Pasożyty grzybów

Grzyby, grzybki w naszych lasach, ale także szeroko pojęta mikologia - nauka o grzybach, ich systematyce, budowie, fizjologii, a także znaczeniu dla człowieka
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Pasożyty grzybów

Post autor: badger »

Co to są za popularnerobaki które żerują na grzybach Chodzi mi o to czy to są osobniki dorosłe czy też może larwy jakiegoś innego zwierzaka
I drugie pytanie co takiego zawierają (lub nie zawierają) pospolite kurki (pieprzniki jadalne) że nigdy nie robaczywieją?
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: Pasożyty grzybów

Post autor: dawidw »

Robaki w grzybach to czerw - larwy niektórych muchówek i błonkówek które składają jajeczka w młodych owocnikach grzybów będących magazynem żywności rozwijających się larw. Znanych jest około 200 różnych gatunków owadów amatorów grzybów. Niektóre gatunki mają tylko wybrane określone gatunki grzybów, są i mniej wybredne zadowalające się każdym grzybem byleby nie był zbyt ostry w smaku. Wielkim smakoszem grzybów są również skoczogonki mające swoje lokum miedzy blaszkami - rurkami wybierając najsmaczniejsze i najdelikatniejsze części grzyba. I mozna takich smakoszy wymieniac dalej, żuki, ślimaki, ryjówki- ale to już nie te popularne robaczki"
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Pasożyty grzybów

Post autor: badger »

dawidw pisze:byleby nie był zbyt ostry w smaku.
czyli możliwe że te kurki są za ostre dla pasożytów i dlatego nigdy nie robaczywieją
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: Pasożyty grzybów

Post autor: dawidw »

one mają słabo pieprzny smak, całkiem możliwe, ale w sumie dziwne, bo skoro grzyby trujące sa pożerane to czemu nie akurat kurki? skąd wiesz na pewno, że nigdy nie robaczywieją?
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Pasożyty grzybów

Post autor: badger »

dawidw pisze:skąd wiesz na pewno, że nigdy nie robaczywieją?
z własnego doświadczenia w zbieraniu grzybów i z internetu
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: Pasożyty grzybów

Post autor: dawidw »

głowy obciąć nie dam, ale jak koło miesiąca temu byłem na grzybach, widziałem robaczywe kurki, poza tym patrze w internecie, ale nigdzie nie pisze w sposób jasny że nie robaczywieją sprawdze jutro z ciekawości w bardziej wiarygodnym źródle
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Pasożyty grzybów

Post autor: badger »

piszą że nigdy nie robaczywieje. Tak samo mówił mi mój ojciec który grzyby zbiera od dziecka ja w zeszłym tygodniu byłem na grzybach i prawie każdy podgrzybek którego znalazłem był robaczywy, a kurka żadna.
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: Pasożyty grzybów

Post autor: dawidw »

zostanmy przy pierwszej myśli ,że są za ostre trzeba w dokładnej literaturze sprawdzić albo poszukaj jakies forum dla grzybiarzy, może tam ktoś bedzie wiedział
Gacek
Posty: 111
Rejestracja: 23 kwie 2007, o 22:09

Re: Pasożyty grzybów

Post autor: Gacek »

Też się spotkałem z tym że kurki nie są prawie nigdy robaczywe. Może ta znaleziona była już hmmstara", bądź miała zbyt mało związków zawierających substancje odstraszające - (podejrzewam że to jakieś olejki eteryczne z siarką, coś na takiej zasadzie jak cebula, tylko w mniejszych ilościach)
Pozdrawiam
Gacek
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Pasożyty grzybów

Post autor: DMchemik »

ja także widziałem robaczywe kurki, ale nie były jak sito, tylko jeden kanał w nóżce, jakiś większy organizm od populanych czerwiów to był.

A czy jak zbieracie grzyby i potem je kroicie to widzice te jaja złozone w rurkach?

mam jednak wątpliwości, czy to mozna mozna nazwać pasożytnictwem, czy po prostu grzybożerstwem. Bo nie roślinożerwstwem przecież.

O, ale są gatunki grzybów pasożutujace na innych grzybach. jest taki gatunek podgrzybka, widziałem także jak usuwa się pieczarki za pomocą innego pasożytniczego grzyba.
Ewelina

Re: Pasożyty grzybów

Post autor: Ewelina »

Moja mama poszła na grzybobranie 2 tygodnie temu i zamiast wyrzucić robaczywe grzyby, pocieła je i zaczęła suszyć. Od tamtej pory mamy atak robalów w kuchni. Chodzą po ścianach i suficie, są długości ok. 1 cm, kremowe z czarnymi końcówkami i jest ich tak duŻo, Że nie moŻemy wszystkich naraz wytępić. Wydawałoby się, Że to wszystkie, a mijają dwie godziny i znowu się pojawia kolejny. Błagam, pomóŻcie mi! Nie cierpię pełzających owadów, mam na nie jakąś fobię! Co powinnam zrobić? Jaki środek kupić, by je wytępić?
Varyvein

Re: Pasożyty grzybów

Post autor: Varyvein »

To mojego autorstwa post wcześniej. Dołączam jeszcze zdjęcie
Awatar użytkownika
dziewanna
Posty: 224
Rejestracja: 19 maja 2007, o 09:32

Re: Pasożyty grzybów

Post autor: dziewanna »

Robaki z grzybow nie przetrwaja suszenia.
Takie zolte larwy (są to larwy motyli) zawodza sie w zle przechowywanych suszonych grzybach lub owocach.
Trzeba przebrac grzyby i zobaczyc.

cytat :
&lt&lt Jak je przechowywać?
Kiedy grzyby są już wysuszone, należy je przełożyć do blaszanego, drewnianego lub plastikowego pudełka wyłożonego papierem. Jeśli mamy do dyspozycji wyłącznie pojemniki szklane, dobrze trzymać je w ciemnym miejscu, z dala od światła słonecznego. Susz powinien być szczelnie zamknięty, ponieważ grzyby łatwo wchłaniają wilgoć i zapachy.


Dobrze wysuszne grzyby lamia sie (w zaleznosci od masy grzyba).

O szkodnikach zywnosci mozna poczytac (niestety nie ma sposobu zwalczania)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość