Planowanie doświadczenia

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
blaaneczka
Posty: 2
Rejestracja: 19 wrz 2011, o 17:05

Planowanie doświadczenia

Post autor: blaaneczka »

Witajcie.
1. Mam na zadanie domowe sformułować hipotezę badawczą, zaplanować zestaw badawczy i zestaw kontrolny oraz sposób uzyskania wyników.
Problem badawczy : wplyw stężenia Co2 na intensywność fotosyntezy moczarki kanadyjskiej.

2. U niektórych słodkowodnych protistów, np. pantofelków występują wodniczki tętniące, które zbierają wodę z wnętrza komórki i wypompowują ją na zewnątrz. Pulsowanie wodniczek tętniących łatwo zaobserwować w mikroskopie optycznym. Zaplanuj doświadczeni, pozwalając rozwiązać problem badawczy : czy częstotliwość pulsowania wodniczek tętniących u pantofelków zależy od stężenia NaCl i środowisku zewnętrznym ?. Do dyspozycji masz mikroskop, akwarium z hodowlą pantofelków, zlewki, szkiełka podstawowe, zakraplacz, 1% NaCl i wodę destylowaną. Plan doświadczenia ma zawierać próbę kontrolną i probę doświadczalną oraz sposób uzyskania wyników.

Bardzo proszę o pomoc.
Ozeret
Posty: 33
Rejestracja: 12 cze 2011, o 22:49

Re: Planowanie doświadczenia

Post autor: Ozeret »

1. Hipoteza badawcza: Większe stężenie CO2 w środowisku wpłynie dodatnio na proces fotosyntezy moczarki kanadyjskiej.

W warunkach domowych/szkolnych zestaw kontrolny wyglądałby mniej więcej tak, że w naczyniu z wodą zostałaby umieszczona moczarka, nad którą należałoby umieścić lejek wraz z probówką wypełnioną wodą, tak żeby wydzielane przez moczarkę pęcherzyki tlenu były zbierane przez lejek do probówki. Można by było ewentualnie dorzucić lampę do oświetlenia rośliny. Zestaw doświadczalny wyglądałby identycznie, z tą tylko różnicą, że użyta do doświadczenia woda byłaby wzbogacona w CO2 (np. dodanie pewnej ilości wody gazowanej, ale nie za dużo, żeby pęcherzyki CO2 nie zbierały się w probówce. Pomiary polegałyby na mierzeniu objętości gazu (tlenu) jaki wydzieliła roślina w określonym czasie. Otrzymane wartości można by było porównać – tam gdzie wydzieliło się więcej tlenu w jednostce czasu, intensywność fotosyntezy była większa.

2. Próba kontrolna polegałaby w tym wypadku na wprowadzeniu wody z akwarium do zlewki z wodą destylowaną, a następnie obserwacji pobranej za pomocą zakraplacza próbki wody ze zlewki, pod mikroskopem na szkiełku zegarkowym i liczeniu ile razy wodniczka tętniąca skurczyła się w jednostce czasu u jednego pantofelka. Pomiary trzeba by było powtórzyć dla kilku osobników aby wyciągnąć jakąś średnią. Próba badawcza wyglądałaby podobnie, z tym, że zamiast wody destylowanej użyty byłby roztwór soli. Na koniec wyniki dla obu prób należałoby porównać i wyciągnąć wnioski
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość