Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2014 Studia 2014 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pasywacja
PostNapisane: 8 mar 2011, o 00:12 

Nie mogę nigdzie znaleźć zwięzłej konkretnej listy- jakie metale ulegają pasywacji i w czym. Szukam w różnych podręcznikach i mam mętlik w głowie. :shock: Może mógłby ktoś to zebrać jakoś ładnie w jednym miejscu...? Bardzo proszę.

Tytuł: Re: Pasywacja
PostNapisane: 8 mar 2011, o 07:33 

Al Fe Cr
one pasywują. Przynajmniej tak nam na zajęciach powiadali.

PostNapisane: 8 mar 2011, o 07:44 
Moderator

Tak, ale wszystko zależy od tego, w jakim środowisku sie znajdują. Na powietrzu, w kwasie azotowym, jako anoda, w środowisku innego silnego utleniacza itp. Spasywować można każdy metal o potencjale wyższym od glinu, ale zależy w jakich warunkach. Na powietrzu to Cr i Al, ew. Sn bym do tej grupy zaliczył. A w kwasie azotowym to te 3 co poprzedniczka wymieniła.

PostNapisane: 8 mar 2011, o 11:35 

Ja znalazłam taką informację, że AL i Fe w stężonym H2SO4, Al w stężonym i rozc HNO3, a Fe tylko w stężonym HNO3. To prawda?

PostNapisane: 8 mar 2011, o 13:53 

Zgodnie z tym co nam na kursach mówili, jeśli metale pasywują to nie reagują ze stęż i rozcieńczonym kwasem azotowym (V) jak i stężonym kwasem siarkowym (VI).
Więc jak na moje to wszystkie 3 nie reagują z powyższymi.

PostNapisane: 15 mar 2011, o 16:22 

Z pasywacją to jest tak...
Ulegają jej metale:
glin (Al), chrom (Cr), mangan (Mn), żelazo (Fe) i ołów (Pb) w reakcjach z kwasami tlenowymi:
-stężonym kwasem siarkowym VI (H2SO4) (pamiętać, o stężeniu!)
-kwasem azotowym (V) (HNO3)
-chlorowym (VII) (HClO4)
-manganowym (VII) (HMnO4)
-dichromowym (H2Cr2O7).

I tylko tyle.

Tyle miałam na zajęciach. I z taką wiedzą można zdawać maturę...
Więc, np.
Al + HNO3 (st) --> pasywacja
Al2O3 + HNO3 (st) --> RNZ

PostNapisane: 9 maja 2011, o 19:22 

Trochę pobawię się w archeologa, ale na przyszłość wszystko będzie w jednym wątku.

Mn, Cr, Fe, Al - one pasywują się ze wszystkimi kwasami utleniającymi - H2SO4 (s), HNO3 (s), HNO3 (r), a jak jest z Pb, bo on podobno pasywuję się tylko z H2SO4(s), czy z azotowymi kwasami także?

PostNapisane: 9 maja 2011, o 22:33 
Moderator

owszem, zimny kwas siarkowy stężony prawie nie rusza ołowiu. Nie nazwałbym tego jednak pasywacją. Gorący kwas siarkowy roztwarza dość powoli ołów. Stężony kwas azotowy dość powoli też roztwarza ołów, co wynika z faktu, że powstający Pb(NO3)2 jest słabo rozpuszczalny w środowisku o dużym stężeniu azotanów i częściowo osadza się na powierzchni metalu, utrudniając dostęp HNO3 do powierzchni metalu. Ale to też nie jest pasywacja.

PostNapisane: 10 maja 2011, o 17:04 

Aha, czyli nie zaliczać Pb do metali pasywujących się?

PostNapisane: 10 maja 2011, o 19:27 
Moderator

nie zaliczać

PostNapisane: 10 maja 2011, o 21:00 

Dziękuję bardzo za pomoc :) :yahoo:

PostNapisane: 8 mar 2012, o 14:46 

sorry , ze odswierzam ale ciagle napotykam problemy z pasywacją

czyli zakładając, ze Al, Cr , Mn , Fe i Pb ulegaj pasywacji w reakcjach z

H2SO4(st) , HNO3 HClO4, HMnO4, H2Cr2O7 . a Al i Cr ulegaj pasywacji na powietrzu to
np Al + HNO3(st/rozc) -> r.n.z(bo pasywacja)

Al + H2SO4(st) -> r.n.z (pasywacja)
ale juz 2AL +3 H2SO4(rozc)-> Al2(SO4)3 + 3H2 tak?

PostNapisane: 8 mar 2012, o 20:42 

Nie wiem, czy znajdziesz odpowiedź, bo nie bardzo mam czas nawet teraz przeglądać, ale tutaj widziałam ciekawy artykuł:
http://www.joannaroga.pl/pasywacja-meta ... iala-rdza/
:)

PostNapisane: 9 mar 2012, o 09:27 
Moderator

Przeczytałem, jednak znalazłem w tym artykule błędy. Nie jest prawdą, że glin wypiera wodór z rozcieńczonego kwasu azotowego. To, że jakiś metal reaguje powoli, nie znaczy, że uległ pasywacji też, więc np. Pb nie ulega pasywacji w stężonym azotowym, tylko się w nim wolniej roztwarza ze względu na powstające kryształy Pb(NO3)2 na powierzchni metalu, które nie stanowią ochrony, tylko co najwyżej przeszkodę. A przeszkodę da się ominąć.

Cytuj:
**Tą informację przesłała do nas jedna z czytelniczek za co serdecznie dziękuję. Korzystałam z innego źródła, ale najwyraźniej nieodpowiedniego do matury. Dziękuję serdecznie raz jeszcze i pozdrawiam

Co to znaczy, nieodpowiedniego do matury? Przecież glin reaguje zawsze tak samo a nie zależnie od tego, czy to jest punkt widzenia maturzy czy inny.

PostNapisane: 9 mar 2012, o 19:03 

DMchemik napisał(a):
Przeczytałem, jednak znalazłem w tym artykule błędy. Nie jest prawdą, że glin wypiera wodór z rozcieńczonego kwasu azotowego. To, że jakiś metal reaguje powoli, nie znaczy, że uległ pasywacji też, więc np. Pb nie ulega pasywacji w stężonym azotowym, tylko się w nim wolniej roztwarza ze względu na powstające kryształy Pb(NO3)2 na powierzchni metalu, które nie stanowią ochrony, tylko co najwyżej przeszkodę. A przeszkodę da się ominąć.

Dzięki za korekty, chociaż ciekawe jak to jest z "wymogami maturalnymi". Myślę, że każdy artykuł/źródło należy udoskonalać, mogę skopiować Twój post (cytowany fragment) i wysłać do Autorki?

DMchemik napisał(a):
Co to znaczy, nieodpowiedniego do matury? Przecież glin reaguje zawsze tak samo a nie zależnie od tego, czy to jest punkt widzenia maturzy czy inny.

Wiadomo, jak to jest z maturą. Czasem wiesz więcej i wyjdziesz na tym gorzej. A odpowiedzi w kluczach niejednokrotnie mijają się z rzeczywistością.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2014
AKTUALNOŚCI

Cena: 5,00 zł
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pomorski Uniwersytet Medyczny
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 Oferty pracy
 w biolog.pl
 Znajdź pracę (350328 ofert pracy)

Praca dla biologa, praca dla biotechnologa, praca dla nauczyciela
Na skróty: matura 2014, progi, limity, arkusze maturalne, przecieki

przewodnik dla maturzystów - kierunki studiów studia biologia studia biotechnologia leśnictwo studia medycyna studia ochrona środowiska studia weterynaria studia studia