oddanie krwi a BTA

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
juvika
Posty: 93
Rejestracja: 4 sie 2008, o 21:38

oddanie krwi a BTA

Post autor: juvika »

Witam

Sprawa jest dość dziwna i dotyczy mojej koleżanki, która kilka dni temu oddała krew ( HDK jest od ponad roku), wcześniej nie miała żadnych problemów z wynikami, oddawała bez problemu. Ostatnio jednak przy rejestracji dowiedziała się, że krew z ostatniej donacji nie nadawała się do przetoczenia, doszło do spłaszczenia komórek – erytrocytów ?, wysłano ją na badanie BTA, wynik – ujemny. Od kilku dni nie daje mi spokoju z tym spłaszczaniem a ja nie wiem co mam jej powiedzieć więc takie pytania:
1. O co chodzi z tym spłaszczaniem erytrocytów? Co mogło być przyczyną tego
2. Do czego służy te badanie BTA, w jakim celu stosuje się je

Temat w sumie zainteresował mnie, jednak Internet milczy, wiec kilka pytań ode mnie
3. Domyślam się, że krew nie przeszła próby krzyżowej i nie można jej przetoczyć drugiej osobie, jednak co by się stało gdyby doszło do transfuzji?
4. Dziewczyna ma dość rzadką grupę krwi z czynnikiem Rh – (ujemnym), czy ten minus ma związek z tym całym zamieszaniem?
5. Skoro jej krew nie nadawała się do przetoczenia innej osobie i ogólnie była hmm zła? To co byłoby gdyby to ona potrzebowała krwi? Co w tej sytuacji zrobiłby lekarz?

z góry dziękuje za pomoc
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: oddanie krwi a BTA

Post autor: Pablo »

juvika pisze:2. Do czego służy te badanie BTA, w jakim celu stosuje się je
Bezpośredni test antyglobulinowy (BTA) służy do wykrywania przeciwciał niekompletnych (czyli takich, które wchodzą w reakcje z antygenami obecnymi na erytrocytach, ale nie powodują aglutynacji), które opłaszczają powierzchnę erytrocytu.

Test ten nazwano bezpośrednim, gdyż połączenie przeciwciał i antygenów zachodzi in-vivo, a jego zadaniem jest sprawdzenie, za pomocą surowicy antyglobulinowej, (która prowadzi do powstania aglutynatów widocznych gołym okiem) obecności przeciwciał niekompletnych. Wynik z surowicą anty-D powinien być z Rh(+) dodatni, a z Rh(-) ujemny.
juvika
Posty: 93
Rejestracja: 4 sie 2008, o 21:38

Re: oddanie krwi a BTA

Post autor: juvika »

czytałam już to, ale chodzi mi o bardziej łopatologiczne wyjaśnienie, niestety koleżanka nie jest fanka biologii i ja nie wiem jak to przełożyć na prostszy język
a w jakim celu to chodzi mi o to w jakich przypadkach robi się je, nie to że służy do wykrywania tych przeciwciał
epinefrynka

Re: oddanie krwi a BTA

Post autor: epinefrynka »

Nie jestem pewna czy o to dokładnie Ci chodzi.
Podczas tradycyjnej próby krzyżowej miesza się surowicę biorcy (w surowicy znajdują się przeciwciała) z krwinkami dawcy (na powierzchni krwinek znajdują się antygeny).
W trakcie tej próby sprawdza się czy przeciwciała znajdujące się w surowicy zareagują na krwinki dawcy - jeśli na powierzchni krwinek będą znajdować się antygeny w stosunku do których przeciwciała będąaktywne spowoduje to ich aglutynację czylizlepianie się". W takim wypadku krwi oczywiście przetoczyć nie można.
Może się jednak zdarzyć tak, że w surowicy znajdować się będą przeciwciała niekompletne - taki które zareagują na antygeny znajdujące się na krwinkach, ale nie spowodują ich aglutynacji.
In vivo - czyli w żywym organizmie, jeśli będziemy mieli do czynienia z przeciwciałami niekompletnymi, po przetoczeniu krwinek, przeciwciała przyłączą się do odpowiednich antygenów nie powodując ich aglutynacji. Mimo to nie pozostanie to bez wpływu na przetoczone krwinki - dojdzie do zmiany ich kształtu - spłaszczenia - a to oznacza że nie będą one w stanie efektywnie transportować tlenu, nie spełnią zatem swojego zadania.

(Mam nadzieję że nic nie pomieszałam)
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: oddanie krwi a BTA

Post autor: Padre Morf »

juvika pisze:2. Do czego służy te badanie BTA, w jakim celu stosuje się je
wykrywa przeciwciała IgG. Pojawiają się one w momencie gdy człowiek ma kontakt z niezgodną grupą krwi albo wytwarza przeciwciała przeciwko własnym krwinkom (niedokrwistość autoimmunohemolityczna).
juvika pisze:4. Dziewczyna ma dość rzadką grupę krwi z czynnikiem Rh – (ujemnym), czy ten minus ma związek z tym całym zamieszaniem?
BTA jest ujemny więc ciężko powiedzieć co było przyczyną spłaszczenia krwinek. Może to wynikać np. z samego pobierania krwi albo z jej preparatyki.
juvika pisze:5. Skoro jej krew nie nadawała się do przetoczenia innej osobie i ogólnie była hmm zła? To co byłoby gdyby to ona potrzebowała krwi? Co w tej sytuacji zrobiłby lekarz?
Przetoczyłby jej krew zgodną ew. 0(-).
epinefrynka pisze:W takim wypadku krwi oczywiście przetoczyć nie można.
Tak naprawdę to można - jest jeszcze tzw. próba krzyżowa serologicznie niezgodna, zgodna fenotypowo".
epinefrynka pisze:In vivo - czyli w żywym organizmie, jeśli będziemy mieli do czynienia z przeciwciałami niekompletnymi, po przetoczeniu krwinek, przeciwciała przyłączą się do odpowiednich antygenów nie powodując ich aglutynacji. Mimo to nie pozostanie to bez wpływu na przetoczone krwinki - dojdzie do zmiany ich kształtu - spłaszczenia - a to oznacza że nie będą one w stanie efektywnie transportować tlenu, nie spełnią zatem swojego zadania.
moga też być niszczone przez makrofagi.
juvika
Posty: 93
Rejestracja: 4 sie 2008, o 21:38

Re: oddanie krwi a BTA

Post autor: juvika »

epinefrynka dziękuje
Morfeusz pisze:wykrywa przeciwciała IgG. Pojawiają się one w momencie gdy człowiek ma kontakt z niezgodną grupą krwi albo wytwarza przeciwciała przeciwko własnym krwinkom (niedokrwistość autoimmunohemolityczna).
ok ale nadal nie rozumiem związku tego badania z oddaniem krwi:
WSKAZANIA DO WYKONANIA
BEZPOŚREDNIEGO ODCZYNU COOMBSA
•Podejrzenie występowania anemii hemolitycznej
lub choroby hemolitycznej noworodków.
•Przewidywanie wystąpienia reakcji potransfuzyjnej.
•Podejrzenie wpływu przyjmowanych leków.
znalazłam to dziś rano no i anemii nie ma, noworodkiem też nie jest, transfuzji nie miała bo to ona przecież oddawała, leków też nie przyjmuje wiec nie wiem
Morfeusz pisze:BTA jest ujemny więc ciężko powiedzieć co było przyczyną spłaszczenia krwinek. Może to wynikać np. z samego pobierania krwi albo z jej preparatyki.
BTA miała robione przed ostatnim oddaniem, a spłaszczenie było jeszcze wcześniej, wiec skoro był ujemny wynik to teraz tego spłaszczenia nie było? dobrze myśle? ehh juz sama nie wiem. tak to jest gdy załatwia się sprawy przez kogoś .
Przetoczyłby jej krew zgodną ew. 0(-).
no tak ale te spłaszczanie krwinek nie miało by na to żadnego wpływu? po prostu przetoczy te A Rh- lub O Rh-?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: oddanie krwi a BTA

Post autor: Padre Morf »

juvika pisze: ok ale nadal nie rozumiem związku tego badania z oddaniem krwi:
Ktoś zauważył, że erytrocyty wyglądają nietypowo. Przyczyn może być wiele, a badanie BTA pozwala po prosty wykluczyć jedną z nich. Dlatego koleżanka została na nie skierowana. Teoretycznie wydaje się ono niepotrzebne - praktycznie może być różnie, a badanie daje po prostu pewność. Pacjent może po prostu o czymś zapomnieć albo nie być czegoś świadomy dlatego nie zawsze możemy opierać się tylko na wywiadzie.
juvika pisze: BTA miała robione przed ostatnim oddaniem, a spłaszczenie było jeszcze wcześniej, wiec skoro był ujemny wynik to teraz tego spłaszczenia nie było?
BTA wykrywa przeciwciała IgG. Mają one to do siebie, że ich poziom spada bardzo wolno. Jeśli spłaszczenie było spowodowane obecnością tych przeciwciał zostałyby one wykryte w badaniu.
juvika pisze:po prostu przetoczy te A Rh- lub O Rh-?
tak
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości