Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
KomórkaMacierzysta
Posty: 77
Rejestracja: 2 mar 2017, o 18:49

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: KomórkaMacierzysta »

Larsonik pisze:3.1

3 zdanie, co daliście? Ja dałem fałsz, bo mi moja nauczycielka od biologii od 3 lat wpaja, że ATP jest nietrwały i się go nie gromadzi. Ale tak naprawdę, to nie wiem. Według mnie tego ze schematu nie dało się wywnioskować, a tym bardziej w podręczniku nie było o tym mowy.
W 100% się zgadzam. Na pierwszy rzut oka wydawało mi się prawdziwe, ale później myślę sobie przecież ATP nie może być magazynowany i też dałam FAŁSZ.
Awatar użytkownika
KomórkaMacierzysta
Posty: 77
Rejestracja: 2 mar 2017, o 18:49

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: KomórkaMacierzysta »

Biologis pisze:
Wydaje mi się, że nie zaliczą bo spotkałam się już z podobnym zadaniem na jakiejś maturze i w odpowiedziach było podane tylko mostek disiarczkowy czy tam dwusiarczkowy
I całą poprawa matury poszła się je***.
Nie przejmuj się, ja z pośpiechu myślałam, że te substancje z kłaczy perzu są w zestawie 2 (nwm jak mogłam, aż tak źle przeczytać polecenie.) i napisałam we wniosku, że stymulują, zamiast hamują kiełkowanie bla bla czy jakoś tak.

Ps/ Też poprawiam, pierwszy raz.
Awatar użytkownika
Biologis
Posty: 50
Rejestracja: 15 mar 2017, o 18:49

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: Biologis »

Do tego nie pomnożyłam przez 2 w Weinbergu , a tak nawiasem zadanie 5.3 :Wyjaśnij znaczenie połączeń między komórkami fotosyntetyzującymi a heterocytami u sinic Anabaena dla efektywnego zachodzenia fotosyntezy. W odpowiedzi uwzględnij procesy zachodzące w obu rodzajach komórek.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: Larsonik »

Ja napisałem, że heterocysty asymilują ten azot, dają go innym komórkom pod postacią glutaminianu (czy co tam było), a one go używają do syntezy białek enzymatycznych cyklu Calvina czy też syntezy chlorofilu. Heterocysty otrzymują węglowodany i z ich utleniania uzyskują energię do asymilacji azotu.

Jak już się chwalimy głupotami, to ja napisałem rybulozo-5-bifosforan zamiast rybulozo-1,5-bifosforan, także punktu raczej nie będzie. Pisałem pierwszy raz, ale mam nadzieję, że nie będę musiał poprawiać
seblid602
Posty: 6
Rejestracja: 16 sty 2017, o 17:47

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: seblid602 »

Tu kompletny klucz odpowiedzi do arkusza maturalnego z biologii Nowa Podstawa 12.05.2017
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: Larsonik »

Oby klucz CKE byłby podobny do tego zaproponowanego przez Neuron. Miałbym bardzo zadowalający mnie wynik . Ciekawe, jak wyjdzie z tymi porami w skórze płazów. Ja zaznaczyłem, ze zdanie jest prawdziwe - wiedzy na ten temat nie miałem zadnej, ale z rysunku to jednoznacznie wynikało, tak jak ktoś mądrzejszy ode mnie to skomentował w tym kluczu.

Teraz tylko mieć nadzieję, że odpowiednio wszystko opisałem i egzaminator się do niczego nie przyczepi. Czasem dobrze się myśli, ma się właściwą ideę, ale jednak nie opisze się tego właściwie i punktu nie ma. Na przykład w tym zadaniu z akrosomem - wiedziałem, jak się nazywają te osłonki oocytu II rzędu, ale jednak nie napisałem ich nazw. W kluczu może być aby uczeń dostał punkt, musi nazwać osłonki i wtedy lipa! Ale i tak jest dobrze A jak u was?
Mokorov
Posty: 18
Rejestracja: 21 lut 2016, o 23:36

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: Mokorov »

Co do pytaniem z tym atp to polecam biologie Campbell. Czytałem i napisano tam ze procesy oddychanie i fotosynteza mogą zachodzić intensywnie tylko gdy produkty poszczególnych reakcji nie są akumulowane(na tej zasadzie działa fosfofruktokinaza która hamuje glikolize gdy jest dużo ATP w komórce). Działa to co ciekawe na zasadzie stałej równowagi z chemii i reguły przekory, gdy ubywa produktu to stała przesuwa sie w prawo.
pesel

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: pesel »

Mokorov pisze:Działa to co ciekawe na zasadzie stałej równowagi z chemii i reguły przekory, gdy ubywa produktu to stała przesuwa sie w prawo.
Raczej nie stała, a stan równowagi.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: Larsonik »

Ale rzecz w tym, że ATP nie może się akumulować. Jest to związek nietrwały - jeśli wierzyć mojej nauczycielce biologii.
Mokorov
Posty: 18
Rejestracja: 21 lut 2016, o 23:36

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: Mokorov »

Larsonik pisze:Ale rzecz w tym, że ATP nie może się akumulować. Jest to związek nietrwały - jeśli wierzyć mojej nauczycielce biologii.
Problem w szkolnictwie jest taki, że nauczyciele przekazują wiedzę którą przekazali im ich nauczyciele, często uczą wiedzy przestarzałej po prostu. Poza tym o tyle o ile ATP rzeczywiście jest niestabilny to jednak jakoś jest przenoszony do miejsc gdzie trzeba go wykorzystać wiec aż tak to on niestabilny nie jest. I rzeczywiście jeśli atp nie będzie oodbierane to zostanie osiągnięty stan równowagi i oddychanie by sie po prostu zatrzymało dlatego ATP nie może być kumulowane i nadmiar atp hamuje fosfofruktokinaze i zatrzymuje sie glikoliza prawdopodobnie podobny mechanizm zachodzi podczas fotosyntezy. Jak bedzie mi sie nudzić to może znajde fragment na ten temat w moim Campbellu.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: Larsonik »

Wydaje mi się, że złożoność procesów biochemicznych sugeruje jednak inny mechanizm ich kontroli niż osiąganie stanu równowagi. Jednakże nie mam źródeł, które by to podparły. Ale jako przykład mogę podać to, że ATP faktycznie hamuje fosfofruktokinazę, ale jednak allosterycznie. Poza tym nie wiem, czy nie mieszamy tu skutku z przyczyną, ponieważ nie wydaje mi się, żeby komórka gardziła większą ilością ATP, przeprowadza w końcu multum syntez. A przyczyną może być fermentacja mlekowa. Nadmiar ATP może hamować glikolizę, aby zapobiec gromadzeniu się kwasu mlekowego. Z drugiej strony istotą fazy jasnej fotosyntezy jest wytworzenie gradientu stężeń protonów i aktywność syntazy ATP, elektrony są wybijane z cząsteczek chlorofilu - gdzieś muszą wylądować (NADP), dlatego nie widzę tu miejsca na regulację intensywności za pomocą stanu równowagi. Ale może jest jakaś inhibicja. Ktoś mądry powinien to bezdyskusyjnie wyjaśnić.
Mokorov
Posty: 18
Rejestracja: 21 lut 2016, o 23:36

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: Mokorov »

Komórka nie gardzi nadmiarem atp jak człowiek nie gardzi nadmiarem jedzenia. Jednak wytworzenie atp wymaga substratu i jak szybko zużyjesz substrat(który MOŻNA magazynować) na ATP którego nie potrzebujesz aktualnie (a go nie możesz magazynować) to po prostu marnotrawisz energię. Dlatego np zwierzęta hibernujące muszą zmniejszyć intensywność wytwarzania atp (a tym samym zmniejszyć intensywność metabolizmu) ponieważ jeśli szybko zużyłyby substancje zapasowe to by umarły z głodu w środku zimy.

Co do stanu równowagi to nie można go ignorować ponieważ stan równowagi w przypadku komórki oznacza tylko i wyłącznie śmierć. Ale jako że co do tego zdania są podzielone oddaje głos autorom najnowszego Campbella(w zamieszczonym zdjęciu) a w razie pytań chętnie odpowiem.
Awatar użytkownika
KomórkaMacierzysta
Posty: 77
Rejestracja: 2 mar 2017, o 18:49

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: KomórkaMacierzysta »

Myślicie, że jak w 20.1 oprócz systemu korzeniowego pobierającego wodę itd, napisałam że namiar azotu może być też szkodliwy dla niektórych roślin to będzie źle? Pewnie lepiej by to wyglądało jakbym napisała, że nadmiar azotu wyeliminuje niektóre rośliny poprzez faworyzację roślin azotolubnych czy jakoś tak.ehhh

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości