Obliczenia związane ze stałą i stopniem dysocjacji

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Obliczenia związane ze stałą i stopniem dysocjacji

Post autor: biolga »

Mam problem z dwoma zadankami:

1. Wodny roztwór kwasu octowego \(K=1,17 cdot 10^{-5}\) rozcieńczono, w wyniku czego stopień dysocjacji kwasu
wzrósł od wartości 0,3% do 0,4%. Oblicz początkowe stężenie roztworu oraz stężenie po rozcieńczeniu.

2. Oblicz stężenie jonów wodorowych w wodnym roztworze kwasu siarekowego (IV). (\(K_1=1,23 cdot 10^{-2}, K_2 =6,61 cdot 10^{-6}\)) o stężeniu \(0,04 frac{mol}{dm^3}\)

Próbowałam coś kombinować, żeby wyszło jak w odpowiedziach, ale bezskutecznie. Nie wiem jak robić te zadania, w których kwas dysocjuje wieloetapowo. Bardzo proszę o jakieś wskazówki do tych zadań
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Obliczenia związane ze stałą i stopniem dysocjacji

Post autor: Batha »

1.
Może coś jest nie tak z tą stałą? Bo ja mam w tablicach 1,584*10-5 (10-4,8)
Skoro alfa jest mniejsza od 5%, korzystasz ze wzoru uproszczonego. I dla każdego stężenia będzie osobny wzór
K=alfa12 *c1
K=alfa22 *c2
i za każdym razem podstawiając wyjdzie Ci stężenie. A potem możesz policzyć ile razy pierwsze stężenie jest większe od drugiego

2. W drugim przyjmij, że drugi etap dysocjacji nie ma wpływu na pH
i stała K2 ma zły rząd wielkości. powinno być do -8, a nie -6
Aczkolwiek można je zrobić dokładniej. Tylko nie wiem na jakim poziomie jest to zadanie:)
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Obliczenia związane ze stałą i stopniem dysocjacji

Post autor: biolga »

Bardzo Ci dziękuję za pomoc Zadanie jest na poziomie liceum i jeszcze jestem przed pH, więc na pewno można je pominąć. A stałe były podane w treści zadania, więc błędy wydawnictwa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości