Oddychanie tlenowe u bakterii

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Xardas
Posty: 46
Rejestracja: 25 mar 2014, o 19:31

Oddychanie tlenowe u bakterii

Post autor: Xardas »

Gdzie zachodzi oddychanie u bakterii ? U eukariontów 3 na 4 etapy maja miejsce w mitochondriach. A u bakterii oddychających tlenowo to jak to jest ?
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Oddychanie tlenowe u bakterii

Post autor: paatixx3 »

Zachodzi to we wpukleniach błony komórkowej (czasem są one nazywane mezosomami)
adult
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2014, o 12:52

Re: Oddychanie tlenowe u bakterii

Post autor: adult »

Aeroby to bakterie oddychające tlenowo,a proces oddychania zachodzi w mezosomach,które są odpowiednikami eukariotycznego mitochondrium
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

[Link] Oddychanie tlenowe u bakterii

Post autor: Mårran »

Nas uczyli, że mezosomy nie istnieją. Chyba

To wyszło w wyszukiwarce: mezosom-jest-czy-nie-vt15337.htm
Ostatnio zmieniony 12 lis 2014, o 22:05 przez Mårran, łącznie zmieniany 1 raz.
Pani Buka
Awatar użytkownika
Mikrotrabekule
Posty: 285
Rejestracja: 31 lip 2014, o 12:42

Re: Oddychanie tlenowe u bakterii

Post autor: Mikrotrabekule »

Mezosomy to artefakty powstałe po barwieniu.
adult
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2014, o 12:52

Re: Oddychanie tlenowe u bakterii

Post autor: adult »

Hmm.cytując Villee-go Mezosomy-wpuklone do wnętrza komórki zespoły błon występujące u niektórych bakterii uważa się,że odgrywają one jakąś rolę w podziałach komórki
i jeszcze:
Chociaż w komórkach bakteryjnych nie ma obłonionych organelli charakterystycznych dla komórek eukariotycznych, w niektórych błona błona może być silnie pofałdowana do wnętrza. Takie wewnątrzkomórkowe przedłużenia błony komórkowej zwane mezosomami być może uczestniczą w podziale
Awatar użytkownika
Mikrotrabekule
Posty: 285
Rejestracja: 31 lip 2014, o 12:42

Re: Oddychanie tlenowe u bakterii

Post autor: Mikrotrabekule »

Biologia Villeego nie jest podręcznikiem akademickim, natomiast ja o mezosomach czytałam z krótkich wykładów, które są już bardziej wiarygodnym źródłem informacji.

Zresztą to nie na maturę.
adult
Posty: 208
Rejestracja: 11 lis 2014, o 12:52

Re: Oddychanie tlenowe u bakterii

Post autor: adult »

Jeszcze można zarzucać mojemu Villee-mu wiek: książka pochodzi z 2000 roku,do tego czasu badania odnośnie mezosomów mogły się znacznie zmienić
Spojrzałam również na mój podręcznik dla klasy 2 liceum wydany w 2012 roku i repetytorium-tam raczej opisują pofałdowane błony do wnętrza,co zwiększa funkcjonalność bakterii a słowo mezosom omijają
paatixx3
Posty: 411
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:51

Re: Oddychanie tlenowe u bakterii

Post autor: paatixx3 »

wiedziałam, że ten spór o mezosomy wybuchnie, dlatego napisałam o tych wpukleniach Podobno dawniej to się nazywało mezosomy, ale teraz uznają, że to nie istnieje, bo to tylko chwilowo na potrzeby komórki powstają te wpuklenia, czy coś takiego(?)
ZuzM
Posty: 31
Rejestracja: 23 lip 2015, o 13:30

Re: Oddychanie tlenowe u bakterii

Post autor: ZuzM »

Pierwszy raz słyszę że mezosomy uczestniczą w podziałach ale glikoliza zachodzi w cyoltoplazmie a reszta w mezosomach ) należy też pamiętać że bakterie oddychające beztlenowo przeprowadzają glikolize

bs69
Posty: 17
Rejestracja: 22 lip 2015, o 12:44

Re: Oddychanie tlenowe u bakterii

Post autor: bs69 »

W najnowszym wydaniu Villeego (2014) termin mezosomy wciąż się pojawia (w rozdziale o bakteriach i archeonach):
"Mimo braku obłonionych organelli, w niektórych komórkach prokariotycznych błona komórkowa w pewnych miejscach wpukla się do wnętrza, tworząc błoniaste struktury zwane mezosomami. Z błoną komórkową lub jej fałdami mogą być związane enzymy oddychania komórkowego i fotosyntezy. (s. 518-519)

Natomiast w części o budowie i organizacji komórki prokariotycznej o mezosomach nie ma ani słowa. Tak samo w słowniku oraz indeksie.
bs69
Posty: 17
Rejestracja: 22 lip 2015, o 12:44

Re: Oddychanie tlenowe u bakterii

Post autor: bs69 »

W podręczniku do biologii z wyd. Nowa Era (2014), nie mówi się już o mezosomach, a wewnątrzkomórkowych wpukleniach błony", które zwiększają jej powierzchnię funkcjonalną". I dalej wzmianka o tym, że w owych wpukleniach zachodzi proces oddychania tlenowego (u aerobów).

Odnośnie informacji jakoby mezosomy miały uczestniczyć w podziałach, to mam starą prawie jak ja Biologię (WRiL, 1994), która również zawiera informację, że wpuklenia błony komórkowej - mezosomy - są odpowiedzialne za procesy oddychania tlenowego". Wydaje mi się zatem, że informacja o roli mezosomów w podziałach jest albo nieprawdziwa, albo nieaktualna conajmniej od 21 lat

PS. Czy ktoś mógłby podać jakieś aktualne źródło informacji na ten temat?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Oddychanie tlenowe u bakterii

Post autor: AnnaWP »

Po pierwsze - glikoliza zachodzi zawsze, nie tylko u bakterii beztlenowych.
Glikoliza to szlak reakcji od glukozy do pirogronianu. Nie ważne, czy pirogronian zostanie następnie przekazany do fermentacji, czy do oddychania tlenowego.

Po drugie - z tymi mezosomami to sprawa jest niejasna, ale raczej nie są to artefakty (z faktu, że przy jednych metodach je widać, a przy innych nie, nie wynika, że powstają w wyniku stosowania metody 1, być może zanikają przy stosowaniu metody 2).
Tu dość nowa praca dotycząca mezosomów: link.springer.com/article/10.1007/s00284-014-0617-5

Po trzecie - glikoliza i reakcje chemiczne u bakterii zlokalizowane są w cytozolu, a łańcuch oddechowy w błonie komórkowej. Lokalizacja jest regulowana
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4466248/
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość