nietypowa budowa cząsteczek

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
dyermaker
Posty: 7
Rejestracja: 5 lis 2016, o 12:32

nietypowa budowa cząsteczek

Post autor: dyermaker »

Rozwiązując zadania ze zbioru Pazdro natknęłam się na kształty, które nie są omówione w żadnym dostępnym mi podręczniku ani w internecie. Chodzi o: literę T, kwadrat, piramidę o kwadratowej podstawie, zaburzony tetraedr, zaburzoną bud. trygonalną, nieregularny oktaedr. Mógłby mi ktoś wyjaśnić, kiedy powstają?

JanJensen
Posty: 104
Rejestracja: 18 maja 2014, o 13:41

Re: nietypowa budowa cząsteczek

Post autor: JanJensen »

Tam, że zaraz nie ma.

Kod: Zaznacz cały

en.wikipedia.org/wiki/Orbital_hybridisation
pierwszy link z brzegu, czyli wikipedia i jakoś są.

Kod: Zaznacz cały

en.wikipedia.org/wiki/T-shaped_molecular_geometry
kształt T

Jak powstają i kiedy powstają? Trudne pytanie. Niektóre bardzo rzadko przy określonych warunkach. Np. T może być rzadkim przypadkiem sp2 typu Y, akurat tak rozłożyły się siły, że nie mamy 3 po 120*, tylko dwa razy około 90* i raz 180*.

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Heksafluorek_ksenonu
przykład oktaedru, atomy wokół atomu centralnego są równoodległe, ale jeśli podmienimy któryś z atomów, albo dodamy jakiś inny to kształt się zaburzy. Był taki wątek na forum ostatnio, tylko trzeba poszukać.

Co do kwadratu to w sumie najciekawsza sprawa. Normalnie jak masz atom centralny i 4 atomy jak metan CH4 to w naturalny sposób atomy zewnętrzne będą dążyć do tego, żeby były równo odległe. Stąd rozmieszczenie w przestrzeni a nie na płaszczyźnie, bo odległości są większe dla rozmieszczenia w sferze niż na okręgu. Na pewno dla cząsteczek z małych atomów ta sytuacja nie zajdzie, bo takie niuanse o o korzystniejszej budowie zaczynają się od bloku d.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości