Przyrodnicze forum dyskusyjne Biolog.pl

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3425 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 229  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 4 lip 2007, o 18:57 

Postanowiłem w porozumieniu z moderatorami pomoc niedoświadczonym olimpijczykom w przygotowaniach do Olimpiady Biologicznej. Nie jest to zwykła olimpiada jak inne, wymaga szczególnej współpracy z nauczycielem biologii, wiele samozaparcia, cierpliwości i wytrwałości w wykonywaniu pracy badawczej, ale i wiedzy oraz znajomości przyrody.
To właśnie praca badawcza jest pierwszym warunkiem wzięcia w niej udziału, często zniechęca, jednak nie można być prawdziwym biologiem bez kontaktu z przyrodą i szeroko pojętą nauką i metodologią.
O szczegółach związanych z pracą badawczą wymagana do OB przeczytać można na stronie Olimpiady: www.olimpbiol.uw.edu.pl, jednak w tym temacie gromadzimy porady, wskazówki i spostrzeżenia odnośnie prac badawczych.
Porady będę uzupełniał sukcesywnie. Czekam na dyskusję. :)

[ Dodano: Sro Lip 04, 2007 19:10 ]
I. Temat:
- powinien był możliwie najbardziej precyzyjny, gdyż dobry temat to połowa sukcesu (tematy w stylu: „Wpływ metali ciężkich na rozwój siewek zbóż” odpada – dlaczego?? jakich metali ciężkich? w jakich warunkach?? jakich wreszcie zbóż? Poprawnie zmodyfikowany temat brzmiałby:"Wpływ jonów glinowych na rozwój siewek owsa w warunkach hodowli laboratoryjnej” i on dokładnie pokazuje materiał, warunki i cel badań.
- temat jest czynnikiem, za który Komisja sprawdzająca przyznaje, a częściej odejmuje dużo punktów (nawet 0 –5 pkt)
- temat może mieć formę twierdzącą lub pytającą
- nasza praca badawcza musi we wnioskach odnieść się do postawionego tematu
- temat powinien być zwięzły, ale treściwy. Czasem zamiast pisać np. pełne nazwy gatunków i odmian „materiału” pracy badawczej możemy użyć frazy: „wybrane odmiany”, „wybranych gatunków z rzędu, taksonu etc.”

Wiele problemów na tym forum dotyczyło problematyki tematu – warto je przeczytać!

Ostatnio edytowano 4 lip 2007, o 19:45 przez Medycyna Lwów, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: 7 lip 2007, o 01:00 

Oto moje pytania:
Pytanie pierwsze - W swej pracy używam rośliny niewystepującej w florze Polski, a nawet w naszej strefie klimatycznej. Czy ma to jakiś wpływ na ocene pracy?
Pytanie drugie- Opieram się na literaturze zamieszczonej na stronie U.S. Environmental Protection Agency, czy musze wpisasać to w spisie cytowanej literatury fachowej (barierą jest język angielski i obecność tego na stronie www) i czy badania EPA będą na tyle miarodajne dla naszej komisjii z KOOB czy KGOB? Dodam że dośwdzczenie opracowałem samodzielnie...

Dzięki za odpowiedzi ;) Pozdrawiam!!

PostNapisane: 7 lip 2007, o 08:46 

Hmm wg mnie jeżeli zapewniłeś tej roślinie warunki zbliżone do jej naturalnych to nie ma problemu. pamiętaj, ze nie może być to żadna roślina chroniona - sprawdź, czy nie jest chroniona tam, gdzie występuje, bo wtedy byś musiał z niej zrezygnować.
Co do literatury oni się czepiają wszelkich podręczników, starych opracowań i opracowań zbyt ogólnych. Jeżeli masz pozycje szczegółowe i to po angielsku jeszcze to ja myślę ze to jest atut (sam miałem 2 pozycje anglojęzyczne).
Tej strony nie znam, ale najlepiej powołuj się na literaturę niż na stronę internetową. Wciąż pokutuje przekonanie, że internet "kłamie". Pzdr :)

PostNapisane: 7 lip 2007, o 10:10 
Moderator w spoczynku

Na olimpiadach sie nie znam, ale sprawdzilem EPA. Jest to Rzadowa Agencja Ochrony Srodowiska Stanow Zjednoczonych, wiec cos na styl naszego ministerstwa. Dane tam podane sa conajmniej wiarygodnie i jesli z nich korzystasz musisz je zamiescic. Jest to niewatpliwy atut. Jesli sa to publikacje w PDF to prawdopodobnie sa rowniez publikowane w odpowiednich czasopismach. Jesli chcesz miec pewnosc podaj mi link do jakiejkolwiek z nich to sprawdze.
Jesli tak jest, to wartosc naukowa pracy z takimi cytowaniami na poziomie LO leci wysoko w gore. Jest to cos, co na poziomie akademickim jest absolutnie niezbedne.

PostNapisane: 7 lip 2007, o 12:06 

No czyli tym bardziej warto zacytować takie źródło - tylko najlepiej byłoby gdybyś faktycznie zamiast odnośnika w postaci linka podał autorów i tytuł danego artykułu. Pewnie był zamieszczony w jakimś fachowym czasopiśmie, musisz tylko poszukać. Taki opis bibliograficzny znacznie lepiej brzmi.

PostNapisane: 10 lip 2007, o 10:27 
Witam, chcialam zrobic prace badawcza opisujaca moja wlasna hodowle weŻy zboŻowych. Czy uznaja mi ten temat? ? ?

PostNapisane: 10 lip 2007, o 10:34 

Węże zbożowe?? No nie wiem, pierwsze słyszę. Praca musi coś sprawdzać, jeżeli masz je w jakimś terrarium i opiszesz to jest źle, bo to nie jest wtedy praca badawcza. Poza tym węże są kręgowcami a nich nie wolno wykonywać prac badawczych. Czyli temat w sumie odpada.

PostNapisane: 10 lip 2007, o 16:07 
co sadzisz o temacie" Wpływ nawoŻenia dolistnego na rozwój plonów goździków szklarniowych". z gory thanks

PostNapisane: 10 lip 2007, o 18:53 

Pomysł dobry wg mnie (troszkę modelowy, ale to nie praca doktorska w końcu :p).
Ja bym trochę uściślił temat wpływ czego dokładanie? na pewno nie rozwój plonów tylko ogólnie na "plonowanie" i raczej goździków w hodowli szklarniowej. Takie jest moje zdanie.

PostNapisane: 11 lip 2007, o 15:48 

Dzieki panowie za odpowiedź- roślina to ciecierzyca pospolita, nasiona kupiłem w oleandrze.pl i nie jest chroniona. Znalazłem nawet autora

Raderrio Wilkins
Biopesticides and Pollution Prevention Division (7511C)
Office of Pesticide Programs
Environmental Protection Agency

i niewątpliwie przewertepowałem to co tam jest. Czy jest zabroniony kontakt z tą osbą??

pozdrawiam ;)

[ Dodano: Sro Lip 11, 2007 17:04 ]
OK zapomniałem powiedzieć że robie doświadczenie o biopestycych;)

PostNapisane: 11 lip 2007, o 20:59 

No i jest ok, tylko czy w tym artykule jest opisana ta roślina właśnie co ją ty masz? Lepiej byłoby nie, bo wtedy praca byłaby mniej twórcza ;/.

PostNapisane: 13 lip 2007, o 07:58 
Kaamil dzieki bardzo za pomoc:) to ja ide myslec dalej:D

PostNapisane: 13 lip 2007, o 17:49 
Nie ma tam nic o tej roslinie; ludzie z EPA przedsatwaili tam tylko patent wykorzystania jednego ze środków chemicznych jako biopestycydu stosowanego w późnym stopniu rozwoju roślin - przed i po zbiorach; Chcę udowodnic Że odpowiednio niŻsze stęŻenie tego środku moŻe być stosowane w wczesnej onotogenenzie ;)

Nie ma tam nic o tej roslinie; ludzie z EPA przedsatwaili tam tylko patent wykorzystania jednego ze środków chemicznych jako biopestycydu stosowanego w późnym stopniu rozwoju roślin - przed i po zbiorach; Chcę udowodnic Że odpowiednio niŻsze stęŻenie tego środku moŻe być stosowane w wczesnej onotogenenzie ;)

lol dwa razy wysłałem wiadomość niechcący, sry guyz ;)

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3425 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 229  Następna strona