pasywacja Zn czy Fe?

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
bedroom-bar
Posty: 97
Rejestracja: 11 lip 2007, o 09:04

pasywacja Zn czy Fe?

Post autor: bedroom-bar »

bardzo proszę, żeby ktoś mnie uświadomił ponieważ w jednej ksiażcepersony wskazali za pierwiastki które ulegają pasywacji i nie reagują z steż. kwasami utleniającymi HNO3 i H2SO4! i był tam oczywiście Al, Cr i Zn co mnie ten cynk zdziwił, a potem zaglądając do Operona patrze i według nich reaguje ze stezonym H2SO4, czy to nie jest pomyłka? bo już sie pogubiłam
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: pasywacja Zn czy Fe?

Post autor: Batha »

chyba pomyłka. ja zawsze słyszałam o Fe, Zn wydaje mi się za mało szlachetny do pasywacji
Awatar użytkownika
Aglaja
Posty: 145
Rejestracja: 27 lut 2007, o 21:04

Re: pasywacja Zn czy Fe?

Post autor: Aglaja »

Witam.
Zaczęłam szukać tej pasywacji i kompletnie sie pogubiłam.
Z jednej strony wiadomo, że to jest pokrywanie się metalu powłoką uniemożliwiającą dalszą reakcję. Na przykład kiedy Zn pokryje sie tlenkiem, wrzucony do słabego kwasu nie będzie reagował. A z rozcieńczonym mocnym będzie?
No i kiedy na przykład wrzuci się taki glin do stężonego kwasu, czym on sie pokrywa że dalej nie chce reagować?
Które matele ulegaja pasywacji i czy da się to jakoś rozpoznać? Na przykład w sensie że z którymi kwasami też? Jakimś szeregiem napięciowym można to określić?

babska dociekliwość:)
Pozdrawiam!
alkinson
Posty: 146
Rejestracja: 15 mar 2008, o 22:53

Re: pasywacja Zn czy Fe?

Post autor: alkinson »

ja również słyszałam tylko o żelazie.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: pasywacja Zn czy Fe?

Post autor: Batha »

Aglaja pisze:A z rozcieńczonym mocnym będzie?
nie
Aglaja pisze:No i kiedy na przykład wrzuci się taki glin do stężonego kwasu, czym on sie pokrywa że dalej nie chce reagować?
Al2O3
Aglaja pisze:Które matele ulegaja pasywacji i czy da się to jakoś rozpoznać? Na przykład w sensie że z którymi kwasami też? Jakimś szeregiem napięciowym można to określić?
z szeregiem ma to niewiele wspólnego
te 3 metele, co ulegają pasywacji były już tu wymienione. Są to: Al, Cr, Fe
pasywują z kwasami utleniającymi
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: pasywacja Zn czy Fe?

Post autor: DMchemik »

batha pisze:
Aglaja pisze:A z rozcieńczonym mocnym będzie?
nie
będzie
Awatar użytkownika
Aglaja
Posty: 145
Rejestracja: 27 lut 2007, o 21:04

Re: pasywacja Zn czy Fe?

Post autor: Aglaja »

No to wybaczcie, ale ja juz niewiele rozumiem.
W sensie że kwasy utleniające łapią metale i robią z nich tlenki? I teraz w zależności od charakteru powstałego tlenku (co jest troche bzdurą, bo przecież tlenek Zn jest amfoteryczny) metale albo ulegają pasywacji, albo nie?
Prosze, przedstawcie mi to, jak krowie na rowie.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: pasywacja Zn czy Fe?

Post autor: DMchemik »

Pasywacją nazywamy pokrycie sie powierzchni metalu warstewką tlenku, SZCZELNĄ, co zabezpiecza metal przed korozją, czyli nieszczącym działaniem czynnika agresywnego, ale nie każdego czynnika, tylko jakiś jego konkretny rodzaj lub kilka rodzajów. Spasywować można teoretycznie każdym metal znajdujący się w szeregu napięciowym na prawo od glinu. Glin jest pierwszym metalem w szeregu ulegającym pasywacji. Pasywacja zachodzi pod wpłymwem czynnika utleniającego: tlenu, kwasów utleniających czy soli z dużym udziałem tlenu. Glin jest tak aktywny, że gdyby nie pokrywał się szczelną warstwą Al2O3 to rozdrobniony zapalał by sie na powietrzu, zaś z wodą reagowałby w szybkością porównywalną do Ca (mają zbliżone potencjały). Gdy na glin podziałać kwasem solnym, to metal ten się roztworzy na zasadzie wyparcia wodoru, po uprzednim roztworzeniu pasywnej warstwy, gdyż Al2O3 chętnie reaguje z tym kwasem. W przypadku kwasu azotowego, który jest kwasem tlenowym i utleniającym uprzywilejowany jest inny mechanizm: To reszta kwasowa a nie H(+) jest czynnikiem utleniającym metal, ze względu na wyższy potencjał utleniający tej reszty kwasowej niż H(+), który przypominam wynosi 0,00 V. W wyniku utlenienia metalu resztą kwasową powstaje tlenek tego metalu, który z zależności od swojej budowy mniej lub bardziej chętnie reaguje z kwasem. W przypadku glinu wiemy, że Al2O3 niechętnie reaguje z HNO3 i dlatego reakcja zatrzymuje na etapie powierzchniowego pokrycia warstewką tlenku (albo raczej na etapie jej doszczelnienia, bo glin i tak zawsze jest nią pokryty). Innym czynnikiem usuwającym Al2O3 silna zasada, gdyż chyba wiemy, że Al2O3 jest amfoteryczny. Jeśli wrzucić kawałek glinu (czyli aluminium) do wody, to nic się dzieje, choć powinno, bo metal jest zabezpieczony. Wystarczy jednak wrzucić do tej wody kawałek NaOH i na jego powierzchni zacznie wydzielać się H2. Dlaczego? Bo Al2O3 w zasadowym środowisku ulega roztworzeniu dając glinian i dzięki temu odsłania powierzchnię metalu (jakże aktywnego) czyniąc ją bezbronną na atak wody. Teraz glin już reaguje z wodą tak samo szybko, jak przystało na metal o takiej aktywności, możme to ująć takimi równaniami reakcji:

odsłonięcie powierzchni glinu przez zasadę:

Al2O3+2NaOH+3H2O====2Na[Al(OH)4] (rozpuszczalna sól)

atak wody na odsłoniętą powierzchnię:

2Al+6H2O===2Al(OH)3+3H2

dalsze odsłanianie powierzchni glinu poprzez wiązanie Al(OH)3 w rozpuszczalną sól

Al(OH)3+NaOH===Na[Al(OH)4]

Innym metalem który w warunkach atmosferycznych jest spasywowany jest Chrom, ale chyba nie ma potrzeby rozpisywać tego samego dla niego. Natomiast takie metale jak Fe i Zn można spasywować, ale w ściśle określonych warunkach. Te metale na powietrzu pokrywają się produktami korozji, czyli rdzą w przypadku żelaza, tlenkiem cynku w przypadku tego drugiego. Napewno też prawie każdy widział pordzewiałą blachę częściowo jeszcze ocynkowaną, dlaczego cynk nie pokrywa jej całej? bo ze względu na reakcję z tlenem po prostu uległ korozji i odsłonił żelazo (a gdyby sie pasywował to ocynkowana blacha służyłaby na wieki, pod warunkiem że warstewka cynku nie ulegnie mechanicznym uszkodzeniem). Żelazo pokrywa się warstwą pasywną przy pH powyżej 11,2 jeśli dobrze pamiętam. Niestety użytkowe przedmioty z żelaza nie pracują w warunkach pozwalajających na odtwarzanie tej wartstewki (czyli pH poniżej 11,2) to wartewka ta po uszkodzeniu przestaje chronić przed korozją, bo po prostu nie może się odtworzyć. Podobnie jest w przypadku cynku: spasywowane przedmioty ocynkowane wkrótce są narażone na działanie środowiska w wyniku uszkodzeń tej warstewki. Na odrdzewiaczu zwykle jest napisane:z pasywatorem", ale ci co używaja wiedzą że po kilku miesiącach rdza pojawia sie znowu. Jedynie pokrycie powierzchni metalu lub stopu glinem lub chromem zapewnia bardzo skuteczną ochronę, gdyż metale te pasywują sie na powietrzu, czyli w takich warunkach w których zwykle te przedmioty są użytkowane, dopóki cała powłoka Al lub Cr nie ulegnie uszkodzeniu z odsłonięciem powierzchni metalu który ma chronić, dopóty zapewnia skuteczną ochronę, gdyż delikatne uszkodzenia naruszające ich warstwę pasywną powoduję jedynie jej miejscową regenerację na powietrzu.


PS ufff, ale mnie poniosło Mam nadzieję że da się to zrozumieć.

[ Dodano: Pon Kwi 21, 2008 00:00 ]
Chyba nie powiedziałem najważniejszego: W kwasie azotowym cynk nie ulega pasywacji, ten metal bardzo chętnie reaguje z kwasami i tak samo jego tlenek
Gohan
Posty: 275
Rejestracja: 22 gru 2007, o 01:02

Re: pasywacja Zn czy Fe?

Post autor: Gohan »

zrozumiałe ale się rozpisałeś wow
bedroom-bar
Posty: 97
Rejestracja: 11 lip 2007, o 09:04

Re: pasywacja Zn czy Fe?

Post autor: bedroom-bar »

noo to wielkie dzięki, kłaniam się nisko dobra robota :)
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: pasywacja Zn czy Fe?

Post autor: tin »

DM Kawał dobrej roboty
Podwieszam od razu.

Mam jeszcze pytanko.
Jak z chemicznego punktu widzenia działa odrdzewiacz?
Jakich pasywatorów się najczęściej używa do ocynkowanej blachy?
I czy istnieją jakieś dla zwykłej.
godryk
Posty: 6
Rejestracja: 27 kwie 2008, o 11:55

Re: pasywacja Zn czy Fe?

Post autor: godryk »

Wielkie dzięki DMchemik
Awatar użytkownika
Aglaja
Posty: 145
Rejestracja: 27 lut 2007, o 21:04

Re: pasywacja Zn czy Fe?

Post autor: Aglaja »

Ja też juz ładnie rozumiem. Dziękuję!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości