Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2014 Studia 2014 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pieprzyk
PostNapisane: 12 lut 2007, o 17:30 

Skąd sie biorą pieprzyki i czy to prawda że przy rozdrapaniu i tego rodzaju urazach mechanicznych mogą tworzyć się nowotwory? Brzmi to absurdalnie dosyć ale od małego słysze takie opinie

Vinci: zastanow sie, zanim zalozysz temat, czy nie pasuje on bardzej do innego dzialu.

Ostatnio edytowano 12 lut 2007, o 17:32 przez Dinobryon, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł: Re: Pieprzyk
PostNapisane: 12 lut 2007, o 18:32 
Moderator

Zalezy. Wiekszosc pieprzykow to niegrozne znamiona, ktore sa nieszkodliwymi przebarwieniami.

Pieprzyki "wypukle" zawieraja rowniez agregaty komorkowe, ktore w normlanych warunkach pozostaja nieszkodliwe. Jednak po naruszeniu moga zezlosliwiec i stac sie poczatkiem czerniaka, czyli raka skory. Nie jest to zasada i nie kazde poruszenie powoduje zezlosliwienie.

Przyklad z autopsji:
Od 23 lat zyje z ok 0,4cm wyuklym pieprzykiem na lydce. Jest ocierany, drapany itd wlasciwie przez caly czas. Jakies 4 miesiace temu zrobil sie dziwnie szorstki i jakby wylazl na zewnatrz. Wizyta u dermatologa wykazala, ze zrobilo sie niewielkie zapalenie skory w tych okolicach popularnie zwana zaskorniakiem, a zczerniala zmiana jest poprostu strupem nasaczonym melanina. Po tygodniu wszystko wrocilo do normy i dalej zyjemy w zgodzie, ja i moj przyjaciel.

Niestety nie zawsze bywa tak kolorowo. Jesli ktos zauwazy, ze znamie, ktore mial od dawna zmienia kolor, staje sie ciemniejsze, nabywa krwawa obwodke, jego brzegi staja sie mniej regularne, zaczyna nabrzmiewac i podchodzi krwia jest to bardzo wyrazny sygnal, ze znamie sie zezlosliwilo i nalezy jak najszybciej usunac.

PostNapisane: 12 lut 2007, o 22:40 

Savok napisał(a):
Zalezy. Wiekszosc pieprzykow to niegrozne znamiona, ktore sa nieszkodliwymi przebarwieniami.

A skąd te niegroźnie przebarwienia się biorą? Najbardziej ucieszyłaby mnie odpowiedź na poziomie komórkowo-cząsteczkowym :)

PostNapisane: 12 lut 2007, o 22:45 
Moderator

To sa przebarwienia, ktore powstaja zazwyczaj od slonca. Czasami komorki glupieja i zamiast ladnie opalac skore produkuja nadmiar melaniny na stale, powstaje pieprzyk.
Jak dokladnie - nie wiem.

PostNapisane: 13 lut 2007, o 09:09 

wiem ze opalajac sie powinno sie wszytskie piperzyki czyms zaslonic, nie wiem jak to dziala , promienie sloneczne moga dzialac na nie szkodliwie:P

PostNapisane: 13 lut 2007, o 12:22 
Moderator

Promienie sloneczne ogolnie sa szkodliwe. A wlasciwie nie promieniowanie sloneczne, tylko promieniowanie UV w nim zawarte. Dziala ono mutagennie, a pieprzyki i tak juz maja namieszane, wiec mutuja latwiej. Latwiej tez przeksztalcane sa protoonkogeny do onkogenow, poniewaz mechanizmy naprawcze nie dzialaja tak sprawnie, jak powinny.

PostNapisane: 5 maja 2007, o 13:28 
hey...
mam pytanie ziazane z tematem w ktorym jestescie - tyle ze pieprzyki ktore ja mam maja jasniejsza obwodke - wyglada to troche smiesznie bo pieprzyk jest ciemny - pozniej jasna bardzo jasna obwodka a dalej moj naturaly kolor skory ktory jest dosc ciemny.... czy to zjawisko to tez grozny sygnal? jesli cos wiecie - pomozcie - to jest dziwna sprawa....co robic - rety!

pozdrawiam

V.

PostNapisane: 5 maja 2007, o 14:34 
Moderator

Jezeli wszystkie twoje pieprzyki tak wygladaja i zawsze tak wygladaly, to poprostu twoja uroda.

jesli jest to cecha niewielu, szczegolnie jesli pojawila sie niedawno, powinien to obejzec dermatolog.

PostNapisane: 2 cze 2007, o 23:24 
Witam wszystkich. Widzę ze Savok posiada sporą wiedze na ten temat, wiec mam do niego pytanie. Jak wygląda sprawa tatuowania pieprzyków ? Jesli ktos nieswiadomie "pojedzie" po znamieniu to co potem mozna z tym zrobic, jak sprawdzic jego ewentualną szkodliwosc? Chodzi dokładnie o malutki, lekko wypukły pieprzyk.
ps.
Pewnie wyglada to tak samo jak z zadrapaniem, ale moze jest gorzej?

PostNapisane: 2 cze 2007, o 23:31 
Moderator

obserwowac, a najlepiej skonsultowac sie z dermatologiem

PostNapisane: 3 cze 2007, o 10:59 

A ja mam problem takiej natury: z czasem przybywa mi pieprzyków na twarzy. Nie podoba mi się to. Dermatolog zaleciła krem z flitrem- i smaruję twarz codziennie od ponad roku kremem z filtrem 50. Mało to daje... Co robić?
I jeszcze jedno- istnieje jakiś sposób pozbycia się takiego nadmiaru pieprzyków?

PostNapisane: 3 cze 2007, o 11:25 
Moderator

Kupić krem z większym filtrem. 50 to dla średnio opalonych jest, a nie do takiej cery. nawet kosmetyczka Ci to powie.
Pozatym najlepiej unikac ostrego słońca.

PostNapisane: 3 cze 2007, o 13:03 
A po jakim czasie moga zaczac zachodzic zmiany i jak beda ewentualnie wygladały ? Przy tatuowaniu nie czułem dodatkowego bolu z racji pieprzyka, teraz jest "pomalowany" i go nie widzę, jedynie dziewczyna powiedziała mi, ze sie troszkę uwypuklił ( po upływie jednej dobie).

PostNapisane: 3 cze 2007, o 17:54 

Wasyl napisał(a):
I jeszcze jedno- istnieje jakiś sposób pozbycia się takiego nadmiaru pieprzyków?

Wszystko zależy od charakteru znamion:
Np laserowo http://www.laser.wroc.pl/usuwanie-znami ... yk%C3%B3w/
mozna tez sprobowac je rozjasnic, ale ponoc ta metoda jest malo skuteczna.

Tytuł: ...
PostNapisane: 16 sie 2007, o 22:20 
ja takŻe mam pytanie i proszę o szybką odpowiedź...

odkąd pamiętam miałam na brzuchu pieprzyk, zupełnie zwyczajnej wielkości i nie wypukły, czyli przebarwienie. Dokładnie znajdował się na lini, gdzie kończy się brzuszek a zaczynają włosy łonowe. Ostatnio zaczęłam uŻywać depilatora, a wiadomo, Że po tej depilacji pojedyncze włoski wrastają.. i wrósł mi właśnie włosek zaraz pod tym pieprzkiem i utworzył się mały zaczerwieniony bąbelek stykający się ze znamieniem (na zasadzie cyfry 8). rozdrapałam to by wyjąć ten włosek, oczywiście starałam się nie "rozdrapywać" zaraz przy pieprzku (musiałam lekko naciąć skórkę bąbelka). teraz to miejsce nadal jest podraŻnione, ale bez zgrubienia... czy mogą być tego jakieś następstwa???

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2014
AKTUALNOŚCI

Cena: 5,00 zł
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pomorski Uniwersytet Medyczny
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 Oferty pracy
 w biolog.pl
 Znajdź pracę (350328 ofert pracy)

Praca dla biologa, praca dla biotechnologa, praca dla nauczyciela
Na skróty: matura 2014, progi, limity, arkusze maturalne, przecieki

przewodnik dla maturzystów - kierunki studiów studia biologia studia biotechnologia leśnictwo studia medycyna studia ochrona środowiska studia weterynaria studia studia