Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2013 Studia 2013 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
   Forumowe dyskusje » Chat
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe
Teraz jest 19 kwi 2014, o 15:29

Autor Wiadomość
PostNapisane: 7 cze 2009, o 09:54 

Witam..
Może mi ktoś trochę wytłumaczyć na czym polega oddychanie komorkowe. Znaczy się chodzi o chemizm. Te wszystkie ATP, ADP itp.
Czytałem na wiki i podstawowe informacje wiem, ale jakoś mało szczegółowo.

GLIKOLIZA:
1.) Na początku wiem, ze z glukoza przechodzi fosforyzacje."Zabierane są 2 ATP, a w zamian powstają 2 ADP. I jest to to powstania frukotoza -1,6-bifosforanu.
2.) Potem następuje fosfryzacja oksydacyjna w matriksie(??), i z fruktozo - 1,3 - fosforanu powstają 2 cz. 1,3-bifosfoglicerynianu. Podczas tego procesu zużywa się 2 NAD+ i 2Pi, w zamian otrzymuje się się 2NADH oraz 2H+.
3.) Następnie kolejna fosforyzacja (??) I z 4 ADP powstaja 4 ATP oraz 2 Pirogroniany oraz dwie cz. wody.

i całość glikolizy:
Glukoza + 2 Pi + 2 ADP + 2 NAD+ --> 2 Pirogroniany + 2 ATP + NADH + +H+ + H2O

Następnie doczytałem, zę dochodzi do dekarboksylacji pirogronianu i z 1cz. pirogroniany powstaje jedna acetylo-CoA oraz 1 NaDH. Otrzymaliśmy 2cz. prigroniany i otrzymujemy wszystkiego po 2.

I dzieki pirogronianowi dochodzimy otrzymujemy Acetyl-CoA, który potrzebujemy do cyklu krebsa.
No i w cyklu z jednego Acetylo-CoA otrzymujemy 1 ATP oraz 3 NADH oraz FADH2. My używamy 2 ACetylo-CoA, dlaego otrzymamy 6 NADH o 2 FADH2 oraz 2 ATP.

I teraz jak to wszystko obliczyć ile ATP moze powstać z jednej cz. glukozy.
W glikolizie otrzymaliśmy 2 oraz 2 w cyklu Krebsa.
I co z tymi NADP... ADP itp itd.

I tak poza tym, cos dalej się z tym dzieje??

Poza tym jak taki bardziej dokładny zapis spalania glukzy wygląda, bo ja spotkalem się z
C6H12O6 + 6O2 -> 6CO2 + 6H2O

No i trzeba cos z tą wodą i CO2 zrobić.
Czy rzeczywiście się to zgadza do tego równania.
CO2 tylko w krebsie i dekarboksylacji pirogronianiu. W krebsie z jednego Acetylo-CoA otrzymujemy 2 CO2. Czyli z dwóch 4CO2
Poza tym w dekarboksylacji kolejne 2 i to się zgadza.
Jest 6.

Ale jeszcze woda.
No i tak się nie zgadza.
w glikolizie otrzymujemy tylko 2cz. wody, a ta jest jeszcze potrzebna w Krebsie.

No i gdzie tu błąd??

pomózcie w tym, bo nie wiem gdzie woda się podziała :P

PostNapisane: 7 cze 2009, o 10:01 
Moderator

Gadu-Gadu: 8840203
Tlen: zegartowski
Jesli mogę cos zasugerować, poczytaj o tym jeszcze raz. Albo na wiki, albo w podręczniku operonu,poziom rozszezony tom 2, dla LO. Tam bedziesz mial podstawy dobrze wyjasnione i np nie zaproponujesz pytania o fosforylację oksydacyjną w matrixie, w glikolizie. Przyłóż się bardziej do zrozumienia tego procesu,bycmoze nie bedziesz mial juz pozniej pytan :)

PostNapisane: 7 cze 2009, o 10:18 
Moderator

Gadu-Gadu: 13816037
Dawifd napisał(a):
1.) Na początku wiem, ze z glukoza przechodzi fosforyzacje

fosforylację

Dawifd napisał(a):
Potem następuje fosfryzacja oksydacyjna w matriksie(??)

glikoliza jest beztlenowa więc o fosforylacji oksydacyjnej możesz zapomnieć.

Dawifd napisał(a):
Ale jeszcze woda.
No i tak się nie zgadza.
w glikolizie otrzymujemy tylko 2cz. wody, a ta jest jeszcze potrzebna w Krebsie.

woda powstaje w wyniku fosforylacji oksydacyjnej ;]

"Bogom nie przeszkadzają ateiści, pod warunkiem że są to ateiści gorący, głębocy, żarliwi (...). Ateiści, którzy całe życie nie wierzą, całe życie nienawidzą bogów za to, że ci nie istnieją. Taki ateizm jest niczym skała. To prawie wiara..."

Obrazek

to i owo o pracy w szpitalu - http://morfeusz.blox.pl

Lekarz żywi się powołaniem a do pracy jeździ Etyką.

PostNapisane: 7 cze 2009, o 15:52 

No trochę bardziej się obryłem w tym temacie i coś już wiem :P
W glikolizie jest fosforylacja, ale substratowa.

Następnie dekarboksylacja pirogronowa, przy użyciu CoA.
powstaje wtedy Acetylo-CoA oraz NADH.
CoA jest pozyskiwany w cyklu Krebsa.

W tym cyklu pozyskuje się NADH, który w Kompleksie I i w jakim ID (wikipedia)jest zmieniany w NAD+.
Ten z kolei jest potrzebny do cyklu Krebsa.

Ale nadal nie rozumiem tej fosforylacji oksydacyjnej, która chyba na matriskie sie odbywa.

No i tak i tak powstają 4 cz. wody, czyli gdzieś jeszcze jest błąd.

Wytłumaczy mi ktoś jakoś krótko oco w tej fosforylacji oksydacyjnej chodzi. Nie łapię tego za bardzo.

PostNapisane: 7 cze 2009, o 16:22 

Gadu-Gadu: 0
Fosforylacja oksydacyjna odbywa się na grzebieniach mitochondrialnych, cykl Krebsa w macierzy. Do łańcucha oddechowego wchodzą cząsteczki zredukowane wodorami (np. NADH+H+, FADH2). Z nich pozyskiwane są protony, które razem z atomem tlenu i elektronami tworzą cząsteczkę wody. "Przy okazji" zachodzi także fosforylacja ADP. Ogólnie można to zapisać tak: ADP+Pi+NADH2+1/2O2 -> ATP+NAD++H2O

PostNapisane: 28 sie 2009, o 19:41 

Mam prośbe. Czy mógłby ktoś mi napisac o co chodzi w Cyklu Krebsa? Bo niestety nie łapie tego, jak jest to napisane w moim podręczniku, panuje tam dla mnie zbyt duży chaos...

PostNapisane: 28 sie 2009, o 20:08 
Moderator

ale czego tu można nie rozumieć?? napisz o co ci dokładnie chodzi.

AUTORSKI SKRYPT Z BIOLOGII DO MATURY - POLECAM
autorski-skrypt-z-korepetycji-biologia-dla-maturzystow-vt52675.htm

http://allegro.pl/show_item.php?item=4155989153

OSTATNIA SZANSA PRZED MATURĄ !!

PostNapisane: 28 sie 2009, o 21:08 

Otóż mam napisane - Produktem reakcji kondensacji szczawiooctanu jest cytrynian. Kolejne reakcje prowadza do odtworzenia czteroweglowego szczawiooctanu. Podczas reakcji nast. dwukrotna dekarboksylacja i czterokrotna dehydrogenacja z wydzieleniem 3cząst. NADH2 i jednej FADH2.

Myśle, że po prostu czegoś tu brakuje, że ten opis jest zbyt okrojony i niedostatecznie wyjaśniony. Ale może sie mylę? Bo wlaśnie robie sobie notatki w swoim zeszycie do biologii i pozostałe etapy mam bardziej rozbudowane niż ten...

PostNapisane: 29 sie 2009, o 21:13 

Ten opis jest właśnie najprostrzym opisem Cyklu Krebsa bez wnikania w szczegóły w nazwy kwasów jakie po kolei powstają w wyniku każdej z reakcji. Chodzi poprostu o odtworzenie szczawiooctanu (czyli akceptora grupy acetylowej) aby zamknąć cykl. Jednak sama istota cyklu krebsa to przechwycenie wydzielanej energii swobodnej (przez ATP, 3 NADH i FADH2).

Ignorance more frequently begets confidence than does knowledge: it is those who know little, not those who know much, who so positively assert that this or that problem will never be solved by science. - Charles Darwin