Nikon Eclipse E800

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Nikon Eclipse E800

Post autor: planapo »

Dzieki, tak tez mi sie tak wydawalo, czyli jest do zdobycia podejrzewam ze raczej rzadka czesc

Tymczasem rozkrecilem czesciowo glowice foto, ktora sama wazy tyle co wiekszosc mikroskopow.
e800-glowica.jpg
e800-glowica2.jpg
Rozbieram z mysla o czyszczeniu pryzmatow i swoich szansach na osobiste zrobienie tego Pryzmaty jeżdzą po prowadnicach podobnych jakie sa przy XY w stoliku, pomiedzy elementami ruchomymi widac kulki, które jak sie to poluzuje tomoga zrobic pstryk! we wszystkie kąty mieszkania Zobacze czy sie dostane do nich bez calkowitego demontazu.
e800-glowica-zlacze.jpg
Zlaczne w podstawie glowicy - do E1000.
e800-glowica-zlacze2.jpg
Chyba tez do E1000, ktory na podstawie ma identyczne gniazdo.

Glowica cala napakowana jest elektronika, kabelkami, silniczkami, ktore poruszaja kolejne pryzmaty, elementy manualne tez widac ze sa podpiete do czegos itp. ogolnie wyglada na to, ze reczne uruchomienie tylnego i bocznych portow foto bez zasilania - nie mam pojecia z poziomu czego (nie liczac E1000) - jest niemozliwe.

W tym momencie pytanie nr 1 - jak uzyskac parfokalnosc przy nikonowskiej TL 200 mm. Na razie ani bezposrednia we wszelkich ustawieniach, ani postawienie aparatu na kominie z okularem projekcyjnym tego nie daje. Chyba, ze w tym modelu jest cos inaczej. Adapter CMount do kamery mial soczewke 0,67x.
JohnyM

Re: Nikon Eclipse E800

Post autor: JohnyM »

Gratki, piękny sprzęt.
Slider A - praktycznie służy do ściemniania, właściwie zbędny.
Slider F - przysłona pola.
Shutter - niezbędny, ale zastąpić go można byle czym, ważne żeby światło nie leciało na preparat.

Wygląda toto identycznie jak microphot, dlatego zgaduję, że parafokalnie na bezpośredniej z tym mikroskopem nie uzyskasz w standardzie. Pokaże Ci jutro jak będę w domu, jak to załatwiłem na microphocie: odkręciłem przedni kominek i dotoczyłem niski adapter m42. Kominek to ten biały tubus na twoim pierwszym zdjęciu.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Nikon Eclipse E800

Post autor: planapo »

Dzieki!

Jak na razie patrzylem to raczej ciezko bedzie dostac taki slider.

Microphot byl w pelni funkcjonalny po podlaczeniu zasilacza, ten nie jest No i dziwi mnie problem z parafokalnoscia bo ten jest na oo, ciekawe gdzie w ogole w nim jest tube lens".
JohnyM

Re: Nikon Eclipse E800

Post autor: JohnyM »

A i F to te same slidery. Naprawdę, apertura jest ci do niczego nie potrzebna, w 99% chcesz mieć max otwartą. Tube lens, zgaduję że jest pod przyzmatami. Widzę, że znowu masz PFy będziesz sprzedawał?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Nikon Eclipse E800

Post autor: planapo »

Dzieki. W Fl totalnie raczkuje na razie
Tube lens, zgaduję że jest pod przyzmatami
No wlasnie nie jestem pewien. Teoretycznie powinien byc w nasadce, a przez dosc grube ramie idzie swiatlo na oo. Da sie to jakos sprawdzic?
Widzę, że znowu masz PFy będziesz sprzedawał?
Wpadly mi PFy fazowe 10 i 20 - zachowam sobie. Sprzedam PFa 4x, fazowego Plana 20 i Plana 2x.

CCU bedzie tez do wziecia.
JohnyM

Re: Nikon Eclipse E800

Post autor: JohnyM »

Hmm ciekawe jakby sobie radziły w makro na teleobiektywie. Jesteś w stanie to sprawdzić? Chodzą mi po głowie sprawdzone BE plany nikona, ale PFy mogą być lepsze.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Nikon Eclipse E800

Post autor: planapo »

Nie zajmuje sie w ogole tradycyjnym makro, takze nie pomoge Z tego co sie orientuje to generalnie CFI nie sa jakos bardzo popularne w makro.

Jutro pokombinuje: zaloze nasadke z E600 na E800 - zobaczymy co sie stanie i jaka bedzie roznica.
apoapo
Posty: 50
Rejestracja: 9 sie 2016, o 10:38

Re: Nikon Eclipse E800

Post autor: apoapo »

Skoro jesteśmy przy tematyce FL to mam możliwość zorganizowania prezentacji fluorescencji na mikroskopie BX, zasada działania jest taka sama jak w każdym innym ,prezentacja bez żadnych kosztów osób zainteresowanych wystarczy być potencjalnym zainteresowanym kupcem a przy okazji można dużo się dowiedzieć a jest tego sporo np. odpowiedni dobór kości FL w zależności jaki preparat chcemy oglądać, no i to co najciekawsze bo najbardziej efektywne w zdjęciach AutoFL, zastosowanie ledów zamiast HBO ale tu trzeba określić swoje potrzeby obserwacji bo jak w przypadku lampy HBO gdzie jest szeroki zakres widma barw to w ledach jest ograniczony i musi być odpowiednio dobrany np tylko do AutoFL, będzie ktoś zainteresowany?
JohnyM

Re: Nikon Eclipse E800

Post autor: JohnyM »

planapo pisze:Nie zajmuje sie w ogole tradycyjnym makro, takze nie pomoge Z tego co sie orientuje to generalnie CFI nie sa jakos bardzo popularne w makro.

Jutro pokombinuje: zaloze nasadke z E600 na E800 - zobaczymy co sie stanie i jaka bedzie roznica.
CFI BE Plan 5x i 10x to teraz tanie mitutoyo". Na zagranicznym jest fajna recenzja. Wygląda na to, że ma to jakieś 70% tego co mitutoyo a koszture 80 USD nowe, zamiast 500-1000 USD za używkę. Także CFI Plan 10x ma dobrą opinię ALE jeden z dwóch modeli, co ciekawe, ten z mniejszym FOV. Żadnego info o PFach lub innych niż 5x i 10x szkłach niestety brak. Pewnie dlatego, że ludowa mądrość prawi, że w zakresie oo-4x szkła mikroskopowe ustępują optyce makro, a szczególnie takim kombajnom jak Mp-e65 lub obiektywy powiększalnikowe za ułamek ceny.
Jeśli masz jakiś obiektyw foto 100-250 mm to możesz łatwo je spróbować, byłoby ciekawie.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Nikon Eclipse E800

Post autor: planapo »

to mam możliwość zorganizowania prezentacji fluorescencji na mikroskopie BX
Powiedz gdzie to i kiedy.

Jak to jest z toksycznoscia lampy do FL? W UV lepiej nie patrzec - tyle wiem. Bo nie mam tego pomaranczowego filtra nad obiektywami.
Jeśli masz jakiś obiektyw foto 100-250 mm to możesz łatwo je spróbować
Nie mam obiektywu 200 mm. No wlasnie nie spotkalem sie z info o PFach w makro, w ogole o CFI innych niz Plan 10x i ewentualnie Plan i PA4x, jednak siedze w tym temacie wylacznie ogolnie i teoretycznie.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Nikon Eclipse E800

Post autor: planapo »

nasadki.jpg
Różnica jest wyraźna. Po zalozeniu nasadki z E600 wszystko jest idealnie. Na e800 obraz jest wyraznie gorszej jakosci, ktory jakby słabnał wraz ze zwiekszaniem odleglosci (maleje kontrast itp) aparatu od nasadki. Nasadka w srodku byla czysta.

Jeszcze zobacze raz z okularem projekcyjnym, jednak przy pierwszych probach bylo to samo.

Miałes racje, ze to wyglada tak samo jak w Microphocie.

Johny, składam wstępne zamówienie na krótszy kominek
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Nikon Eclipse E800

Post autor: planapo »

Zidentyfikowalem kostki:

Oprocz zielonej G2A sa: UV SET i HQ:F 712".
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Nikon Eclipse E800

Post autor: Pickul »

UV - SUPER !
Zielona do sinic i bakterii
ale to HQ:F 712 - nie mam pojęcia, spróbuj sam poszukać.
Może jakaś czerwona kostka (tak by wynikało z Twoich podświetleń latarką)
jeżeli tak to nieprzydatna do auto FL.
Generalnie podstawowa i niezbędna kość to UV, druga przydatna i z dobrymi efektami przy auto FL to niebieska.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości