Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2014 Studia 2014 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe

Autor Wiadomość
PostNapisane: 3 maja 2008, o 09:57 

Mam obiektyw powiększający 100x (oil), na szkiełko nakrywkowe daje krople olejku i zjezdzam tak ze obiektyw zanurzam w kropli, wszystko tak widac, mozecie mi powiedziec czy tak sie nie niszczy mikroskop ? Jak mozna oczyscic obiektyw z takiego olejku

PostNapisane: 3 maja 2008, o 10:09 

nie, nic sie nie niszczy pod warunkiem, że używasz przystosowanego do olejku obiektywu ( a widzę, że tak ;) )
jeśli chodzi o czyszczenie obiektywu to jedni czyszczą etanolem, inni mieszaniną eteru z etanolem, a teraz tak sobie przeglądam różne stronki i widzę, że jeszcze inni zalecają ksylol,
lepiej nie dopuścić, żeby olejek wyschnął na obiektywie, bo będzie problem z jego usunięciem

PostNapisane: 3 maja 2008, o 12:23 

dzięki za odpowiedz a te srodki do czyszczenia mozna kupic np w zwylkej aptece?

PostNapisane: 5 maja 2008, o 13:58 

Etanol to zwykły denaturat do kupienia w wielu sklepach drogeryjnych i farbiarskich(degustowany przez co mniej wybrednych koneserów napojów wyskokowych :arrow: ). Do celów mikroskopowych trzeba go odbarwić (jest zabarwiony na niebiesko). W tym celu trzeba użyć zwykłego węgla leczniczego(do kupienia w każdej aptece). Na 100 ml denauratu dodać zawartość 5 kapsułek węgla. Dobrze wymieszać, odstawić do opadnięcia, przesączyć przez podwójny filtr do kawy. Jeśli odbarwienie nie będzie całkowite należy powtórzyć zabieg biorąc połowę poprzedniej ilości węgla. Jeśli przesącz będzie zawieral osad węgla, powtórnie przesączyć rpzez ten sam fillt. Przepis gwarantowany, sam go stosowałem ostatnio :idea: . Substancje używane do skażania etanolu są dodawane w tak małych ilościach (ok. 10 części na milion), że nie powinny stanowić zagrożenia dla obiektywu ani części metalowych mikroskopu.

Co do innych opisanych rozpuszczalnikow, to są one trudniejsze do zdobycia.

Patrz też: http://pl.wikipedia.org/wiki/Denaturat

Pozdrowienia
PiotrTeodor

PostNapisane: 5 maja 2008, o 15:18 
Moderator

patizia napisał(a):
dzięki za odpowiedz a te srodki do czyszczenia mozna kupic np w zwylkej aptece?

Raczej do celów domowych w większości aptek nie kupisz..

PostNapisane: 6 maja 2008, o 11:11 

Eter (najparwdopodobniej chodzi o eter dietylowy) nie występuje w wolnej sprzedaży. Jest to niebezpieczna substancja z powodu niskiej temperatury wrzenia, bardzo łatwo palna, działająca narkotycznie, a co gorsza w kontakcie z powietrzem tworząca nadtlenki silnie wybuchające przy ogrzaniu. Co do ksylolu, to przypomniałem sobie, że w niektórych sklepach z farbami widziałem rozpuszczalnik ksylenowy bedący mieszaniną izomerów ksylenu. Powinien sie nadać. Pamiętaj jednak, ze zarówno etanol jak i ksylol są łatwopalne i należy operować nimi z dala od otwartego ognia.

Pozdrowienia
PiotrTeodor

PostNapisane: 18 cze 2008, o 21:26 

PiotrTeodor dobry przepis, ale mi jakoś nie wychodzi :P możesz wzbogacić go o trochę szczegółów ?
Nie wiem co robie źle... odmierzam odpowiednią ilość fioletowego denaturatu, dodaje skruszony węgiel, mieszam, odstawiam aż sie osiądzie (choć nie wiem kiedy to nastąpię) po około 30 minutach filtruje w podwójnym filtrze do kawy.... cała chałupa śmierdzi jak w jakiejś melinie a płyn wciąż czarny....

czy czyszczenie samym denaturatem może uszkodzić mikroskop ?

PostNapisane: 18 cze 2008, o 21:32 
Moderator

Redi napisał(a):
skruszony węgiel
używasz węgla aktywowanego? Bo tu o taki chodzi.

PostNapisane: 30 cze 2008, o 00:55 

jeśli chodzi o węgiel.. to tylko taki mam.
Obrazek
chyba mam filtr zły...
A jeszcze takie pytanie, mam olejek imersyjny, kropelkę daje na szybek, zbliżam obiektyw.... i..... nie wyraźny obraz, na 40 jeszcze może jako tako ... ale 100 to już nic nie widać kompletnie, może mi ktoś wyjaśnić czemu tak sie dzieje i jak to naprawić ? może to przez nie oczyszczone części optyczne ?

PostNapisane: 2 lip 2008, o 11:45 

Jeśli pył węgla przechodzi przez filtr, trzeba użyć gęstszej bibuły. Najlepsza byłaby tzw. twarda bibuła filtracyjna, ale z nią jest problem, bo można ją kupić wysyłkowo w paczkach po 100 arkuszy, tylko po co komu tyle? Użyj podwójnego filtra, albo sącz przez ten sam, aż pory zatkają się węglem. Ja używałem zwykłych filtrów do ekspresu do kawy z bardzo dobrym wynikiem. Sedymentacja węgla następuje zazwyczaj po 20-30 minutach. Trza najpierw zdekantować, a potem sączyć.

Używam takiego samego węgla, jak na obrazku powyżej.

Pozdrowienia
PiotrTeodor

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2014
AKTUALNOŚCI

Cena: 5,00 zł
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pomorski Uniwersytet Medyczny
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 Oferty pracy
 w biolog.pl
 Znajdź pracę (350328 ofert pracy)

Praca dla biologa, praca dla biotechnologa, praca dla nauczyciela
Na skróty: matura 2014, progi, limity, arkusze maturalne, przecieki

przewodnik dla maturzystów - kierunki studiów studia biologia studia biotechnologia leśnictwo studia medycyna studia ochrona środowiska studia weterynaria studia studia