biegunów rozchodzą sie chromatydy a nie chromosomy

[ Dodano: Nie Lut 04, 2007 22:59 ]
Dla jasności: w komórkach somatycznych występują chromosomy homologiczne

[ Dodano: Nie Lut 04, 2007 23:02 ]
CZEKAJ CHYBA ROZUMIEM
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: mitoza i mejoza

Post autor: beba »

Bo w mitozie w płytce układaja się chromosomy! A kazdy z nich jest zbudowany z 2 chromatyd połaczonych centromerem. Centromer peka, wrzeciono kurczac sie przyciaga do biegunów połowki chromosomów czyli chromatydy!
Kazda potomna komórka ma po 1 chromatydzie z kazdego chromosomu.
Taka jest istota mitozy. Najlepiej to wyjasnic na schemacie, ale nie potrafie tu zamiescić. Spójrz do ksiązki, tam na schematach to widac,

[ Dodano: Nie Lut 04, 2007 23:06 ]
No jasne ze w komórkach SOMATYCZNYCH! A w jakich? Tylko w somatycznych! Gamety są HAPLOIDALNE!

Nie załamuj mnie proszę

Kazda Twoja komórka ma chromosomy homologiczne, bo jesteś DIPLOIDALNA ISTOTA!

I w Twoich komórkach podczas mitozy w płytce obok siebie jest 46 chromosomów, ale sa wsród nich przeciez homologiczne.
pan_ciastko
Posty: 159
Rejestracja: 29 paź 2006, o 12:19

Re: mitoza i mejoza

Post autor: pan_ciastko »

Mam komórki somatyczne gdzie liczba n wynosi 2n. Ale zanim nastąpi faza S liczba cząsteczek DNA będzie wynosiła 2 ponieważ w jądrze są dopiero chromatyny które jeszcze nie dobudowały sobie nici(nie zaszła replikacja). Kiedy replikacja zajdzie liczba cząsteczek będzie 4. Potem bedzie mitoza, w której chromosomy udają sie do przeciwnych biegunów każdy z 2 cząsteczkami DNA. Czyli komórka po mitozie znowu ma 2 cząsteczki tyle ze w jednym chromosomie. kurna to nie tak prawda. Mi tu cos dalej nie pasuje:/

[ Dodano: Nie Lut 04, 2007 23:10 ]
beba pisze:No jasne ze w komórkach SOMATYCZNYCH! A w jakich? Tylko w somatycznych! Gamety są HAPLOIDALNE!

Nie załamuj mnie proszę

Kazda Twoja komórka ma chromosomy homologiczne, bo jesteś DIPLOIDALNA ISTOTA!
Spokojnie wiem, ale wolałam sie mimo wszystko upewnić, nie bój sie nie jestem az tak zacofana
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: mitoza i mejoza

Post autor: beba »

Napisałas: w której chromosomy udają sie do przeciwnych biegunów każdy z 2 cząsteczkami DNA. Czyli komórka po mitozie znowu ma 2 cząsteczki tyle ze w jednym chromosomie. kurna to nie tak prawda. Mi tu cos dalej nie pasuje:/

no nie pasuje, nie pasuje

bo to nie chromosomy sie udaja do biegunów, tylko ich połówki, czyli chromatydy!

I w fazie S replikuja sie chromatydy, odtwarzajac chromosom

( 1 chromosom=2 chromatydy)
pan_ciastko
Posty: 159
Rejestracja: 29 paź 2006, o 12:19

Re: mitoza i mejoza

Post autor: pan_ciastko »

Zaraz czy w komórkach somatycznym te chromosomy homologiczne sie ze sobą łączą
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: mitoza i mejoza

Post autor: beba »

nie twierdzę, ze jestes zcofana, ale mitozy nie rozumiesz. Przeczytaj ze spokojem i zrozumieniem w podreczniku, przeprowadz analize
pan_ciastko
Posty: 159
Rejestracja: 29 paź 2006, o 12:19

Re: mitoza i mejoza

Post autor: pan_ciastko »

Idiotka ze mnie Pewnie, że sie nie łączą Teraz już wszystko rozumiem
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: mitoza i mejoza

Post autor: beba »

Podczas mitozy nie następuje koniugacja chromosomów homologicznych, podczas mejozy tak. Ale mówimy o mitozie. Nie koniugują ze sobą.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości