Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2014 Studia 2014 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 18 kwi 2013, o 09:36 

Bardzo licze, ze jeszcze ktos tu zajrzy bo szukam szukam i nie moge znalezc, a nie chce zasmiecac forum tym samym tematem :)

Jezeli mamy wlasnie zwiazki typu HNO3, 1,2 dichloroetan to czy one posiadaja momenty dipolowe? Czytalem na wikipedii, ze dichloroetan ma, chociaz uwazam, ze to zalezy jak rozrysujemy - jezeli rozrysujemy w ten sposob Cl-C-C-Cl (wiadomo z wodorami) to nie powinny wektory sie kompensowac?

PostNapisane: 18 kwi 2013, o 10:40 
Moderator

Źle rozrysowałeś, ta cząsteczka nie ma prawa być liniową ze względu na hybrydyzację sp3 atomów węgla (która narzuca przestrzenny typ budowy)

Obrazek

Idąc samą wyobraźnią - nie wyobrażam sobie jak tutaj mógłby się pojawić 0 moment dipolowy.

To samo:

Obrazek

Wiązania po lewej stronie (N=O oraz N-O, dochodzi do ich upośrednienia, z jednego wiązania podwójnego i jednego pojedynczego powstaje coś pomiędzy, ale to nie jest raczej wiedza licealna) mają inną długość niż wiązanie po prawej stronie (N-O-, bo po dysocjacji). Cząsteczka więc nie jest w żaden sposób symetryczna, wektory jej ładunków się nie redukują będzie mieć ona moment dipolowy.

Przed dysocjacją tym bardziej ma ona moment dipolowy.

PostNapisane: 18 kwi 2013, o 11:58 

Taak pewnie,ze tak :) Dziekuje

PostNapisane: 18 kwi 2013, o 13:26 

Tak sie teraz zastanawiam. No bo jesli chodzi o 1,2 dicholoetan no wydawalo mi sie, ze mozna to kompensowac bo jakby tak narysowac wektor od weglow do chlorow to wtedy mamy dwa wektory calkowicie przeciwne. ale o tym samym kierunku.
Jak ta sprawa wyglada z 1,1,2,2-tetrachloroetanie? Dlaczego tu sie kompensuja te wektory?

PostNapisane: 18 kwi 2013, o 13:39 
Moderator

potas5731833 napisał(a):
Tak sie teraz zastanawiam. No bo jesli chodzi o 1,2 dicholoetan no wydawalo mi sie, ze mozna to kompensowac bo jakby tak narysowac wektor od weglow do chlorow to wtedy mamy dwa wektory calkowicie przeciwne. ale o tym samym kierunku.

Te wektory nie działają na ten sam punkt (chyba o to chodzi, niestety nie mogę być pewny w 100%).

potas5731833 napisał(a):
Jak ta sprawa wyglada z 1,1,2,2-tetrachloroetanie? Dlaczego tu sie kompensuja te wektory?

Na wikipedii jest błąd, tutaj też jest moment dipolowy

http://www.stenutz.eu/chem/solv28.php

PostNapisane: 18 kwi 2013, o 17:13 
Moderator

Już zedytowano moją poprawkę na wiki, http://pl.wikipedia.org/wiki/1,1,2,2-Tetrachloroetan

Teraz jest właściwy moment dipolowy ;P

PostNapisane: 18 kwi 2013, o 19:34 

Ok super :) Dzieki za informacje - chociaz jakos tak czuje sie niepewnie w tym temacie to krok do przodu. pozdrawiam

PostNapisane: 18 kwi 2013, o 21:58 

potas5731833 napisał(a):
Ok super :) Dzieki za informacje - chociaz jakos tak czuje sie niepewnie w tym temacie to krok do przodu. pozdrawiam

Tu jest to fajnie wytłumaczone:
http://www.chemicalforum.eu/index.php?/ ... zasteczki/

PostNapisane: 19 kwi 2013, o 08:08 

Ja juz wlasnie czytalem ten wpis zanim tutaj napisalem. Super napisane, tylko, ze sa okreslone czasteczki z jednym atomem glownym lub liniowe, a wlasnie ja sie gubie przy takich typu 1,3,5-trifluorobenzen i 1,3,5-trimetylobenzen( jeden ma, drugi nie moment dipolowy) i nie wiem zupelnie czemu. Jak tak rozrysuje to niby wektory sie komnesuja - no ale w jednym i drugim przypadku.

PostNapisane: 19 kwi 2013, o 08:18 
Moderator

potas5731833 napisał(a):
( jeden ma, drugi nie moment dipolowy)

Obydwa nie mają...

Musisz zrewidować swoje źródła ;P

PostNapisane: 19 kwi 2013, o 10:16 

No korzystam z tej stronki ktora podales ( tak aporpo to naprawde fajna) - 1,3,5- trimetylobenzen ma bardzo maly (0,10), ale na maturze zawsze pytaja o konkretnie zerowy.

PostNapisane: 19 kwi 2013, o 10:27 
Moderator

Źle przeczytałem (myślałem, ze napisałeś 1,3,5-trifluorobenzen i 1,3,5-tribromobenzen), no tak mezytylen rzeczywiście ma moment dipolowy. Jak teraz szukam w internecie informacji, to niektóre podstawione, symetryczne alkilobenzeny go mają. Nie wiem czemu, bo to już chemia wyższa ;P

http://www.nrcresearchpress.com/doi/pdf/10.1139/v68-146

PostNapisane: 3 maja 2013, o 11:02 

Mam nadzieje, że was nie zamęczę, ale znów znalazłem pewną rzecz dotyczącą tego.

2,2-dichloropropan ma moment dipolowy mimo ze ma plaszczyznę symetrii. Znowu nie rozumiem dlaczego. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego tak jest?

PostNapisane: 3 maja 2013, o 11:14 
Moderator

Płaszczyzna symetrii nie ma zbyt wiele wspólnego z momentem dipolowym. Prędzej środek symetrii. Środka symetrii ta cząsteczka nie ma.

Obrazek

PostNapisane: 6 maja 2013, o 09:48 

Słuchajcie znalazłem pewną nieprawidłowość. Propan ma 0,08 D, rozrysowalem sobie to i zrozumialem, że muszę podejść do tego związku jak do metanu który ma dwa wodorowe, a dwa metylowe podstawniki - wychodzi, że musi mieć ten moment dipolowy. Sprawdzajac heptan okazuje się, że on ma zerowy i cała moja teoria padła.

Co do tego moego rozrysowania do zobiłem to tak samo jak to zrobiłeś mar2451.

Macie pomysły dlaczego tak jest?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2014
AKTUALNOŚCI

Cena: 5,00 zł
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pomorski Uniwersytet Medyczny
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 Oferty pracy
 w biolog.pl
 Znajdź pracę (350328 ofert pracy)

Praca dla biologa, praca dla biotechnologa, praca dla nauczyciela
Na skróty: matura 2014, progi, limity, arkusze maturalne, przecieki

przewodnik dla maturzystów - kierunki studiów studia biologia studia biotechnologia leśnictwo studia medycyna studia ochrona środowiska studia weterynaria studia studia