Plamistości liści drzew

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
braveheart21
Posty: 7
Rejestracja: 22 kwie 2008, o 21:40

Plamistości liści drzew

Post autor: braveheart21 »

Witajcie ! Jestem tutaj nowy i z góry przepraszam , jeżeli zrobiłem już na wstępie coś źle . Sprawa jest następująca : Czy jest tutaj na forum jakakolwiek osoba mogąca udzielić mi jakichś informacji na temat Plamistości liści dębu , buka , lipy , głogu , jesiona lub klona ? Przegrzebałem wzdłuż i wszerz 3 biblioteki , pół internetu i poza lakonicznymi informacjami żadnych konkretów Jeżeli tutaj mi nikt nie pomoze, to ja już naprawdę nie wiem co mam robic Tematem mojej pracy jest plamistość liści drzew ( tych , które wymieniłem). A więc chodzi o patogena , rozwoj choroby, objawy i zwalczanie. Za jakiekolwiek wskazówki byłbym niezmiernie wdzięczny. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Plamistości liści drzew

Post autor: malgosi35 »

co rozumiesz pod pojęciem p - plamistość
-przebarwienia
-miny
-nekrozy
braveheart21
Posty: 7
Rejestracja: 22 kwie 2008, o 21:40

Re: Plamistości liści drzew

Post autor: braveheart21 »

Plamistość to po prostu plamistość. tak się zwie ta choroba grzybowa.
niunias
Posty: 125
Rejestracja: 6 paź 2007, o 12:45

Re: Plamistości liści drzew

Post autor: niunias »

na przykład:
smołowata plamistość klonu
(fitopatologia leśna), choroba powodowana przez Rhytisma acerinum (Pers.) Fr. (Ascomycota, Ascomycetes, Rhytismatales). Objawami choroby są na początku żółte plamistości na blaszkach liściowych, na których po pewnym czasie pojawiają się w centrum czarne punkty. Te powiększają się i zlewają w jednolita, smolista plamę otoczona żółta obwódką. Takich plam na liściu może być od jednej do bardzo wielu. Na czarnych plamach tworzą się najpierw piknidia, a potem miseczki sprawcy. Po przezimowaniu zarodniki workowe porażają młode liście klonów. Choroba bez znaczenia gospodarczego. Nie zwalcza się.

Mańka K., 2005. Fitopatologia Leśna. Wydanie VI zmienione i poprawione. PWRiL Warszawa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości