Olimpiada chemiczna od pierwszej klasy- Pytania :)

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Olimpiada chemiczna od pierwszej klasy- Pytania :)

Post autor: Nitrogenium32 »

modernmyth, ja widziałem w środku nieorganiczną i organiczną, nie radziłbym przerabiać jednocześnie obydwu naraz. To złe rozwiązanie, dwa różne światy. Weź na początek to, co wydaje ci się łatwiejsze/ciekawsze.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada chemiczna od pierwszej klasy- Pytania :)

Post autor: Smile_Forever »

Nitrogenium32 ma rację, lepiej sobie nie mieszać tych dwóch działów. Myślę, że organiczna jest dobrym rozwiązaniem jak na początek, bo to przyjemny dział i na każdym etapie pojawiają się z niego dwa zadania,więc wart jest 40 punktów
Z McMurryego jak najbardziej się ucz, najważniejszy jest 2,3 i 4 tom, bo w pierwszym w sumie nie ma zbyt dużo ciekawych informacji, a w piątym króluje typowa biochemia, chwilami skomplikowana. chociaż związki heterocykliczne z tego tomu też warto opanować .
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Olimpiada chemiczna od pierwszej klasy- Pytania :)

Post autor: Nitrogenium32 »

Glikoproteina, a ja mogę się uczyć z tego mojego Morrisona-Boyda? Podobno jest trudniejszy od McMurryego, ale nie za bardzo się w tym jeszcze orientuję.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada chemiczna od pierwszej klasy- Pytania :)

Post autor: Smile_Forever »

Nitrogenium32, możesz Czy trudniejszy - ciężko mi powiedzieć, bo przerabiałam go po McMurrym, oczywiście zawiera informacje, których w McMurrym brakowało, ale z kolei McMurry też zawiera wiedzę, której nie znajdziesz w Boydzie. Ja osobiście to połączyłam Nie mniej jednak, spektroskopię obowiązkowo zrób z McMurryego
misiekw
Posty: 12
Rejestracja: 14 lut 2010, o 13:46

Re: Olimpiada chemiczna od pierwszej klasy- Pytania :)

Post autor: misiekw »

Ja podobnie jak Glikoproteina Boyda robiłem po McMurrym, ale nie czyta się go już tak fajnie jak McMurryego, choć np. niektóre zadania ma bardzo ciekawe (natomiast minusem jest nazewnictwo niedostosowane do wymogów IUPAC). Jeśli komuś na organie bardzo zależy, polecałbym Claydena (chociażby heterocykle, których nie ma w McMurrym prawie w ogóle) i warto z niego przeczytać przynajmniej te rzeczy, które są sugerowane w zadaniach wstępnych. Takie jest moje zdanie
Olafek
Posty: 625
Rejestracja: 22 kwie 2014, o 18:33

Re: Olimpiada chemiczna od pierwszej klasy- Pytania :)

Post autor: Olafek »

Związki heterocykliczne są w McMurrym w piątym tomie. Nie orientuję się ile jest w Claydenie (i ile rzeczywiście powinno być żeby wyczerpać temat), ale w McMurrym jest tego trochę i prawie niczym bym tego nie nazwał.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada chemiczna od pierwszej klasy- Pytania :)

Post autor: Smile_Forever »

Są w piątym tomie i mi to wystarczyło, żeby swego czasu na finale rozwiązać zadanie o pochodnych tryptaminy Z Claydena generalnie warto doczytać pewne zagadnienia, zwłaszcza te sugerowane w zadaniach wstępnych. Myślę, że Clayden jest dobry pod kątem finału, bo nie sądzę, żeby na 1 lub 2 etapie wymagali treści z niego.
gladzio
Posty: 29
Rejestracja: 26 cze 2011, o 10:09

Re: Olimpiada chemiczna od pierwszej klasy- Pytania :)

Post autor: gladzio »

Zdecydowanie 2,3 i 4 tom McMurryego to podstawa. Jednak Boyd ma kilka działów lepiej wytłumaczonych niż w McM~. To dla tych, którzy wolą coś zrozumieć niż wykuć. Głównie mówię tutaj o pierwszych działach i podstawie organy.

Poza tym wspomina kilka ciekawych reakcji, nieopisanych w w McM, a zauważyłem, że w ostatnich olimpiadach przerzucają się właśnie na tego typu reakcje i zaczynają rozszerzać coś ponad klasykę organy, czyli te 5 tomów. A i stanowi on tańszy odpowiednik dla Claydena. xD
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości