nie umiem mierzyć ciśnienia

Dyskusje medyczne poruszające problemy badań medycznych, terminów, sposobów realizacji i przygotowań, interpretacji wyników z badania krwi i innych.
wrzos
Posty: 18
Rejestracja: 30 lip 2011, o 19:54

nie umiem mierzyć ciśnienia

Post autor: wrzos »

wstyd mi trochę, ale skończyłem 1 rok medycyny (no nie do końca- bo jeszcze poprawki przede mną) ale nie umiem mierzyć ciśnienia! bardzo rzadko słyszę te tony, jak się tego nauczyć, co zrobić?
jarauto
Posty: 525
Rejestracja: 29 paź 2010, o 19:13

Re: nie umiem mierzyć ciśnienia

Post autor: jarauto »

Pójść na praktyki i poprosić Szanowną Panią Pielęgniarkę o instruktaż/pomoc?
Awatar użytkownika
dzikus
Posty: 104
Rejestracja: 21 paź 2011, o 18:31

Re: nie umiem mierzyć ciśnienia

Post autor: dzikus »

Nie rozumiem czemu nie slyszysz tonow. Dobrze przykladasz ta sluchawke Moze masz glosno w pomieszczeniu ? Ta opaske zaloz nieco powyzej lokcia, napomuj, sluchawke przyloz do dolu lokciowego, powoli wypuszczaj powietrze i sluchaj.
wrzos
Posty: 18
Rejestracja: 30 lip 2011, o 19:54

Re: nie umiem mierzyć ciśnienia

Post autor: wrzos »

czasem słyszę idealnie a czasem kilka razy mierzę u tej samej osoby(z przerwami oczywiście) przesuwam słuchawkę i ni cholery nic nie słychać jak mocno przykładać tę słuchawkę? często słyszę tylko trzeszczenie tych kabli od stetoskopu i ciśnieniomierza a nie tony. jestem sfrustrowany
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: nie umiem mierzyć ciśnienia

Post autor: Medycyna Lwów »

wbrew pozorom mierzenie ciśnienia PRAWIDLOWE nie jest takie oczywiste - udowodniono to wielu osobom na 4 rok. Absolutnie musisz się tego po 1 roku nauczyć, bo potem będzie wstyd na zajęciach.
Dobrze załóż mankiet, ręka osoby której mierzysz lużno podparta, wpierw wyczuj tętno na t. ramiennej i lekko przyłóż membranę stetoskopu i powoli spuszczaj powietrze.

ps. na pocieszenie szmery nad sercem w por. do tonów Korotkowa są znacznie słabiej zazwyczaj słyszalne, a tu jeszcze kwestia ich różnicowania etc. więc ćwicz!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości