Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: Jane Doe »

To zupełnie co innego. Ruch a przechodzenie przez błony. To się ze sobą łączy, bo gdyby te wybrane leukocyty nie potrafiły się poruszać to nie mogłyby przechodzić przez błony, ale sam ruch pełzakowaty tych leukocytów to nie jest definicja. Zresztą skoro mówisz, że jedno nie wyklucza drugiego to inne odpowiedzi też mogłyby być dobre, skoro kierujesz się zasadą jedno nie wyklucz drugiego"
Awatar użytkownika
kociara1993
Posty: 406
Rejestracja: 2 lip 2009, o 19:52

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: kociara1993 »

zgadza się, ale resztę można odrzucić, bo nie pasują, np. mastocyty chyba nie mają takich zdolności
zresztą nie wiem
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: Jane Doe »

Dobra, mam dość tego pytania. W sumie dlaczego nie odpowiedź a?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: Medycyna Lwów »

diapedeza to tylko i wyłącznie zdolność do przechodzenia (przeciskając się między połączeniami kom. śródbłonka i macierzy) z naczyń do tkanki poza naczyniowej - dt. granulocytów i monocytów (które tak stają się makrofagami). Mastocyt nie mają tej zdolności.

A i bardzo dobrze że podchodzicie krytycznie do odpowiedzi i samych pytań, bo takie coś najwięcej daje.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: Jane Doe »

No wreszcie jakieś konkrety
Tak też myślałam, że przez te mastocyty odp a odpada, ale skoro to zdolność do przechodzenia, to dlaczego odpowiedź b jest poprawna, która mówi, że to zdolność do ruchu pełzakowatego?
Utrudniają nieźle, więc chcę poznać ich tryb myślenia
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: Medycyna Lwów »

bo to przechodzenie jest możliwe dzięki zdolności do ruchu pełzakowatego - często odpowiedzi są nie wprost zwłaszcza w pytaniach trudniejszych
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: Jane Doe »

dobra, rozumiem, dzięki
Olejcio
Posty: 7
Rejestracja: 21 sty 2011, o 10:32

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: Olejcio »

Witam serdecznie, teraz troche teraz pomarudze i pewnie popisze sie niewiedza, no ale nekaja mnie te oto kwestie:

16. Działanie mocnej herbaty lub kawy porównać można z działaniem pewnego hormonu na elektrolity osocza i ciśnienie krwi. O jakim hormonie mowa?
a) erytropoetyna
b) układ renina – angiotensyna II – aldosteron
c) atriopopeptyna
d) wazopresyna
e) enterogastron

Odpowiedz C. Atriopeptyna powoduje przeciez odbnizanie cisnienia krwi, zas mocna kawa czy herbata jego podwyzszenie.

7. Właściwie uporządkowane grup organizmów i patogennych cząstek organicznych wraz ze spadkiem wielkości genomu przedstawia szereg:
a) eukarionty, bakterie, wirusy, wiroidy, priony
b) bakterie, eukarionty, wiroidy, wirusy
c) eukarionty, bakterie, wirusy, wiroidy
d) eukarionty, bakterie, wiroidy, wirusy
e) eukarionty, bakterie, wiroidy, wirusy, priony

Odpowiedz C. Dlaczego nie A? Ja wiem, priony nie maja kwasu nukleinowego i nigdy go nie mialy, nie mniej jezeli wielkosc ich genomu rowna jest 0, to maja one de facto najmniejszej wielkosci genom - genom wielkosci 0.

16. Fasolę umieszczono pod zamkniętym kloszem i oświetlano bardzo silnymi dawkami promieniowania słonecznego. Przestrzeń pod kloszem miała początkowo skład taki jak atmosfera, z tym wyjątkiem iż atomy tlenu cząsteczkowego i atomy węgla zostały oznakowane radioaktywnymi izotopami (odpowiednio 18O i 14C). Pierwszymi trwałymi produktami, w których wykryjemy radioaktywne atomy węgla i tlenu będą odpowiednio:
a) rybulozo – 1,5 – bisfosforan i woda metaboliczna
b) 1,5 – bisfosfo – 2 – karboksy – 3 – ketoarabinitol i woda metaboliczna
c) 3 – fosfoglicerynian i gliksalan
d) 3 – fosfoglicerynian i glikolan
e) aldehyd fosfoglicerynowy i woda metaboliczna

Odpowiedz D. Rozumiem, ze chodzi tutaj o pierwsze produkty kolejno cyklu krebsa i cyklu fotoodechowego. Jezeli piszemy juz tak dokladnie zwiazki, to czy pierwszy produktem aktywnosc oksygenazy rubisco nie jest 2-fosfoglikolan, ktory dopiero potem jest przeksztalcany w glikolan?

Z gory dziekuje za wyjasnienia -) Pozdrawiam.
potfur
Posty: 62
Rejestracja: 11 sty 2007, o 17:39

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: potfur »

Kawa i herbata są moczopędne, więc odpowiedź C
Olejcio
Posty: 7
Rejestracja: 21 sty 2011, o 10:32

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: Olejcio »

potfur pisze:Kawa i herbata są moczopędne, więc odpowiedź C
Ale kawa i herbata podnosza takze cisnienie krwi - podobnie jak uklad renina-angiotensy-aldosteron.
potfur
Posty: 62
Rejestracja: 11 sty 2007, o 17:39

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: potfur »

Taka niestety specyfika tej olimpiady
trzeba wiedzieć co autor miał na myśli ^^
Awatar użytkownika
czuczubaka
Posty: 104
Rejestracja: 23 sie 2010, o 14:53

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: czuczubaka »

16. Działanie mocnej herbaty lub kawy porównać można z działaniem pewnego hormonu na elektrolity osocza i ciśnienie krwi. O jakim hormonie mowa?
a) erytropoetyna
b) układ renina – angiotensyna II – aldosteron
c) atriopopeptyna
d) wazopresyna
e) enterogastron

w zadaniu jest na elektrolity osocza i ciśnienie krwi, wyraźnie podkreślone. mi to nie pasuje, bo układ RAA zmniejsza ilosc wydalanego moczu i podnosi ciśnienie krwi, a atriopeptyna (bo takiego czegos jak atriopopeptyna chyba nie ma ) dziala odwrotnie. a wiadomo kofeina dziala i moczopednie, i podwyzsza cisnienie. wiec trudno zdecydowac, aczkolwiek ja bym wybral uklad RAA, bo kawet pijemy raczej dla pobudzenia a nie dla sikania
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Olimpiada Biologiczna - autorskie pytania testowe

Post autor: Jane Doe »

Ale w różny sposób można podwyższyć ciśnienie krwi. Kofeina nie podwyższa ciśnienia takim sposobem jak RAA. Układ renina - angiotensyna - aldosteron hamuje wydzielanie moczu, przez co wzrasta ciśnienie, bo objętość płynów wzrasta (zatrzymywanie sodu w nerkach powoduje zatrzymanie wody i wzrost objętości płynów - i tutaj właśnie pojawiają się te elektrolity osocza, kofeina nie działa tak, że zatrzymuje sód i tym samym wodę, bo właśnie działa moczopędnie, ona zwiększa ukrwienie rdzenia nerki, następuje zwiększenie się ilości przesączu, co powoduje wzrost objętości moczu). RAA także obkurcza naczynia krwionośne. Kofeina działa inaczej: zmniejsza napięcie mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Teobromina (pochodząca z rozkładu kofeiny) jest substancją pobudzającą czynność serca oraz rozszerzającą naczynia krwionośne. Więc to zwiększona czynność serca podwyższa ciśnienie, a nie działanie takie, jakie przejawia RAA: wzrost ciśnienia przez obkurczenie naczyń krwionośnych. A kofeina zwiększa wydzielanie neuroprzekaźników, jak np adrenaliny, a wiadomo, że adrenalina przyspiesza czynność serca. Prościej:
RAA: poprzez zmniejszenie wydzielania moczu, zwiększa objętość płynów i podwyższa ciśnienie krwi.
Kofeina: zwiększa ciśnienie poprzez przyspieszenie czynności serca, a działanie moczopędne związane jest z ukrwieniem nerki = większym przesączem.

Peptyd przedsionkowy zwiększa wydzielanie moczu i myślę, że o to tu chodzi, bo kawa i herbata mają silniejsze działanie moczopędne niż podwyższające ciśnienie. I to działanie moczopędne jest czynnikiem wykluczającym odp B (gdyby RAA nie zatrzymywało sodu w organizmie, ciśnienie by nie wzrosło). To się w ogóle łączy (ciśnienie i wydalanie moczu) i przesiedziałam cały wieczór (i noc) nad rozgryzaniem tego pytania.
Poza tym te pytania trzeba rozkminić: jeżeli RAA nie pasuje, bo kofeina w inny sposób podwyższa ciśnienie, to trzeba się skupić na czymś innym, np działaniu moczopędnym.
Nie wiem, czy dobrze, ale pytanie podobne do tej nieszczęsnej diapedezy, o którą pytałam
A jak w odpowiedziach jest już wazopresyna, to można się już domyślić, że chodzi im o działanie moczopędne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości