Parę pytań odnośnie przedmiotów na medycynie

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Nath
Posty: 15
Rejestracja: 24 lip 2015, o 12:58

Parę pytań odnośnie przedmiotów na medycynie

Post autor: Nath »

Cześć,
zastanawiam się nad pójściem na te studia. Jednak mam parę wątpliwości.

Jak jest w końcu z anatomią? Podobno niektóre uczelnie jak UJ mają ją tylko podczas 1 semestru - czy to prawda? Jak studenci wobec tego nadążają z materiałem? Czy inne uczelnie mają inny program, że przerabiają ten materiał dłużej?

Niedawno się dowiedziałem, że podobno wycofują naukę łaciny ze studiów. Wobec tego, jak obczaić całe to nazewnictwo? Wryć na blachę bez znajomości odmiany? Czy też może zamiast łaciny jest angielskie nazewnictwo w całości? Obowiązuje wobec tego gramatyka czy czytałem jakiegoś fejka?

Jak zajęcia fakultatywne wyglądają na uczelni? Co studenci cenią sobie najwyżej spośród tych michałków"? Czy można dobrać sobie drugi język? Czy zajęcia w-f-u są fakultatywne czy obowiązkowe?

Najbardziej interesują mnie uczelnie Wrocław, Katowice, Kraków, ale chętnie przeczytam opinię innych

Dziękuję za odpowiedź i poświęcony czas - podobno studenci leku nie mają go za wiele.
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: Parę pytań odnośnie przedmiotów na medycynie

Post autor: ryniofit8000 »

Nath,
1. Prawda, nie wiem jak sobie radzą bo tam nie studiuję, ale wszystkie inne uczelnie robią anatomię w 2 semestry (UMP jeszcze niedawno w 3)
2. Generalnie jak pomylisz końcówkę to na anatomii raczej głowy ci za to nie urwą. Na niektórych uczelniach obowiązuje angielski (u nas łacina). Mieliśmy łacinę przez jeden semestr i szczerze powiedziawszy i tak już nie pamiętam tych odmian
3. U nas wszyscy chodzili na mikroskopię wirtualną w medycynie bo można było tam oglądać preparaty do egzaminy praktycznego z histo. WF mamy na drugim roku także nie wiem jeszcze jak wygląda.

Z czasem aż tak źle nie jest moim zdaniem jak sobie dobrze wszystko rozplanujesz.
Awatar użytkownika
Szkliwiony
Posty: 61
Rejestracja: 27 maja 2013, o 21:42

Re: Parę pytań odnośnie przedmiotów na medycynie

Post autor: Szkliwiony »

1. Tak, UJ ma dla przykładu anatomię tylko przez jeden semestr. Uczelnia wyszła do studentów i wydała skrypty anatomiczne tzw. Skawiny", w których wiedza podana jest dosłownie do wykucia. Na anatomię na SUMie w Katowicach jednak to nie zawsze wystarcza (o OUNie nie wspominając).
2. Łaciny w Katowicach nie ma. Studenci mają do wyboru naukę mian anatomicznych po angielsku lub łacinie. Tak, na początku ryje się na pamięć, potem jesteś w stanie sama dojść do wniosku jaka będzie końcówka. Kolokwia i egzaminy są dwujęzykowe tj, polecenia i odpowiedzi są pisane po angielsku, a w nawiasie w łacinie. Przez półtora roku mamy za to język angielski, typowo medyczny zakończony egzaminem w pierwszym semestrze drugiego roku.
3.W Katowicach fakultety rozpoczynają się dopiero na drugim roku. Dla przykładu nasza grupa wylosowała język angielski dla zaawansowanych, ale można trafić również na niemiecki/francuski nie mając z nim wcześniej w ogóle do czynienia. Nie słyszałem o osobach, które miały dwa języki, choć już na początku października przekonasz się, że ciężko będzie znaleźć na drugi język czas. W-Fu brak, aktywność fizyczna we własnym zakresie. Ligota jest przyjaznym miejscem do uprawiania sportów (zielono, spokojnie, kilka siłowni w tym uniwersytecka, ścianka wspinaczkowa) Do michałków na pierwszym roku można zaliczyć socjologię medyczną zakończoną łatwym testowym zaliczeniem, psychologię lekarską zakończoną podobną formą oraz etykę lekarską, którą kończy się w dwóch etapach, mianowicie najpierw odpowiadasz na 6 pytań otwartych z Kodeksu lekarskiego, następnie piszesz łatwy test z części wykładowej.
Awatar użytkownika
Blade7
Posty: 61
Rejestracja: 17 wrz 2012, o 07:52

Re: Parę pytań odnośnie przedmiotów na medycynie

Post autor: Blade7 »

W Krakowie nie tylko wydali Skawiny ale też do kolokwiów były tworzone przez katedrę tzw. aneksy, czyli czego mamy się nauczyć ze Skawiny do kolokwium. Mieliśmy po prostu przyciętą anatomię o różne mniej ważne zagadnienia. Z tego powodu da się to ogarnąć i pozdawać (ja bez większego wysiłku zdałem w I terminie)

W Krakowie nie ma łaciny jako odrębnego przedmiotu więc żadnej gramatyki znać nie trzeba, na anatomii musieliśmy się uczyć nazw po polsku oraz po angielsku/łacinie (do wyboru).

Fakultety po pierwszym roku to takie zapychacze na tematy nieciekawe. Na pierwszym roku nie miałem żadnych języków, dopiero na drugim angielski ale czy można było go zmienić na inny to nie wiem. W-F-ów w CMUJ nie ma w ogóle, przynajmniej w pierwszych dwóch latach.
Nath
Posty: 15
Rejestracja: 24 lip 2015, o 12:58

Re: Parę pytań odnośnie przedmiotów na medycynie

Post autor: Nath »

Dzięki za odpowiedzi!

A może jeszcze ktoś by się wypowiedział z Katowic albo Wrocławia?

Aha, [at] jestem chłopakiem
Blathmac
Posty: 186
Rejestracja: 14 mar 2013, o 15:49

Re: Parę pytań odnośnie przedmiotów na medycynie

Post autor: Blathmac »

W Katowicach na anatomii uczysz się nazw po łacinie (albo angielsku jeśli tak wolisz) na pamięć i nie masz osobnych zajęć z tego języka. Dlatego też przymykają oko na błędy w odmianie na szpilkach. Podobnie jest z literówkami, chyba, że zmieniają znaczenie wyrazu, to dostaje się zero punktów.
Skawiny są fajne, ale niestety nie wystarczają na zajęciach u niektórych asystentów czy na testach dopuszczających do szpilek z danego działu. Bochenek też nie jest całkiem dobry do OUN-u, bo często brakuje tam zagadnień, o które pytają (dotyczy to szczególnie dróg nerwowych). Jak to powiedział jeden asystent Bochenek to historia neuroanatomii". Ale są inne podręczniki. Fix itp.

Wuefu nie ma w ogóle, nawet jako fakultetu. Jest tylko AZS.
Nath
Posty: 15
Rejestracja: 24 lip 2015, o 12:58

Re: Parę pytań odnośnie przedmiotów na medycynie

Post autor: Nath »

AZS? A co to za fakultet? Gdy szukam w google to wyskakuje Zarząd Sportowy z Warszawy - o to chodzi?
Awatar użytkownika
Szkliwiony
Posty: 61
Rejestracja: 27 maja 2013, o 21:42

Re: Parę pytań odnośnie przedmiotów na medycynie

Post autor: Szkliwiony »

Akademicki Związek Sportowy.

Możesz zapisać się do danej sekcji, które AZS Twojej uczelni oferuje po zapisaniu się do niej (otrzymujesz legitymację AZS bliźniaczą do uczelnianej). Dzięki temu masz tańszy lub darmowy dostęp do miejsc, z którymi AZS współpracuje.

Dla przykładu: należysz do sekcji squash. Umawiasz się na cotygodniowe zajęcia z drużyną, która ma swojego trenera". Spędzasz w ten sposób czas i zawierasz nowe znajomości. Tworzycie drużynę, która potem reprezentuje uczelnię na arenie wojewódzkiej, ogólnopolskiej itp.
Awatar użytkownika
Szkliwiony
Posty: 61
Rejestracja: 27 maja 2013, o 21:42

Re: Parę pytań odnośnie przedmiotów na medycynie

Post autor: Szkliwiony »

I najważniejsze: to nie jest fakultet. To po prostu związek sportowy.

Więcej informacji na przykładzie katowickiego AZS: azs.us.edu.pl
Nath
Posty: 15
Rejestracja: 24 lip 2015, o 12:58

Re: Parę pytań odnośnie przedmiotów na medycynie

Post autor: Nath »

AZS to świetna inicjatywa, będę na pewno w tym uczestniczył. Dzięki za rozwianie niepewności.
Awatar użytkownika
mossa
Posty: 292
Rejestracja: 2 lip 2010, o 11:38

Re: Parę pytań odnośnie przedmiotów na medycynie

Post autor: mossa »

Wrocław: anatomia trwa 2 semestry, język do wyboru - angielski albo łacina. Łaciny jako przedmiotu obowiązkowego nie ma, można wybrać jako fakultet (nie polecam). Wfu też nie ma, ani obowiązkowego, ani od tego roku fakultetów też nie, jest AZS. Drugi język można sobie wziąć w ramach fakultetu od bodaj 3 roku, jest niemiecki, francuski, hiszpański i włoski chyba. Fakultety są bardzo różne, na początku raczej nic ciekawego, w drugiej połowie studiów zaczynają się różne ciekawsze kliniczne (polecam zwłaszcza faki z kardiologii).
lek. mossa
Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Parę pytań odnośnie przedmiotów na medycynie

Post autor: Anthrax »

Gdańsk (może komuś się przyda)

Anatomia jest przez cały 1 rok, obowiązuję na niej mianownictwo polskie i angielskie lub łacińskie (do wyboru na szpilkach), chociaż większość osób używa angielskiego bo jest łatwiejsze

Fakultety, zapisy to istna loteria (zapisy online), generalnie zapisuje się na to co pasuje do planu i z czego zaliczenie wymaga jak najmniej zachodu ^^ O ile oczywiście uda się wygrać wyścig szczurów o ten wymarzony fakultet

Drugi język można wziąć w ramach fakultetu

WF jest nieobowiązkowy, ale jeśli go bierzesz to jest to normalny przedmiot
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości