Nowa Matura "Witowski" - matura próbna 2017

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
pesel

Nowa Matura "Witowski" - matura próbna 2017

Post autor: pesel »

xopmzch-odpowiedzi.pdf
(874.79 KiB) Pobrany 66 razy
strona 1. "1. Sprawdź, czy arkusz egzaminacyjny zawiera 16 stron (zadania 1–23)." Ta sama historia co rok temu , znowu źle policzono zadania w arkuszu. Jest ich 25! Stron jest też tylko 14 (ale może jakieś ekstra tabelki albo brudnopisy były). Nie chce mi się liczyć czy punktów na pewno jest 60.

Jak w 3. wyznaczono energię substratów i produktów?

W 3.3. nie wiemy, czy reakcja biegnie ze wzrostem czy też ze zmniejszeniem objętości układu reakcyjnego". To akurat wiemy z zadania: .czy zmniejszenie przestrzeni reakcyjnej spowoduje wzrost czy zmniejszenie wydajności procesu".

W 4.3 dowiadujemy się, że pH można zobojętniać. Ciekawe czy pH można zakwasić? "Spośród podanego zbioru substancji chemicznych wybierz jedną, która mogłaby zobojętnić pH roztworów otrzymanych w podpunkcie a)." Który to podpunkt a)? Poza tym w kluczu wybrano dwie substancje.

W 4.2 Kwas siarkowy (IV) okazał się mocny?

6. Przewodnictwo jest tym większe, im większa ruchliwość jonów". Nie tylko ruchliwość ma znaczenie ale i stężenie. Chyba, że o przewodnictwie właściwym mówimy.

6.1 W PR są jony pochodzące zarówno z wody jak i z rozpuszczonej soli. Chyba, że iloczyn jonowy wody i iloczyn rozpuszczalności na chwilkę przestały działać. BTW, ostro przemiareczkowali na wykresie.

6.2 Nie pR, a PR. "gdy pH osiągnie będzie wynosić 7.". Hmm.

8.1 UWAGA: punktu nie przyznajemy, jeśli uczeń wskaże np. kwas mocniejszy ale nie powoła się na Ka". A niby dlaczego? Poza tym w kluczu ani słowa o hydrolizie, dlaczego? Przecież lejtmotywem matury było UZASADNIANIE".

W 9.1 znowu zadanie z blaszką, reakcja nieuzgodniona.

Fajna pierwsza proporcja w zadaniu 12.

Zadanie 13.1 sugeruje, że jak użyjemy HBr to też 2-chloropropan otrzymamy.

W 13.2 namieszane z chlorkiem/bromkiem.

W 18.2 Warunkiem koniecznym bycia diastereoizomerami jest to, że w ogóle są stereoizomerami. Glukoza i fruktoza nie są diastereoizomerami mimo, że nie są swoimi odbiciami lustrzanymi. D i E też nie są swoimi lustrzanymi odbiciami a trudno powiedzieć aby z tego powodu były diastereoizomerami.

Gdzie w 19.2 jest kwas 2-hydroksybenzoesowy?

20.2 Jod konsekwentnie ma symbol I.

23.2 Wskaż probówki (I – IV), w których nastąpiło całkowite odbarwienie roztworu. Do wróżki trzeba iść. Skąd mam wiedzieć jak stężony był roztwór CuSO4 i jak duża była ta blaszka?

Zadanie 25.2 jest odpowiedzią na zadanie 25.1? Skąd wiadomo, że o taki rodzaj wzorów chodziło?

-

BTW, musicie się pospieszyć, dano tylko 24h na zgłaszanie wątpliwości.
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Nowa Matura "Witowski" - matura próbna 2017

Post autor: lukasz471 »

pesel pisze:W 3.3. nie wiemy, czy reakcja biegnie ze wzrostem czy też ze zmniejszeniem objętości układu reakcyjnego". To akurat wiemy z zadania: .czy zmniejszenie przestrzeni reakcyjnej spowoduje wzrost czy zmniejszenie wydajności procesu".
Trochę niefortunnie skonstruowali odpowiedź. Ale wszyscy wiemy o co chodzi.
pesel pisze:W 4.2 Kwas siarkowy (IV) okazał się mocny?
Witowski nie chce mieszać maturzystom i wszędzie daje jedną strzałkę P. Bo za to nie odejmą punktów.
pesel pisze:8.1 UWAGA: punktu nie przyznajemy, jeśli uczeń wskaże np. kwas mocniejszy ale nie powoła się na Ka". A niby dlaczego? Poza tym w kluczu ani słowa o hydrolizie, dlaczego? Przecież lejtmotywem matury było UZASADNIANIE".
A jak inaczej potwierdzisz, że kwas jest mocniejszy od danej zasady? WIem, bo wiem i tyle, tak? Kiedyś to było dobrze na maturach. Była sól słabego kwasu i słabej zasady. Mówiło się, że ma pH obojętne i tyle A teraz niestety są stałe kwasów i zasad w kartach i trzeba z nich korzystać.
Witowski nie ma czasu na wypieszczanie tych swoich arkuszy. Liczy się obrót. Kasa Swoją drogą mało obliczeniówki w tej maturce. I taka niematuralna ta maturka.
pesel

Re: Nowa Matura "Witowski" - matura próbna 2017

Post autor: pesel »

lukasz471 pisze:A jak inaczej potwierdzisz, że kwas jest mocniejszy od danej zasady?
Pamiętam z jednego zadania z tegorocznych matur, że r-r octanu amonu miał odczyn obojętny (mogę pamiętać). Wiem także jak zmienia się moc homologicznych kwasów karboksylowych wraz ze wzrostem długości łańcucha.
Nie chodzi o to czy korzystałem czy nie korzystałem z tablic. Idzie o to, że odpowiedź, że jeden jest mocniejszy od drugiego jest nawet lepsza niż samo gołe stwierdzenie, że KAKB. To może być co najwyżej wstęp do dyskusji. Warto też zwrócić uwagę, że obie stałe podane są w różnych temperaturach, więc jak je porównałeś?
lukasz471 pisze:Mówiło się, że ma pH obojętne i tyle.
Jak komentarz do zadania 4.3. pH nie może być obojętne tak samo jak ujemny logarytm ze stężenia jonów wodorowych nie może być obojętny.
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: Nowa Matura "Witowski" - matura próbna 2017

Post autor: Cappy »

W 5.3 można by było dopisać wodę? Dodatkowo w tym samym zadaniu skąd mamy wiedzieć, że w wyniku hydrolizy soli powstanie tak dużo Cu(OH)2?
pesel

Re: Nowa Matura "Witowski" - matura próbna 2017

Post autor: pesel »

Wodę można było dopisać, czemu nie. Jeżeli idzie o Cu(OH)2 też się nad tym zastanawiałem ale stwierdziłem, że skoro roztwór octanu miedzi był tak niebieski, że aż po barwie go zidentyfikowali to stężenie octanu musiało być znaczne. Z drugiej strony te 10-4 mola/dm3 to nie jest tak dużo więc pewnie dało radę powstać. Taka ta moja "dedukcja" była. W wolnej chwili policzę (i podzielę się wynikiem) jakie musiało być stężenie octanu aby te 10-4 M przekroczyć. Generalnie mam wrażenie, że jest za mało danych aby się z tym uporać.
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: Nowa Matura "Witowski" - matura próbna 2017

Post autor: Cappy »

pesel, Dzięki wielkie
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Nowa Matura "Witowski" - matura próbna 2017

Post autor: lukasz471 »

pesel pisze:Warto też zwrócić uwagę, że obie stałe podane są w różnych temperaturach, więc jak je porównałeś?
Nie rozumiem. Gdzie są podane? W standardowych kartach do nowego programu nie ma nic napisane o warunkach pomiaru. Zazwyczaj mierzy się przy temperaturze 25 stopni.
pesel pisze:Jak komentarz do zadania 4.3. pH nie może być obojętne tak samo jak ujemny logarytm ze stężenia jonów wodorowych nie może być obojętny.
Taka mowa potoczna. Przyjęło się wśród chemików i każdy tak mówi. Na uniwersytecie też. Nie czepiajmy się kontekstu. Chyba, że jesteś polonistą z wykształcenia To wiem, że wtedy tak odruchowo przychodzi. D
pesel pisze:Jak w 3. wyznaczono energię substratów i produktów?
Bada się raczej kalorymetrem energię wydzieloną w trakcie reakcji. Ale skąd to ma licealista wiedzieć? Zakładamy, że substraty mają tyle, a produkty tyle i koniec. Tak samo jak zakładamy, że FeCl3 jest żółty, a w próbie biuretowej fioletowy kolor powstaje. Chociaż różnie bywa z tym fioletowym kolorem praktycznie. Przyjmujemy takie uproszczenia mentalne, bo inaczej matura nie byłaby maturą tylko egzaminem z chemii na studiach.
pesel

Re: Nowa Matura "Witowski" - matura próbna 2017

Post autor: pesel »

lukasz471 pisze:Nie rozumiem. Gdzie są podane? W standardowych kartach do nowego programu nie ma nic napisane o warunkach pomiaru. Zazwyczaj mierzy się przy temperaturze 25 stopni.
Mylisz się. Sprawdź w jakiej podali dla amoniaku i kwasu mrówkowego w kartach, o których mówisz.
lukasz471 pisze:Taka mowa potoczna. Przyjęło się wśród chemików i każdy tak mówi.
Znam ze dwóch chemików. Żaden z nich tak na mówi. pH obniżamy, podwyższamy ale nie zobojętniamy. Logarytmy trudno się zobojętniają.
lukasz471 pisze:Zakładamy, że substraty mają tyle, a produkty tyle i koniec.
Prosty sposób, nie pomyślałem o tym.
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Nowa Matura "Witowski" - matura próbna 2017

Post autor: lukasz471 »

pesel pisze:lukasz471 napisał(a):
Taka mowa potoczna. Przyjęło się wśród chemików i każdy tak mówi.
Znam ze dwóch chemików. Żaden z nich tak na mówi. pH obniżamy, podwyższamy ale nie zobojętniamy. Logarytmy trudno się zobojętniają.
Jak dla mnie jest to czepianie się. Ale może mam zbyt wiele w sobie humanisty. Tyle lat człowiek kaleczył chemiczny półświadek mówiąc na zajęciach pacz, pH jest obojętne".
pattneo
Posty: 16
Rejestracja: 1 kwie 2014, o 22:20

Re: Nowa Matura "Witowski" - matura próbna 2017

Post autor: pattneo »

Już w pierwszym zadaniu jest błąd.

I nie radzę na egzaminie maturalnym stosować potocznych sformułowań typu: pH jest obojętne.
alekzieli
Posty: 3
Rejestracja: 25 wrz 2016, o 15:52

Re: Nowa Matura "Witowski" - matura próbna 2017

Post autor: alekzieli »

Czy ma ktoś może pusty arkusz i mógłby się nim podzielić ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości