Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
paweljp1
Posty: 53
Rejestracja: 16 paź 2009, o 18:17

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: paweljp1 »

ja mam propozycję chyba nie do odrzucenia. Każdy z nas ma problemy z jakimiś zadaniami z OB więc możemy zrobić tak, ze każdy publikuje jedno zadanie z OB (zmieniając jego treść - bo są przecież chronione prawami autorskimi można dopisać z którego roku to będzie łątwo znaleźć w testach) i ktoś odpowie na to pytanie i wyjaśni dlaczego tak jest. w zamian będzie mógł napisać pytanie z którym sam ma problem. Co wy na to? jeśli jesteście za to wieczorem wrzucę pierwsze pytanie
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: Medycyna Lwów »

nie musicie zmieniać treści jeżeli o tym chcecie dyskutować to nie ma problemu - ale do tego chyba jest osobny wątek dt problemów merytorycznych.
SiOStra
Posty: 20
Rejestracja: 26 wrz 2008, o 18:15

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: SiOStra »

Dlaczego w 8 pytaniu z 1 testu jest taka odpowiedź? Zupełnie nie mam pojęcia, cytochrom kojarzy mi się jedynie z łańcuhem oddechowym i fazą jesną fotosyntezy.
Awatar użytkownika
kociara1993
Posty: 406
Rejestracja: 2 lip 2009, o 19:52

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: kociara1993 »

w pytaniu 10 z testu 2 odpowiedź e też powinna być ok, bo nadecznik nie jest morski
czy może się mylę?
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: Jane Doe »

Pytanko małe:
Odpowiedziałabym dobrze na pytanie: co to jest diapedeza. Zawsze wydawało mi się, że to właśnie zdolność do ruchu pełzakowatego niektórych leukocytów, no ale sprawdziłam dokładniej i dowiedziałam się, że to zdolność do przechodzenia przez śródbłonek naczyń krwionośnych do tkanek.
Więc teraz się pogubiłam.
Awatar użytkownika
kociara1993
Posty: 406
Rejestracja: 2 lip 2009, o 19:52

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: kociara1993 »

JaneDoe, jedno nie wyklucza przecież drugiego
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: Jane Doe »

To zupełnie co innego. Ruch a przechodzenie przez błony. To się ze sobą łączy, bo gdyby te wybrane leukocyty nie potrafiły się poruszać to nie mogłyby przechodzić przez błony, ale sam ruch pełzakowaty tych leukocytów to nie jest definicja. Zresztą skoro mówisz, że jedno nie wyklucza drugiego to inne odpowiedzi też mogłyby być dobre, skoro kierujesz się zasadą jedno nie wyklucz drugiego"
Awatar użytkownika
kociara1993
Posty: 406
Rejestracja: 2 lip 2009, o 19:52

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: kociara1993 »

zgadza się, ale resztę można odrzucić, bo nie pasują, np. mastocyty chyba nie mają takich zdolności
zresztą nie wiem
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: Jane Doe »

Dobra, mam dość tego pytania. W sumie dlaczego nie odpowiedź a?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: Medycyna Lwów »

diapedeza to tylko i wyłącznie zdolność do przechodzenia (przeciskając się między połączeniami kom. śródbłonka i macierzy) z naczyń do tkanki poza naczyniowej - dt. granulocytów i monocytów (które tak stają się makrofagami). Mastocyt nie mają tej zdolności.

A i bardzo dobrze że podchodzicie krytycznie do odpowiedzi i samych pytań, bo takie coś najwięcej daje.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: Jane Doe »

No wreszcie jakieś konkrety
Tak też myślałam, że przez te mastocyty odp a odpada, ale skoro to zdolność do przechodzenia, to dlaczego odpowiedź b jest poprawna, która mówi, że to zdolność do ruchu pełzakowatego?
Utrudniają nieźle, więc chcę poznać ich tryb myślenia
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: Medycyna Lwów »

bo to przechodzenie jest możliwe dzięki zdolności do ruchu pełzakowatego - często odpowiedzi są nie wprost zwłaszcza w pytaniach trudniejszych
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: Jane Doe »

dobra, rozumiem, dzięki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości