Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na diody

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: planapo »

OE1 jest oswietlaczem EPI dla Biolara?
Tak. Ja sie z nazwa OE4 nie spotkalem.
Jacek 2
Posty: 2
Rejestracja: 8 maja 2014, o 15:09

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: Jacek 2 »

Dziękuję za identyfikację mikroskopu z fotografii.
Zainteresowanym posiadaczom Biolarów (tych najbliższych modelowi Biolara B) mogę powiedzieć, że są w posiadaniu dzieła ważnego artysty, bowiem jego projektantem jest Krzysztof Wodiczko, jeden z najważniejszych polskich artystów współczesnych, który zaraz po studiach i przed wyemigrowaniem do USA, przez kilka lat pracował jako projektant przemysłowy, najpierw w Zakładach Eksperymentalnych ASP, potem w PZO.
Pozdrawiam serdecznie
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

[Link] Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: Boguslaw »

Czy mogę prosić o jakieś info o tych oświetlaczach?
"Kompletny oświetlacz Lomo Mir z zasilaczem regulowanym" - ОИ-12 i ОИ-12У42
o-wietlenie-w-mikroskopach-pzo-carl-zei ... t58743.htm
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: planapo »

Nie mam pojecia co to jest, skoro nikt tak dlugo nie odpowiada to moze znaczyc, ze tym razem nie jestesmy w stanie pomoc, ale mam nadzieje ze sie pomyle (: Dla mnie wyglada moze na jakies EPI, ogolnie raczej kawal chyba nieprzydatnego szpeja.

PS. zawsze mozna opublikowac na zagranicznym, tam na 99% ktos bedzie wiedzial co to jest.
JohnyM

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: JohnyM »

To są oświetlacze EPI lomo. Nie podejdą do pzo, bo są wkładane pomiędzy tubus a miskę rewolwerową, choć oczywiście McGyver by coś wymyślił. Podejdą do Lomo i zeissów starego typu.

Kod: Zaznacz cały

opticsplanet.com/epdarpolea5a.html
Załączniki
1.jpg
JohnyM

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: JohnyM »

Mój najnowszy projekt oświetlacza LED
W tym wypadku wykonany dla mikroskopu zeiss, ale identyczny jest dla wszystkich oświetlaczy PZO z wyjątkiem biolarowego (ja używam takich dla oświetlacza DIA i EPI w MST). Standardowy oświetlacz replikuję na tokarce jednocześnie wiercąc przewody na okablowanie. Dioda na standardowym radiatorze z pomocą pasty termoprzewodzącej bezpośrednio na oświetlacz który teraz pełni równocześnie funkcję radiatora.
Załączniki
raw2_3.jpg
raw2_4.jpg
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: LoginPiotrusia »

wojtekpa, pewnie masz na myśli OH4 (Oświetlacz Halogenowy 20W).
OH = oświetlacz halogenowy
OE = oświetlacz EPI
OE1 może być podświetlany OH4 o ile mi się wydaje.
JohnyM

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: JohnyM »

Raczej nie. Wojtekpa szuka OE1 lub OE4, natomiast pomyliły mu się one z LMK. OE1 i 4 różnią się raczej jedynie kosmetycznie.
Privatwb
Posty: 2
Rejestracja: 11 paź 2015, o 20:04

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: Privatwb »

Boguslaw pisze:Widzieliście te oświetlacze?
Witam, czytając wpisy dotyczące oświetlacza do Biolara, informuję, że przedmiotowy oświetlacz jest w pełni funkcjonalny i spełnia wszystkie wymogi niezbędne do prowadzenia badań w w/w mikroskopie. Zastosowane diody LED typu CREE generują pełne spektrum światła białego o temperaturze 6050 st.K, zakres światła generowany przez zastosowaną diodę, został sprawdzony na spektrometrze firmy Zeiss i zachowuje pełną ciągłość. Ponadto informuję, że zbędnym jest stosowanie ściemniacza w lampach mikroskopowych, ponieważ zmiana natężenia prądu, ma bezpośredni wpływ na zmianę temperatury barwowej. Oświetlacz jest dopasowany do gniazda mikroskopu i posiada możliwość jego przemieszczania na całej jego głębokości. Nadmienię również, że firmy Schott, Kasoy, Wild i inne, zajmujące się produkcją oświetlaczy zawsze do ściemniania światła stosują mechaniczne diafragmy polowe, czy też siatki metalowe, ażeby zachować właściwe wartości temperatury barwowej
JohnyM

Re: Linki do aukcji/ofert ciekawych części (Ebay, Allegro, i

Post autor: JohnyM »

Wszystkie białe ledy mają pełne spetrum, z tym że te ciepłe mają więcej zielonego, żółtego i
czerwonego. A w zimnych (~6000K +) przytłaczająco dominuje niebieski.
Ściemniacze w lampach mikroskopowych (żarowych) zmieniają spektrum - i miało to jakiekolwiek znaczenie w dobie dokumentacji analogowej - stąd zalecana była praca na określonym napięciu z określonym filtrem (np. Nikon 9,4V i NCB10 dla halogenu 100W). Ściemnianie LED ma minimalny wpływ na spektrum.
Schott, Wild itp. stosuję diafragmy ze względu na typ lampy - to są wysokociśnieniowe palniki rtęciowe, ksenonowe, metalohalogeny i podobne - nie ma możliwości zmiany natężenia poprzez zmianę napięcia.

Taki 5w LED, w jasnym polu na maksymalnej mocy (bez filtrów, ściemniania) to zostawi z oczu tylko dwie dymiące gałki.
Awatar użytkownika
sempervirens
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, o 22:02

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: sempervirens »

allegro.pl i5774112231
Czy gdybym zakupił taki oświetlacz do Biolara, dałoby się przerobić go na LED-a?
Awatar użytkownika
sempervirens
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, o 22:02

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: sempervirens »

Dziękuję. Tyle chciałem wiedzieć, na ten moment
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość