płatne studia- co Wy na to?

Forum studenckie dla przyszłych, obecnych i byłych studentów kierunków przyrodniczych i pozostałych. Podziel się swoimi doświadczeniami, radościami i smutkami
bagatha

pŁatne studia- co Wy na to?

Post autor: bagatha »

dzisiaj na stronie glownej mamy artykul na temat protestu w sprawie prawdopodobnych platnych studiow.
moim zdaniem to jakas paranoja. Mamy tylu zdolnych, mlodych ludzi, ktorzy chca sie uczyc ale juz maja z tym problemy, a tu jeszcze cos takiego.
Jak mlody czlowiek po maturze z malej miejscowosci lub wsi ma dostac sie na studia? to prawie nie realne, to skazanie tych ludzi na brak wyksztalcenia. Co oczywiscie tyczy sie nie tylko takich osob.
do kwestii finansowej dochodzi sprawa czesto koniecznych w obecnej sytuacji korepetycji, ktore za darmo nie sa, a niestety wiekszosc szkol nie potrafi przygotowac ucznia do egzaminu wstepnego na studia.

To co sie dzieje to jakas paranoja, ale pewnie zaden prostest i tak jak zwykle nic nie da :569:
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

płatne studia

Post autor: przyrodnik »

A może płatne studia to dobre rozwiązanie.

Fakt bezpłatnych studiów nie oznacza, że biedniejsi wybierają np bezpłatne studia na UJocie w Krakowie, a Ci bogaci wybierają prywatną uczelnię. W środowisku akademickim można zauważyć, że często jest odwrotnie, Ci najbogatsi oblegajądobre i bezpłatne kierunki, a biednym pozostają uczelnie prywatne (można było o tym przeczytać w raporcie bodajżePolityki"). W USA wszyscy płacą za studia, ale znaczną część czesnego można pokryć ze środków stypendialnych (głównie za naukę, w Polsce każdy chciałby dostać socjalne)
bagatha

Re: pŁatne studia- co Wy na to?

Post autor: bagatha »

ok mirek, powiedzmy,ze sie zgodze
ale. niestety nie dla kazdego starczy pieniedzy na stypendium. Polowa ubiegajacyhc sie o stypendium je dostaje. I cos ma ta reszta poczac?
z drugiej strony, jest wiele takich rodzin, gdzie nie ma kontaktu rodzicow z dziecmi. A zalatwic dokumenty stypendialne to nie latwa sprawa.
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

płatne studia co Wy na to?

Post autor: przyrodnik »

każdy ma rację, nie mówię że Ci naj naj najbiedniejsi studiują na płatnych bo to nie możliwe, mówię o pewnej tendencji
bagatha

Re: pŁatne studia- co Wy na to?

Post autor: bagatha »

no rozumiem Cie
boje sie tylko,ze kolejna zmiana okaze sie tragiczna, a conajmniej nie najlepsza (tak jak nowa matura)
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: pŁatne studia- co Wy na to?

Post autor: Guru »

pomysl z platnymi studiami nie jest zly!
zgadza sie ze w stanach zjednoczonych wszystkie studia sa platne, dzieki czemu najbiedniejsi moga liczyc na ogromne stypendia, ktore niekiedy wystarczja na oplacenie prawie calej sumy czesnego! do tego dochodzi wiele programow pomocy dla studentow, dzieki ktorym mozna zdobyc prace.
z tego co mi wiadomo w wiekszosci krajow europy studia sa platne, w niemczech(o ile dobrze pamietam) studia sa bezplatne, ale obowiazkowa jest przynaleznosc do jakiejs organizacji studenckiej w ktorej trzeba placic wysokie skladki czlonkwoskie.
i tak jak pisal admin wprowadzenie studiow platnych nie bedzie oznaczalo ze najbiedniejsi straca mozliwosci rozwoju. trzeba tylko dobrze przygotowac projekt i odpowiednia wdrozyc ustawe w zycie!
farba
Posty: 22
Rejestracja: 25 kwie 2006, o 16:11

Re: pŁatne studia- co Wy na to?

Post autor: farba »

Guru pisze: pomysl z platnymi studiami nie jest zly!
zgadza sie ze w stanach zjednoczonych wszystkie studia sa platne, dzieki czemu najbiedniejsi moga liczyc na ogromne stypendia, ktore niekiedy wystarczja na oplacenie prawie calej sumy czesnego! do tego dochodzi wiele programow pomocy dla studentow, dzieki ktorym mozna zdobyc prace.
z tego co mi wiadomo w wiekszosci krajow europy studia sa platne, w niemczech(o ile dobrze pamietam) studia sa bezplatne, ale obowiazkowa jest przynaleznosc do jakiejs organizacji studenckiej w ktorej trzeba placic wysokie skladki czlonkwoskie.
i tak jak pisal admin wprowadzenie studiow platnych nie bedzie oznaczalo ze najbiedniejsi straca mozliwosci rozwoju. trzeba tylko dobrze przygotowac projekt i odpowiednia wdrozyc ustawe w zycie!
Pozwole sobie dolaczyc sie do tej dyskusji. Z doswiadczenia wiem, bo studiuje w chwili obecnej w Stanach, ze platne studia sa super.Tutaj wszystkie szkoly sa platne. Nauczyciele sa super i naprawde bardzo chetni do pomocy bo za to dostaja dobre pieniadze. Lapowki nie istnieja bo jak ktos jako profesor zarabia 75 tysiecy rocznie to mu lapowki na lep do 4 liter.

Niktore tak jak stanowe univerki dostaja duze dotacje od panstwa wiec sa duzo tansze dla mieszkancow danego stanu. Jak dotad nie mialam problemu z oplacaniem studiow, robilo to za mnie panstwo. 3 lata nie musialam z kieszeni ani grosza wylozyc.

Wyposarzenie szkol jest swietne im drozsza szkola tym leprze ma labolatoria itp. 95% studentow tutaj studiuje ze stypendiami socjalnymi badz naukowymi. Nie ma tez problemu z praca a jak trzeba to zalatwiajawork study czyli prace w szkole ktora odrabia twoje czesne.
Ja zdecydowalam sie teraz wyjechac do Polski z racji tego ze moge studiowac za darmo medycyne( a to jest 200 tysiecy dolcow tak sredniooczywiscie trzeba wziac pozyczki bo darmowe granty poza licencjatem sie koncza) i z racji tego ze tutaj musialabym jeszcze odbebnic rok a potem dopiero zdawac na med(tutaj 4 lata university a potem 4 lata medycyna) a mi sie juz nie chce czekac. Pozatym dostanie sie na medycyne w Stanach graniczy z cudem. Srednio 50 osob na jedno miejsce.

Ale nawet jakby mi przyszlo tutaj studiowac to po medycynie dlug 200 tysiecy dolcow mozna bez problemu odrobic w rok pracyniestety w Polsce takie cos nie bezie dzialac bo z praca jest cienko. Ludzi mamy wykrztalconych i zgroza bo wiekrzosc wyjezdza bo w kraju ojczystym nie maja co szukacjak sie zmieni sytuacja ekonomiczna to szkolnictwo platne jest najleprzym rozwiazaniem.

Nasze uniwerki nie maja kasy czesto gesto na rozne pierdoly nie mowie juz o badaniach naukowych. Dlaczego z tak wspanialymi i wybitnimi naukowcami nic si enie odkrywa w Polsce? wlasnie dlatego ze studia sa za darmo i szkoly nie maja na badania kasy, no bo niby skad.ilez mozna podwyzszac podatki(ja w stanach place 15% a w polsce to juz zaniedlugo do 50% dojdziemy).a moja szkola w stanach co jakis czas dostaje to milion to dwa na badania naukowe od rzadu, od ludzi prywatnych itp.ale to by sie musialy realia zmienic w Polsce. Choc wyglada to groznie mysle ze by nam wyszlo na dobre
Laura
Posty: 177
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: pŁatne studia- co Wy na to?

Post autor: Laura »

Wszystko pięknie i ładnie. Ale, ludzie, nie porównujmy amerykańskich studiów i realiów do tych naszych, polskich! W Polsce - mimo wszystko - większość będzie protestować przeciwko płatnym studiom! Nie dlatego, że uważają, że są gorsze, ale dlatego, że ludzie przyzwyczaili się do tego, że studia dzienne są bezpłatne i dlatego, że często ludziom brakuje po prostu środków do życia. Nie mówię tu o tym, że np. prawdopodobny student ma jeszcze gromadkę rodzeństwa i żyją w skrajnej biedzie, chociaż to też się zdarza. Chodzi mi raczej o średnio zamożne rodziny, które wysyłając dziecko na studia zaciągają kredyty po to, żeby to dziecko mogło się utrzymać w innym mieście (chodzi mi o koszt akademika lub wynajęcia jakiegoś pokoju, wyżywienie, ksera, itd.). Niestety u nas, w Polsce, stypendia socjalne czy też naukowe nie dorównują tym, które student może otrzymać zagranicą - są zastraszająco niskie i nie wystarczają na utrzymanie się.

Moim zdaniem: płatne studia w Polsce - tak, ale pod warunkiem, że zmiany będą wprowadzane stopniowo i początkowe opłaty nie będą na drastycznie wysokim poziomie.[/list]
dr.kicia
Posty: 43
Rejestracja: 8 maja 2006, o 14:24

Re: pŁatne studia- co Wy na to?

Post autor: dr.kicia »

ja jestem za choc zgadzam sie ze realia w Polsce musialy by sie zmienic i nie ma co porownywac w tym wypadku naszego kraju do USA. Tam bowiem edukacja dostaje gigantyczne wsparcie materjialne od rzadu i praktycznie ubodzy studenci studiuja za darmo na tzw. Financial Aid. Niestety nasz rzad takich pieniedzy nie ma i i tez mysle ze podwyzszanie w tym wypadku juz i tak duzych podatkow nie ma sensu.
Ale mysle ze za pare lat to sie zmieni i ze Polacy si eprzekonaja ze platne szkolnictwo jest tak na prawde kozystne dla wszystkich: i uczelni i ucznia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości