Objektyw nie ostrzy nigdzie CIF 40x Plan Nikon

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
_fenix_
Posty: 52
Rejestracja: 19 kwie 2016, o 13:22

Objektyw nie ostrzy nigdzie CIF 40x Plan Nikon

Post autor: _fenix_ »

Wiem mam problem ze świeżym nabytkiem, z mikroskopem dostałem obiektyw CIF 40x Plan Nikon z amortyzatorem był mocno zabrudzony tłustym czymś , lekko oczyściłem ale jak przez niego coś chce zobaczyć to nie udaje sie wyostrzyć zupełnie na 100x bez olejku lepiej widzę niż na tej 40x gdzie jest totalne rozmycie.

Macie jakies rady co dalej z tym zrobic?

Potrzebuje pomocy w diagnozie i chyba zostałem z lekka oszukany, miała być optyka zabrudzony a wychodzi na to że obiektem 40x jest optycznie uszkodzony, lub ja nie potrafie stwierdzić. Mam wrażenie że musiał bym stolik jeszcze obniżyć aby coścobaczyć przez ten obiektyw. do tego patrząc do środka widać taki półkoliste odbicie nie sądzę aby to było prawidłowe.
_fenix_
Posty: 52
Rejestracja: 19 kwie 2016, o 13:22

Re: Objektyw nie ostrzy nigdzie CIF 40x Plan Nikon

Post autor: _fenix_ »

tak wyglada zdjęcie przec ten obiektyw smartfonem
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Objektyw nie ostrzy nigdzie CIF 40x Plan Nikon

Post autor: planapo »

Sprobuj tak: wykrec obiektyw i zrob zdjecie pod swiatlo tak zeby za obiektywem byla biala kartka/biale tlo. W najgorszym przypadku delaminacja, ale Nikony raczej nie sa z niej znane.

Jak reszta obiektywow i caly mikroskop?
_fenix_
Posty: 52
Rejestracja: 19 kwie 2016, o 13:22

Re: Objektyw nie ostrzy nigdzie CIF 40x Plan Nikon

Post autor: _fenix_ »

planapo pisze:Sprobuj tak: wykrec obiektyw i zrob zdjecie pod swiatlo tak zeby za obiektywem byla biala kartka/biale tlo. W najgorszym przypadku delaminacja, ale Nikony raczej nie sa z niej znane.

Jak reszta obiektywow i caly mikroskop?

Kartkę gdzie mam przyłożyć za gwintem czy przed soczewką.
Martwi mnie te odbicie w środku obiektywu które widoczne jest na zdjęciu z linku, zrobiłem jeszcze takim mikroskopem USB , widać na tym te odbicia i nawet klawisze mojej klawiatury na odbiciu.
Co jeszcze zauważyłem jak zmieniam obiektywy rewolwerem to wszystkie wypełniają całe pole, widać brud, ale zakres widzenia i światło jest pełne w całym okularze, jak przełączę na 40x to widzę jakieś 30% dość nierównego koła z nieostrymi krawędziami, jak dam więcej światła pole się powiększa.

Ten obiektyw ma wokół soczewki czarny plastik domniemam, ale na krawędzi między plastikiem a metalem są ubytki i czy czasem tamtędy może dostać się światło, nie znam budowy tego obiektywu.
_fenix_
Posty: 52
Rejestracja: 19 kwie 2016, o 13:22

Re: Objektyw nie ostrzy nigdzie CIF 40x Plan Nikon

Post autor: _fenix_ »

Czy na tym forum można edytować swoje posty, coś nie widzę takej możliwości ?

Zdjęcie wykonane mikroskopem USB
_fenix_
Posty: 52
Rejestracja: 19 kwie 2016, o 13:22

Re: Objektyw nie ostrzy nigdzie CIF 40x Plan Nikon

Post autor: _fenix_ »

1. Mikroskop to NIKON E400.
2. Obiektywy NIKON PLAN CIF 4x 10x 20x 40x 100x.
3. 40x i 100x zabrudzone na maxa, zaschnięty olejek przypuszczam.
4. Okular to CIF 10x22 też mocno zabrudzony, nie wiem jak się do tego zabrać bo musiał bym je rozebrać najbardziej przeszkadzają te zabrudzenia o zawsze je wyraźnie widać.

5. Jest kilka ziaren kurzu chyba na pryzmacie bo czym bym nie obracał to są zawsze w tym samym miejscu.

Kupiony od jednego z krakowskich szpitali, ze względu że to od demie 600km to nie miałem możliwości sprawdzić. miałem informację że jest zabrudzony tego się spodziewałem, ale nic nie wspominali o uszkodzonym obiektywie.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Objektyw nie ostrzy nigdzie CIF 40x Plan Nikon

Post autor: planapo »

Pewnie jest zafajdany olejem, do doczyszczenia.

Zrob zdjecia aparatem, ostre i tak zeby bylo cos widac. Moze tez byc makro soczewek obiektywu.

Posty mozesz edytowac jak napiszesz ich minimum 60 - takie tu jest ograniczenie.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Objektyw nie ostrzy nigdzie CIF 40x Plan Nikon

Post autor: LoginPiotrusia »

_fenix_, to ten z przetargu z Babińskiego?
_fenix_
Posty: 52
Rejestracja: 19 kwie 2016, o 13:22

Re: Objektyw nie ostrzy nigdzie CIF 40x Plan Nikon

Post autor: _fenix_ »

planapo pisze:Pewnie jest zafajdany olejem, do doczyszczenia.

Zrob zdjecia aparatem, ostre i tak zeby bylo cos widac. Moze tez byc makro soczewek obiektywu.

Posty możesz edytować jak napiszesz ich minimum 60 - takie tu jest ograniczenie.

Tak był zafajdany, musiałem go moczyć w IPA.

nie ma dobrego zdjecia ale po kilku czyszczeniach wygladal tak:

Dla porównania po kilku czyszczeniach 100x:

Widać pozostałości które trzeba jeszcze usunąć, chyba to olejek, tak też było jak nie więcej na 40x bo soczewka jest w takim dołku i miałem spory problem z czyszczeniem.
_fenix_
Posty: 52
Rejestracja: 19 kwie 2016, o 13:22

Re: Objektyw nie ostrzy nigdzie CIF 40x Plan Nikon

Post autor: _fenix_ »

LoginPiotrusia pisze:_fenix_, to ten z przetargu z Babińskiego?
Tak
_fenix_
Posty: 52
Rejestracja: 19 kwie 2016, o 13:22

Re: Objektyw nie ostrzy nigdzie CIF 40x Plan Nikon

Post autor: _fenix_ »

Czy jest firma które zajmuje się naprawą/czyszczeniem obiektywów ?

Obiektyw wygląda na solidnie zrobiony i dziwie się że coś mogło w środku się stać, obejrzałem pod lupą pod kątem ewentualny uszkodzenia na kantach metalowych co by świadczyło że upadł komuś, ale nie widać nic specjalnie.
Do tego sam układ soczewek jest w tulei i amortyzowany podobnie jak 100x.
_fenix_
Posty: 52
Rejestracja: 19 kwie 2016, o 13:22

Re: Objektyw nie ostrzy nigdzie CIF 40x Plan Nikon

Post autor: _fenix_ »

Dostałem informację że że obiektyw mógł zassać/zassał olejek do środka i praktycznie jest nie do wyczyszczenia, co mnie zmartwiło i to bardzo.
Obiektyw NIKON 40x nie są uszczelniane i nie należy ich używać z olejkiem, prawdopodobnie ktoś w szpitalu zmienił z obiektywu 100x na 40x gdzie był olejek i go zassało.
Dostałem informację że jeśli na łączeniu metalowej obudowy z elementem plastikowym jest zielonkawy osad to w 100% dostał się olejek do środka.
Efektem jest to że nikt tego nie jest w stanie oczyścić nawet rozwierając układ optyczny bo soczewki mimo że są pookładane w konkretnej kolejności to komputerowo są obracane aby zniwelować zniekształcenia, jednym słowem zostałem oszukany.

Będę próbował jakoś to rozwiązać dogadując się ze sprzedawcą.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Objektyw nie ostrzy nigdzie CIF 40x Plan Nikon

Post autor: planapo »

Wartosc tego obiektywu to ok. 150 $, ale na pewno bylo to podstawa do targowania i obnizenia ceny wyjsciowej.

Jesli cala reszta mikroskopu jest sprawna to ciagle byl to niezly zakup.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości