mszaki- prosze o wytłumaczenie

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Awatar użytkownika
zsm5
Posty: 16
Rejestracja: 15 sty 2009, o 17:01

mszaki- prosze o wytłumaczenie

Post autor: zsm5 »

Otóż moje pytanie do was brzmi:
Co to znaczy,że mchy to organizmy na pograniczu środowisk?
Prosze o wytłumaczenie.Pozdrawiam forumowiczów
joX
Posty: 6
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:05

Re: mszaki- prosze o wytłumaczenie

Post autor: joX »

Wydaje mi się że chodzi o to że mchy to organizmy pionierskie, zasiedlają miejsca niekorzystne dla innych roślin, skały, piaski.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: mszaki- prosze o wytłumaczenie

Post autor: yeast »

Raczej o to, ze do rozmnazania potrzebuja jednak nieco wody, wiec zyja na terenach/ w miejscach wilgotych, choc nie sa roslinami wodnymi.
Awatar użytkownika
zsm5
Posty: 16
Rejestracja: 15 sty 2009, o 17:01

Re: mszaki- prosze o wytłumaczenie

Post autor: zsm5 »

yeast, O właśnie o to mi chodziło, tylko jeszcze małe pytanie-Czy dobrze myślę,że z chwytnikami było to zwiazane?
Awatar użytkownika
sasanka55
Posty: 290
Rejestracja: 8 mar 2009, o 10:22

Re: mszaki- prosze o wytłumaczenie

Post autor: sasanka55 »

tak, to jest ich przystosowanie do lądowego trybu życia, gdyż pełnią podobną funkcję do korzeni organowców utwierdzają w glebie i pozwalają pobierać z gleby wodę z solami mineralnymi.
Awatar użytkownika
Miniaa
Posty: 388
Rejestracja: 7 maja 2009, o 19:05

Re: mszaki- prosze o wytłumaczenie

Post autor: Miniaa »

sasanka55 pisze:tak, to jest ich przystosowanie do lądowego trybu życia, gdyż pełnią podobną funkcję do korzeni organowców utwierdzają w glebie i pozwalają pobierać z gleby wodę z solami mineralnymi.
Mnie się wydaje, że chwytniki nie umożliwiają pobierania wody i soli mineralnych, po to są listki.
Awatar użytkownika
sasanka55
Posty: 290
Rejestracja: 8 mar 2009, o 10:22

Re: mszaki- prosze o wytłumaczenie

Post autor: sasanka55 »

listki? jak mają pobierać wodę z gleby? nie rozumiem.
zacytuję z wikipedii:
"Chwytniki przytwierdzają rośliny do podłoża. U roślin lądowych służą też pobieraniu z gleby wody i soli mineralnych. Pełnią funkcje podobne do korzenia organowców, lecz nimi nie są."
nie specjalnie górnolotne źródło, ale na potwierdzenie mam nadzieję że wystarczy
Awatar użytkownika
Miniaa
Posty: 388
Rejestracja: 7 maja 2009, o 19:05

Re: mszaki- prosze o wytłumaczenie

Post autor: Miniaa »

Oczywiście w moim poprzednim stwierdzeniu wkradł się błąd, bo się strasznie spieszyłam. Przyznaje się do winy Chodziło mi o torfowce, które w ogóle nie posiadają chwytników i chyba też tk. przew i tam rzeczywiście listki pobierają wodę.

Z drogiej strony mnie uczyli, że więcej wody mszaki pobierają przez listki niż z gleby. Trzeba sobie to też wyobrazić, przecież chwytniki to jakie jakby jednokom wyrostki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości