ogniwa

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
lolkaa92
Posty: 66
Rejestracja: 7 sie 2009, o 13:55

ogniwa

Post autor: lolkaa92 »

Proszę o pomoc w rozwiązaniu tych zadań i sprawdzenie moich przypuszczeń

1)czy można spowodować reakcję wypierania miedzi z roztworu CuSO4 za pomocą cynku, nie zanurzając cynku w tym roztworze? (odp: trzeba zbudować ogniwo Daniella, wówczas miedź będzie się wydzielała na katodzie-tylko z treści zadania wynika,że trzeba użyć samego cynku, a tu potrzeba jeszcze elektrody miedzianej)
2)dlaczego płyta z czystego cynku roztwarza się powoli w czystym kwasie siarkowym, a znacznie szybciej w kwasie siarkowym zanieczyszczonym siarczanem miedzi?
3)płyta żelazna zanurzona w kwasie solnym wypiera wodór bardzo powoli, lecz po dotknięciu jej drutem cynkowym szybkość wydzielania wodoru wzrasta. dlaczego? co się stanie gdy dotkniemy płytę drutem srebrnym? (odp: tworzą się ogniwa-żelazo jest katodą,cynk anodą, czyli zachodzą reakcje: A(-)Zn-2eZn2+
K(+) 2H+ +2eH2 ) co ze srebrem?
Awatar użytkownika
Tau
Posty: 169
Rejestracja: 31 gru 2009, o 00:37

Re: ogniwa

Post autor: Tau »

1. to walnij zamiast blaszki cynkowej jakąś neutralną anodę (Grafitową na ten przykład, lub z Pt czy Pd)=na niej sie osadzi miedz.
2. Nie jestem przekonany co do mojej odpowiedzi więc jej nie podaję
3. Z srebrem jest podobnie, z tym, że teraz to Anodą jest niejakie Żelazo, więc wydziela się wodór a jednocześnie roztwarza płyta z żelaza
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: ogniwa

Post autor: DMchemik »

Trzeba jeszcze dodać, że szybkość reakcji jest funkcją SEM. Im większa różnica potencjałów, tym szybciej zachodzi, dlatego w układzie żelazo-srebro zajdzie najszybciej.
Sapos
Posty: 107
Rejestracja: 14 cze 2011, o 23:07

Re: ogniwa

Post autor: Sapos »

ad 2.

Ponieważ różnica potencjałów pomiędzy cynkiem a miedzią jest znacznie większa aniżeli pomiędzy cynkiem a wodorem.

ad 3

co do srebra to wodór przestanie się wydzielać ponieważ SEM ogniwa cynkowo srebrowego bedzie wyzszy od potencjalu wodoru, a więc srebro nie wyprze wodoru
Gosia1078
Posty: 8
Rejestracja: 28 sie 2011, o 10:15

Re: ogniwa

Post autor: Gosia1078 »

bardzo prosze o pomoc w tym zadaniu.
jak obliczyc SEM ogniw o temp 25 zlozonych odpowieznio z :

| Fe 3+(0,1mol/l) | Ce 4+ (0,0001 mol/l) |
Pt | Fe 2+(0,01 mol/l)| Ce 3+ ( 0,1 mol/l) | Pt
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: ogniwa

Post autor: DMchemik »

Równanie Nernsta
Gosia1078
Posty: 8
Rejestracja: 28 sie 2011, o 10:15

Re: ogniwa

Post autor: Gosia1078 »

robilam Nernstem ale pytanie czy obliczaac dla kazdego z osobna? probowalam ale ma wyjsc -0,541V. a mi nie wychodzi. moze mi to ktos rozwiazac:)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości