oddychanie beztlen/tlen. podczas wysiłku.

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Alter
Posty: 21
Rejestracja: 12 mar 2010, o 18:24

oddychanie beztlen/tlen. podczas wysiłku.

Post autor: Alter »

Witam,
Potrzebuję wyjaśnienia pewnej kwestii, a na tym forum zawsze można otrzymać fachową pomoc.
Chodzi o formy oddychania w czasie wysiłku fizycznego.

A więc, zaczynamy np. bieg, następuje wykorzystanie zasobów ATP (które starczają na 4 s.), potem zamiana fosfokreatyny w kreatynę z uwolnieniem ATP przez kolejne 15 s., następnie zaczyna się beztlenowy metabolizm glukozy, potem coraz większy udział ma spalanie tlenowe glukozy, a w końcu B-oksydacja wolnych kw.tłuszczowych.

Teraz sedno sprawy:
1. czy może się zdarzyć że po tych etapach, dostajemy zadyszki lub dzieje się cokolwiek innego i znów przechodzimy na oddychanie beztlenowe ?
2. oraz czy wówczas następuje zwiększanie się stężenia kw. mlekowego i powstawanie zakwasów ?
3. czy po przejściu na metabolizm tlenowy, nie wracamy w czasie treningu do metabolizmu beztlenowego (w czasie którego wytworzył się kwas mlekowy) ?
4. Dlaczego u trenujących regularnie nie pojawia się problem zakwasów, a u aktywnych raz na jakiś czas występują zakwasy ? (chodzi mi o wytłumaczenie oczywiście w kontekście fizjologicznym).
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: oddychanie beztlen/tlen. podczas wysiłku.

Post autor: Stalowy »

Istotą jest zrozumienie czemu tak się dzieje.

Oddychanie beztlenowe włącza się w wypadku niedoboru tlenu (zużyty został tlen zawarty w mioglobinie), a napływający z krwią nie jest w stanie pokryć długu tlenowego - a energia jest cały czas potrzebna - włącza się więc oddychanie beztlenowe.
Tak więc u osób trenujących regularnie system doprowadzania tlenu do mięśni jest bardzo usprawniony (świetnie rozbudowana sieć naczyń krwionośnych, lepsza wentylacja, lepsze krążenie, bla bla bla).

Kluczowe są dwa czynniki: tlen i glukoza. Jest wystarczająco dużo tlenu, by rozłożyć glukozę? Super! Mięsień jest happy, rozkłada sobie glukozę w oddychaniu tlenowym, proces jest wydajny i wszyscy są szczęśliwi

Nie ma tlenu zaczyna się problem. Włącza się nieefektywne oddychanie beztlenowe - pirogronian jest zamieniany w kwas mlekowy (by odzyskać NAD+ - bez którego jakikolwiek proces rozkładu glukozy jest niemożliwy).

W swoim wywodzie pominąłeś jeszcze rozkładanie glikogenu w mięśniach - poprzedzającego proces B-oksydacji. Obydwa te procesy włączane są w wypadku niedoboru tego drugiego czynnika: glukozy.

1: Zadyszka - ma za zadanie pobranie jak największej ilości tlenu (organizm jest nieprzystosowany do tak dużego wysiłku i jeśli mu się nie dostarczy tego tlenu, to samo oddychanie beztlenowe nie pokryje niezbędnej wymaganej energii do skurczu mięśni).
2: Kwas mlekowy powstaje w wyniku właśnie oddychania beztlenowego - jego stężenie rośnie w tym procesie. Problemem jest jego transport do wątroby (gdzie jest rozkładany) - troszkę to trwa (nie pytaj mnie dlaczego są tu mądrzejsi ode mnie )
3,4: jeżeli przeczytasz wstęp, powinno stać się to jasne.

Nie wiem czy moje odpowiedzi są sensowne, czy nie zawierają błędów - ja podchodząc do matury posiadałem taką wiedzę. Jestem pewien, że ktoś na wyższym poziomie będzie mógł się do czegoś przyczepić / coś poprawić. O czym sam chętnie bym poczytał

Pozdrawiam!
Alter
Posty: 21
Rejestracja: 12 mar 2010, o 18:24

Re: oddychanie beztlen/tlen. podczas wysiłku.

Post autor: Alter »

Wielkie dzięki za odpowiedź, trochę się rozjaśniło. Jakby ktoś miał coś do dodania to zachęcam do dzielenia się wiedzą - im więcej tym lepiej.

Teraz mam następne pytanie:
Próg mleczanowy - moment nagłego zwiększania się stężenia mleczanu, po jego przekroczeniu energia dostarczana jest z procesów beztlenowych.

Czyli praktycznie rzecz biorąc. Zaczynam biec - początkowo uzyskuje ATP z procesów beztlenowych, potem z procesów tlenowych, a następnie pojawia się moment występowania progu mleczanowego - czyli ponowne przejście na beztlenowe źródła energii.

1. czy dobrze rozumiem ?
2. od czego zależy wartość progu mleczanowego ?
3 czy próg mleczanowy to to samo co próg tlenowy i dług tlenowy ?

pozdrawiam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości