mutacje

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Woj
Posty: 7
Rejestracja: 16 lut 2006, o 21:23

mutacje

Post autor: Woj »

Prosiłbym szanownych forumowiczów o pomoc w w zidentyfikowaniu rodzajów mutacji na załączonych obrazkach.Mam pewne przypuszcenia, ale nie jestem do końca pewien.Prosiłbym o szybką odpowiedź również na gg, bo planuje byc ciągle dostępny.Help!
Załączniki
BIOLA.JPG
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: mutacje

Post autor: Vinci »

chyba jest tutaj za malo danych, nie masz rysunku tego jadra jak powinno wygladac bez mutacji ?
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: mutacje

Post autor: Mawr »

chyba jest tutaj za malo danych, nie masz rysunku tego jadra jak powinno wygladac bez mutacji ?
t z klawiatury mi to wyjełes (i nie tylko mi)
Czy tam są tylko dwa rodzaje chromosomów? Białe i czarne?
a czy organizm ten normalnnie jest diploidalny?
bagatha

Re: mutacje

Post autor: bagatha »

spokojnie, poczekajmy na autora rysunku moze go opisze.
Woj
Posty: 7
Rejestracja: 16 lut 2006, o 21:23

Re: mutacje

Post autor: Woj »

Ja ciąle kontroluję odpowiedzi. No i jestem.Mam tylko to.Takie właśnie jest zadanie!Chodzi o to, że rzostrzygnąć, czy to jest monosomia, trisomia, poliploida i coś jescze, tylko co?Załamuje ręce, bo nie mam pojęcia. Tak więc proszę ludzi bardziej zagłebionych w biologii o pomoc. A mam to wszytsko rozpoznać minej więcej po kształcie i iilości chromosomów

[ Dodano: Czw Lut 16, 2006 23:42 ]
Aha to jest organizm diploidalny
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: mutacje

Post autor: Vinci »

to znawu zalezy jak na to spojrzeć, pierwszy rysunek moze przedstawiac monosomie (za mało o jeden czarny) albo trisomie (za duzo o jeden czarny) a co do kształtu to raczej na podstwaie tego nie da sie okreslic rodzaju mutacjii
Woj
Posty: 7
Rejestracja: 16 lut 2006, o 21:23

Re: mutacje

Post autor: Woj »

Widzisz Vinci przy 1 i 2 tez chodziła mi po głowie monosomia i trisomia.Ale co to jest to 3 i4?Masz jakiś pomysł

[ Dodano: Pią Lut 17, 2006 01:42 ]
A ten trzeci obrazek może przedstawiać tetraploidię?Istnieje takie coś
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: mutacje

Post autor: Vinci »

3 allelopoliploidalność z trisomią (n+n+1), 4 amfiploid z podwójną trisomią 2(n+1+n+1). tylko nie wiem czy takie kombinacjew występują w naturzep
srubcarka
Posty: 8
Rejestracja: 27 maja 2007, o 14:44

Re: mutacje

Post autor: srubcarka »

jestem nowa i mam problem z chorobami genetycznymi.
chodzi mi o to ze nie umiem rozroznic ani wytłumaczyc dlaczego np hemofilia jest choroba recesywna sprzezona z płcia, fenyloketonuria autosomalna, alkaptonuria recesywna autosomalna, a choroba Huntingtona dominujaca autosomalna
pomozcie mi!
Bufflo Soldier
Posty: 58
Rejestracja: 26 sty 2007, o 12:52

Re: mutacje

Post autor: Bufflo Soldier »

No kurcze słuchaj, Autosomalna= Może na niązachorować (odziedziczyć) chłopak i dziewczyna sprzężona z płcią= Może jąodziedziczyć tylko chłopak lub tylko dziewczyna Recesywna, czyli ujawnia siędopiero gdy ktoś jest homozygotą recesywną (pod względem genów tej choroby) DOminująca, ujawnia się w heterozygocie i homozygocie dominującej.

Mam nadzieje, że nie pogmatwałem i wmiare logicznie to jest
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: mutacje

Post autor: Savok »

Bufflo Soldier pisze:sprzężona z płcią= Może jąodziedziczyć tylko chłopak lub tylko dziewczyna
A to ciekawa teoria, bo ja myslalem, ze to oznacza, ze gen, ktorego mutacja warunkuje wystepowanie lezy na chromosomie plciowym.
Bufflo Soldier
Posty: 58
Rejestracja: 26 sty 2007, o 12:52

Re: mutacje

Post autor: Bufflo Soldier »

Savok czepiasz się kurcze =P Chciałem tak prosto chłopakowi wytłumaczyć, żeby miał blade pojęcie, a jak jest dalej nienasycony wiedzą to sobie na wiki sprawdził =D
To co ty napisałeś, komuś kto zupełnie nie kuma genetyki wogóle nic nie mówi.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: mutacje

Post autor: Savok »

Ale gadasz bzdury. Hemofilia jest choroba sprzezona z plcia, a zapadaja na nia zarowno chlopcy i dziewczynki. Twoje uproszczenie jest do bani i wprowadza pomylki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość