mitoza i mejoza

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
exponat

mitoza i mejoza

Post autor: exponat »

Witam.

Nie wiem czy dobrze trafiłem bo jestem tu nowy.
Dostałem w szkole prace dość skomplikowaną jak dla mnie bo o mejozie i mitozie.a jest to dla mnie dość nudne i skomplikowane (wole inne działy biologii).

Byłbym bardzo wdzięczny za wszelką pomoc w rozwiazaniu tego zadania lub jakieś linki/wskazówki jak sie do tego zabrać

Temat:

"A: Zaprojektuj tabelę, w której porównasz przebieg i efekt podziałów jądra komórkowego: mitotycznego i mejotycznego
B: Gamety pewnego organizmu zawierają 8 chromosomów oblicz: a)ile par chromosomów homologicznych zawierają komórki somatyczne tego organizmu. b) ile chromatyd powstanie w metafazie I podziału mejotycznego c) jaka jest diploidalna liczba chromosomów tego organizmu
C: Narysuj schematycznie przebieg podziału mitotycznego i mejotycznego komórki n, której 2n wynosi 4
D: Oceń biologiczne znaczenie podziału mitotycznego i mejotycznego."


Wiem Że jest tego duzo ale jak by ktoś mógł mi w tym pomóc to bede wdzięczny

Dzięki za pomoc
bagatha

Re: mitoza i mejoza

Post autor: bagatha »

szanowny exponacie, swietny temat 10 min. i gotowe
nie ma sensu, by podawac ci gotowe odpowiedzi, wiec podpowiem Ci jak do tego podejsc i napewno sam to zrobisz.
Jak raz dobrze zrozumiesz oba procesy to o kazdej porze dnia i nocy bedziesz wiedzial co i jak
bagatha

Re: mitoza i mejoza

Post autor: bagatha »

pytanie A
porownanie przebiegu- przeczytaj w pierwszym podreczniku do biologii o fazach mitozy i mejozy a napewno zaraz zauwazysz roznice. Przede wszystkim zwroc uwage, ze mejoza jest dluzsza. zachodzace zmiany spowodowane wydluzeniem procesu powoduja, ze kolejne fazy sa nieco inne jak w mitozie.
efekt podzialow- mitoza to jeden cykl podzialow, a mejoza to dwa cykle, mitoza zachodzi w kom. somatycznych, a mejoza w kom. rozrodczych, w wyniku mitozy powstaja 2 jadra potomne,a liczba chromosomow nie zmienia sie!
natomiast w mejozie powstaja 4 jadra potomne o zredukowanej liczbie.

To na serio proste procesy, ale musisz wczytac sie i sam dojdziesz do tego co pisze

pytanie B
opieraj sie na schematach procesu

pytanie D
mitoza:
wzrost organizow w wyniku zwielokrotnienia liczby komorek albo zwiekszenia liczby osobnikow, mitoza utrzymuje stala liczbe chromosomow.
mejoza:
umozliwia utrzymanie stalej, charakterystycznej dla danego gatunku liczby vhromosowmow w kolejnych pokoleniach, jest zrodlem zmiennosci genetycznej organizmow, poniewaz prowadzi do mieszania inf. genetycznej

pozdrowienia
exponat

Re: mitoza i mejoza

Post autor: exponat »

Hmm.juz powoli cos rozumiem. Zastanawiam sie jak mi to wyjdzie.na temat mejozy i mitozy przeczytalem chyba juz wszystko co bylo w necie do przeczytania :553: az mi glowa nie miesci tego juz

Jesli ktoś by miał jeszcze jakieś wskazówki to bede czekal -)

Pozdrawiam
bagatha

Re: mitoza i mejoza

Post autor: bagatha »

moze otworz ksiazke, popatrz na rysunki, sam tez notuj, od monitora tylko oczy sie rozbolą
pozdrowienia
Gość

Re: mitoza i mejoza

Post autor: Gość »

Mam taką samą prace domową To dziwne, prawda ? Moze chodzimy do jednej klasy ?
Asia47@

Re: mitoza i mejoza

Post autor: Asia47@ »

czesc wszystkim potrzebuje porownac mitoze z mejoze mam podac ich cechy wspulne i rozne mam tylko po dwa a potrezpuje wiecej hellp me :!: :!: :!: :!: :!:
pan_ciastko
Posty: 159
Rejestracja: 29 paź 2006, o 12:19

Re: mitoza i mejoza

Post autor: pan_ciastko »

Czy odpowiedź na pytanie B będzie: 8 par
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: mitoza i mejoza

Post autor: Medycyna Lwów »

a o które pytanie dokładnie Ci chodzi?
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: mitoza i mejoza

Post autor: beba »

Zadanie B n=8, więc:
a) 2n=16 chromosomów
b)16x2=32 chromatydy
c) 2n=16
pan_ciastko
Posty: 159
Rejestracja: 29 paź 2006, o 12:19

Re: mitoza i mejoza

Post autor: pan_ciastko »

Chodzi mi o pytanie B podpunkt a)8 par

[ Dodano: Nie Lut 04, 2007 21:58 ]
beba pisze:a) 2n=16 chromosomów
Czyli 8 chromosomów homologicznych

[ Dodano: Nie Lut 04, 2007 22:03 ]
I jeszcze jedno pytanie. Dlaczego na tym wykresie w fazie S jest napisane 2n-4n Co to jest za oznaczenie Czyżby chodziło o to, że nić DNA jest dwuniciowa, a w czasie fazy S się replikuje więc będa 4 nici
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: mitoza i mejoza

Post autor: beba »

8 par, czyli 16 chromosomów

W fazie S oznaczenie 2c-4c określa, ze podczas replikacji podwoiła się liczba czasteczek DNA. Z poziomu 2c do poziomu 4c.
pan_ciastko
Posty: 159
Rejestracja: 29 paź 2006, o 12:19

Re: mitoza i mejoza

Post autor: pan_ciastko »

A jedna cząsteczka to jedna nitka
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości