Odpowiedzi biologia rozszrzona 2012

Arkusze maturalne z biologii, testy oraz klucze do odpowiedzi dodawane na forum przez użytkowników
adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: Odpowiedzi biologia rozszrzona 2012

Post autor: adestor »

OUI pisze:
adestor pisze:Znaczna część choć niektóre zostały lekko zmodyfikowane Na pilotażówce na pewno nie było tego zadania z dziobakiem i kolczatką
Jakie to niesprawiedliwe, ze pisza je tylko wybrane osoby. Mogłyby być udostępnione chociaż czy coś. Na szczęście czytając to forum przed matura, widziałam, ze ktos podał parę pytań, np. pisal o pytaniu z chowem wsobnym, to utkwiło mi w pamięci
Jeśliby były udostępniane to jakibyłby ich sens skoro oni testuja zadania na matury co roku inna szkola pisze pilotazowke z jakiegos przedmiotu, wiec omu sie trafi np. biol lub chem to ma mega szczescie ] Na waszym miejscu pospisywalbym pytania z tegorocznej bo za rok bedzie napewno cos z niej w arkuszu majowym
mos93
Posty: 17
Rejestracja: 1 cze 2012, o 17:37

Re: Odpowiedzi biologia rozszrzona 2012

Post autor: mos93 »

Kiedy i czy w ogole mozna sie spodziewac reszty odpowiedzi? Glownie mam na mysli zadanie z nisza, masz jakies informacje jakie wnioski powinny koniecznie znalezc sie w odpowiedzi? Nie uzylam slowa ZAWEZA SIE, tylko napisalam ze : (roslinka z tekstu)W WYNIKU KONKURENCJI Z (roslinka z tekstu 2) BEDZIE ROSNAC W WODACH (glebokich/niskich nie pamietam dobrze tekstu), W KTORYCH ROWNIEZ MOZE SIE SWOBODNIE ROZWIJAC. Wiem, troche glupie, ale czy istnieje malusienki cien szansy ze ktos mi to zaliczy? w I mam jeszcze jedno pytanie: sa to odpowiedzi twojego autorstwa czy po prostu masz jakiegos znajomego egzaminatora(jesli to nie tajemnica)?
W ogole to masz strasznego nosa do tych matur,dzieki za przewidzenie buforow i mechanizmow reakcji
disseminata
Posty: 9
Rejestracja: 7 cze 2012, o 10:40

Re: Odpowiedzi biologia rozszrzona 2012

Post autor: disseminata »

a co do progow tez masz nosa:))?to sie podziel info:))
adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: Odpowiedzi biologia rozszrzona 2012

Post autor: adestor »

Nie mam narazie odpowiedzi do reszty zadan. Progi w tym roku przewiduje że wzrosną o 2/3 punkty na uczelniach biol+ chem ze względu na bardzo latwa biologie i latwiejsza niz w tamtym roku chemie.
Awatar użytkownika
chevelle
Posty: 1240
Rejestracja: 21 paź 2009, o 16:47

Re: Odpowiedzi biologia rozszrzona 2012

Post autor: chevelle »

adestor, a co sądzisz o moich odpowiedziach z poprzedniej strony? Już sama nie wiem, co o tym wszystkim myśleć Analizuję jeszcze te arkusze bo nie wiem, czy jest sens składać podanie do Krakowa i asekuracyjnie do Olsztyna, choć właściwie opłaty zbierają do 3 i 5 lipca, więc i tak się wstrzymam, ale chciałabym wiedzieć mniej więcej na czym stoję
mos93
Posty: 17
Rejestracja: 1 cze 2012, o 17:37

Re: Odpowiedzi biologia rozszrzona 2012

Post autor: mos93 »

Jeszcze mam troche watpliwosci co do moich odpowiedzi, jak myslicie, moge liczyc na punkty z ktoregos z nich?
zadanie 8: Moj problem badawczy: Czy komorki watroby zawieraja peroksysomy produkujace katalaze? 0 pkt?
zadanie 9: 1)fagocytoza 2)diapedeza
zadanie 24: Rosliny iglaste maja drewno w formie cewek, natomiast dwuliscienne maja drewno w formie naczyn, przez ktore transport wody jest szybszy niz w przypadku transportu przez cewki - samo drewno/cewki nie wystarczy, trzeba koniecznie podac dlaczego?
zadanie 34: a) Dzieki temu hodowcy moga uzyskiwac nowe odmiany o korzystnych cechach porzadanych przez hodowcow. Przyznam szczerze ze nie wiedzialam dokladnie na czym polegal chow wsobny, troche zmyslilam odp, gdzies tam niby znalazlam wzmianki o tych nowych rasach, ale zrodla srednie a i nie wiem czy kontekst dobrze odczytuje.jestem troche nieobiektywna bo szukam na sile stwierdzenia ze to prawda
zadanie 32: b) zle zrozumialam pytanie, myslalam ze chodzi bardziej o to skad wiemy ze letalnosc jest cecha recesywna, a moja odpowiedz: allel By jest recesywny, poniewaz objawia sie w stanie homozygotycznym i jest wtedy letalny, w stanie heterozygotycznym jest maskowany obecnoscia allelu B i sie nie ujawnia. Tak sobie mysle ze czesc przed przecinkiem by jeszcze uszla jako odp dobra, ale nieskladnie sformulowana, ale druga czesc przekresla jakiekolwiek szanse?
adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: Odpowiedzi biologia rozszrzona 2012

Post autor: adestor »

chevelle pisze:8a: Czy komórki wątroby zawierają enzym katalazę?"
9a: 1. fagocytują drobnoustroje chorobotwórcze 2. trawią drobnoustroje chorobotwórcze
23a: Liście selera naciowego przeprowadzają transpirację"

Jak myślicie, uznają cokolwiek?
8a - jest OK
9a - mysle ze moga uznac te 2 odp jko jedna aczkolwiek zalezy to od egzaminatora, racze powinno to bylo byc napisane jako jedna cecha
23a- tu bedzie 0, chodzilo o to ze w transpiracja wplywa na pobieranie wody przez rosline i jej transport do lisci
Ollaa
Posty: 20
Rejestracja: 6 cze 2012, o 10:44

Re: Odpowiedzi biologia rozszrzona 2012

Post autor: Ollaa »

To ja też dołączę jeszcze 2 pytania, o których już wspominałam, ale chcę się upewnic.
Cechę - brak sutków na pewno nie uznają? Nie rozumiem dlaczego skoro nawet jajożyworodnośc punktują, trochę to nie fair.
A i w tym zdaniu z myszami w b jak napisałam że cecha to przeżywalnośc i wyjaśnienie ok to i tak 0 pkt.?
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: Odpowiedzi biologia rozszrzona 2012

Post autor: dermatogen »

Za przeżywalność jest 0?
Awatar użytkownika
chevelle
Posty: 1240
Rejestracja: 21 paź 2009, o 16:47

Re: Odpowiedzi biologia rozszrzona 2012

Post autor: chevelle »

adestor, dzięki Wyliczyłam sobie 85% i mam nadzieję, że mniej nie będzie!
adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: Odpowiedzi biologia rozszrzona 2012

Post autor: adestor »

-Brak sutków jest OK bo to jest cecha wyłącznie stekowców - pozostałe ssaki posiadają sutki
-Przeżywalność jest OK jesli napisalas zew układzie homozygotycznym powoduje śmierć(jest letalny) a w heterozygocie nie powoduje śmierci. JEdnakże najbardziej poprawną odp jest Letalność
Ollaa
Posty: 20
Rejestracja: 6 cze 2012, o 10:44

Re: Odpowiedzi biologia rozszrzona 2012

Post autor: Ollaa »

Dzięki:) To jeszcze tylko dopytam, bo czytałam wcześniej Twój wpis, że to zadanie z fagocytozą drobnoustrojów to fagocytoza i trawienie miały byc w jednym podpunkcie, a przenikanie przez nieuszkodzone naczynia w drugim. Jak ktoś pominął trawienie to jest niepełna odpowiedź, tak?
Ollaa
Posty: 20
Rejestracja: 6 cze 2012, o 10:44

Re: Odpowiedzi biologia rozszrzona 2012

Post autor: Ollaa »

chevelle, a jak chemia?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości