Nasiona nagonasiennych na przykładzie sosny.

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Anek.
Posty: 16
Rejestracja: 5 lis 2008, o 20:13

Nasiona nagonasiennych na przykładzie sosny.

Post autor: Anek. »

Mam następujący problem. Wszystkie podręczniki z biologi, encyklopedie itd. podają, że :
"Tylko jedna z dwóch komórek jajowych zostaje zapłodniona, druga z nich zanika. No i dalej tworzy się jedna zygota. Skoro tak, to dlaczego w łusce znajdują się później dwa nasiona ?

Z góry dzięki za odpowiedź
Ostatnio zmieniony 14 gru 2008, o 18:49 przez Anek., łącznie zmieniany 1 raz.
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: Nasiona nagonasiennych na przykładzie sosny.

Post autor: Marcin_skc »

owocolistek czyli łuska nasienna składa się z dwóch zalążków w każdym zalązku dochodzi do zapłodnienia jednej komórki jajowej. Dlatego powstają dwa nasiona na jednej łusce
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: Nasiona nagonasiennych na przykładzie sosny.

Post autor: dragonka »

Własciwie w jakim celu roślina produkuje tą drugą, niepotrzebną komórkę jajową?.
Anek.
Posty: 16
Rejestracja: 5 lis 2008, o 20:13

Re: Nasiona nagonasiennych na przykładzie sosny.

Post autor: Anek. »

Może żeby się zabezpieczyć przed nieudanym zapłodnieniem drugiej komórki ? Lub żeby było więcej materiału zapasowego. : o
Nie mam pojęcia szczerze mówiąc.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Nasiona nagonasiennych na przykładzie sosny.

Post autor: Jakusz »

Materiał zapasowy powstaje z bielma, które jest żeńskim przedroślem, zatem jak według ciebie dodatkowa komórka jajowa miałaby wpływać na ilość materiały zapasowego? Jak się stawia tezy, to trzeba je sobie w głowie od razu motywować i znajdować argumenty na jej poparcie:)
Anek.
Posty: 16
Rejestracja: 5 lis 2008, o 20:13

Re: Nasiona nagonasiennych na przykładzie sosny.

Post autor: Anek. »

Nie mam pojęcia szczerze mówiąc.
: )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości