Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Medycyna Lwów »

Postanowiłem w porozumieniu z moderatorami pomoc niedoświadczonym olimpijczykom w przygotowaniach do Olimpiady Biologicznej. Nie jest to zwykła olimpiada jak inne, wymaga szczególnej współpracy z nauczycielem biologii, wiele samozaparcia, cierpliwości i wytrwałości w wykonywaniu pracy badawczej, ale i wiedzy oraz znajomości przyrody.
To właśnie praca badawcza jest pierwszym warunkiem wzięcia w niej udziału, często zniechęca, jednak nie można być prawdziwym biologiem bez kontaktu z przyrodą i szeroko pojętą nauką i metodologią.
O szczegółach związanych z pracą badawczą wymagana do OB przeczytać można na stronie Olimpiady jednak w tym temacie gromadzimy porady, wskazówki i spostrzeżenia odnośnie prac badawczych.
Porady będę uzupełniał sukcesywnie. Czekam na dyskusję.

[ Dodano: Sro Lip 04, 2007 19:10 ]
I. Temat:
- powinien był możliwie najbardziej precyzyjny, gdyż dobry temat to połowa sukcesu (tematy w stylu: „Wpływ metali ciężkich na rozwój siewek zbóż” odpada – dlaczego jakich metali ciężkich? w jakich warunkach jakich wreszcie zbóż? Poprawnie zmodyfikowany temat brzmiałby:"Wpływ jonów glinowych na rozwój siewek owsa w warunkach hodowli laboratoryjnej” i on dokładnie pokazuje materiał, warunki i cel badań.
- temat jest czynnikiem, za który Komisja sprawdzająca przyznaje, a częściej odejmuje dużo punktów (nawet 0 –5 pkt)
- temat może mieć formę twierdzącą lub pytającą
- nasza praca badawcza musi we wnioskach odnieść się do postawionego tematu
- temat powinien być zwięzły, ale treściwy. Czasem zamiast pisać np. pełne nazwy gatunków i odmian „materiału” pracy badawczej możemy użyć frazy: „wybrane odmiany”, „wybranych gatunków z rzędu, taksonu etc.”

Wiele problemów na tym forum dotyczyło problematyki tematu – warto je przeczytać!
Ostatnio zmieniony 4 lip 2007, o 18:45 przez Medycyna Lwów, łącznie zmieniany 1 raz.
Ziom z podlasia
Posty: 74
Rejestracja: 29 kwie 2007, o 11:28

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Ziom z podlasia »

Oto moje pytania:
Pytanie pierwsze - W swej pracy używam rośliny niewystepującej w florze Polski, a nawet w naszej strefie klimatycznej. Czy ma to jakiś wpływ na ocene pracy?
Pytanie drugie- Opieram się na literaturze zamieszczonej na stronie U.S. Environmental Protection Agency, czy musze wpisasać to w spisie cytowanej literatury fachowej (barierą jest język angielski i obecność tego na stronie www) i czy badania EPA będą na tyle miarodajne dla naszej komisjii z KOOB czy KGOB? Dodam że dośwdzczenie opracowałem samodzielnie.

Dzięki za odpowiedzi Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Medycyna Lwów »

Hmm wg mnie jeżeli zapewniłeś tej roślinie warunki zbliżone do jej naturalnych to nie ma problemu. pamiętaj, ze nie może być to żadna roślina chroniona - sprawdź, czy nie jest chroniona tam, gdzie występuje, bo wtedy byś musiał z niej zrezygnować.
Co do literatury oni się czepiają wszelkich podręczników, starych opracowań i opracowań zbyt ogólnych. Jeżeli masz pozycje szczegółowe i to po angielsku jeszcze to ja myślę ze to jest atut (sam miałem 2 pozycje anglojęzyczne).
Tej strony nie znam, ale najlepiej powołuj się na literaturę niż na stronę internetową. Wciąż pokutuje przekonanie, że internetkłamie". Pzdr
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Savok »

Na olimpiadach sie nie znam, ale sprawdzilem EPA. Jest to Rzadowa Agencja Ochrony Srodowiska Stanow Zjednoczonych, wiec cos na styl naszego ministerstwa. Dane tam podane sa conajmniej wiarygodnie i jesli z nich korzystasz musisz je zamiescic. Jest to niewatpliwy atut. Jesli sa to publikacje w PDF to prawdopodobnie sa rowniez publikowane w odpowiednich czasopismach. Jesli chcesz miec pewnosc podaj mi link do jakiejkolwiek z nich to sprawdze.
Jesli tak jest, to wartosc naukowa pracy z takimi cytowaniami na poziomie LO leci wysoko w gore. Jest to cos, co na poziomie akademickim jest absolutnie niezbedne.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Medycyna Lwów »

No czyli tym bardziej warto zacytować takie źródło - tylko najlepiej byłoby gdybyś faktycznie zamiast odnośnika w postaci linka podał autorów i tytuł danego artykułu. Pewnie był zamieszczony w jakimś fachowym czasopiśmie, musisz tylko poszukać. Taki opis bibliograficzny znacznie lepiej brzmi.
czarnulka

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: czarnulka »

Witam, chcialam zrobic prace badawcza opisujaca moja wlasna hodowle weŻy zboŻowych. Czy uznaja mi ten temat? ? ?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Medycyna Lwów »

Węże zbożowe No nie wiem, pierwsze słyszę. Praca musi coś sprawdzać, jeżeli masz je w jakimś terrarium i opiszesz to jest źle, bo to nie jest wtedy praca badawcza. Poza tym węże są kręgowcami a nich nie wolno wykonywać prac badawczych. Czyli temat w sumie odpada.
jacek

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: jacek »

co sadzisz o temacie Wpływ nawoŻenia dolistnego na rozwój plonów goździków szklarniowych". z gory thanks
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Medycyna Lwów »

Pomysł dobry wg mnie (troszkę modelowy, ale to nie praca doktorska w końcu :p).
Ja bym trochę uściślił temat wpływ czego dokładanie? na pewno nie rozwój plonów tylko ogólnie naplonowanie i raczej goździków w hodowli szklarniowej. Takie jest moje zdanie.
Ziom z podlasia
Posty: 74
Rejestracja: 29 kwie 2007, o 11:28

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Ziom z podlasia »

Dzieki panowie za odpowiedź- roślina to ciecierzyca pospolita, nasiona kupiłem w oleandrze.pl i nie jest chroniona. Znalazłem nawet autora

Raderrio Wilkins
Biopesticides and Pollution Prevention Division (7511C)
Office of Pesticide Programs
Environmental Protection Agency

i niewątpliwie przewertepowałem to co tam jest. Czy jest zabroniony kontakt z tą osbą

pozdrawiam

[ Dodano: Sro Lip 11, 2007 17:04 ]
OK zapomniałem powiedzieć że robie doświadczenie o biopestycych)
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Medycyna Lwów »

No i jest ok, tylko czy w tym artykule jest opisana ta roślina właśnie co ją ty masz? Lepiej byłoby nie, bo wtedy praca byłaby mniej twórcza /.
czarnulka

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: czarnulka »

Kaamil dzieki bardzo za pomoc:) to ja ide myslec dalej:D
Ziomal z Podlasia

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Ziomal z Podlasia »

Nie ma tam nic o tej roslinie ludzie z EPA przedsatwaili tam tylko patent wykorzystania jednego ze środków chemicznych jako biopestycydu stosowanego w późnym stopniu rozwoju roślin - przed i po zbiorach Chcę udowodnic Że odpowiednio niŻsze stęŻenie tego środku moŻe być stosowane w wczesnej onotogenenzie )
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość