Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Wykaz uczelni medycznych o kierunku farmaceutycznym. Opinie i porady dotyczące punktacji i rekrutacji na farmację w poszczególnych uczelniach.
Tymon
Posty: 19
Rejestracja: 3 lip 2013, o 07:41

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: Tymon »

Niemcy
W Niemczech opieka farmaceutyczna rozwija się bardzo intensywnie. W latach 80. kraj ten stanął przed problemem nadużywania leków, przeciętny Niemiec wydawał na produkty lecznicze o 30 proc. więcej niż np. mieszkaniec Wielkiej Brytanii. Obecnie sfera związana z produktami leczniczymi została objęta większą kontrolą, farmaceuci gromadzą informacje o terapii pacjentów, często dyskutując z nimi na ten temat, nawet w ich domach. Omawiane są wszelkie wątpliwości dotyczące działań niepożądanych, skutków ubocznych stosowanej terapii, a także innych dolegliwości pojawiających się u pacjenta. Istnieją 3 śródła finansowania tej opieki: pacjenci, budżet państwa i firmy ubezpieczeniowe.

Jeszcze kilka lat temu niewiele osób objętych było tym programem, jedynie około 20 proc., teraz proporcje te odwróciły się. Działalność ta nie została wprowadzona od razu, wymagała przełamania wielu barier wśród farmaceutów, a także pacjentów.

Holandia
W Holandii opiekę farmaceutyczną wprowadzono w latach 90. W 1995 r. została wprowadzona elektroniczna karta jako instrument gromadzący informacje o pacjencie. Dwa lata póśniej opieka farmaceutyczna znalazła się w programie ministerstwa zdrowia.

Holandia jest państwem, gdzie główna medyczna działalność została scedowana na farmaceutów. Istnieją bazy danych z historią chorób pacjenta dostępne dla wszystkich realizatorów opieki farmaceutycznej, czyli lekarzy i farmaceutów. Apteka nie wygląda jak sklep, ale służy do dostarczania leków i udzielania pomocy medycznej, co wiąże się z niezwykle silnym i profesjonalnym imagem. Konsultacje z pacjentem odbywają się w specjalnych pokojach. Farmaceuta spotyka się również z lekarzem, by omawiać farmakoterapię pacjenta oraz ewentualne w niej zmiany. Szczególną opieką objęci są pacjenci ze schorzeniami przewlekłymi, takimi jak np. cukrzyca czy nadciśnienie.

Anglia
W Anglii rolą farmaceuty jest ocena stanu zdrowia chorego i ewentualne skierowanie go do lekarza. Aptekarz jest doradcą, który musi znać podstawy interny, ale także np. dermatologii. Coraz bardziej rozwija się rola farmaceuty jako doradcy i rozmówcy oraz osoby mającej większe uprawnienia w dysponowaniu lekami. W kraju tym idea opieki skierowana jest głównie na indywidualne potrzeby pacjenta. Przykład ten pokazuje jak bardzo rozwija się zakres obowiązków farmaceuty w innych krajach i jak różne mogą być jego obowiązki.

Hiszpania
Kolejnym krajem szczycącym się oficjalnym wsparciem idei opieki farmaceutycznej jest Hiszpania, która wprowadziła ją w 1997 roku. Hiszpański parlament zwiększył obowiązki farmaceuty o monitorowanie procesu farmakoterapii oraz współpracę w ocenie użyteczności medykamentów i wynikających z ich stosowania potencjalnych działań niepożądanych. Program ten spotkał się z wieloma oporami i trudnościami, podobnie zresztą jak w innych krajach. Farmaceuci obawiali się nowych obowiązków, a także konieczności budowania zupełnie nowych relacje z pacjentami. Nie brak było także napięć wśród innych zawodów realizujących program opieki farmaceutycznej. Problemy te jednak są powoli przełamywane.

W wielu państwach program ten nie funkcjonuje, jednak z całą pewnością będzie coraz częściej realizowany. Opieka farmaceutyczna, oprócz korzyści dla pacjenta, przynosi także korzyści dla skarbu państwa, jest to szczególnie zauważalne w geriatrii. Osoby starsze często chodzą do lekarzy. Niejednokrotnie idąc do kardiologa nie przyznają się jakie leki przepisał im neurolog czy internista i w efekcie mogą zażywać 3 leki oszczędzające potas o innych nazwach handlowych. Gdyby aptekarz miał możliwość sprawdzenia w swojej bazie informacyjnej, jakie leki zostały wydane pacjentowi, mógłby oszczędzić wydatku i pacjentowi i skarbowi państwa, a przede wszystkim zapobiec przedawkowaniu tych leków.

Monitorowanie terapii pacjentów na pewno w pierwszym etapie będzie kosztowne i wymagające przełamania barier zarówno u pacjentów, jak i farmaceutów. Jednak w ogólnym rozrachunku jest programem pozwalającym na oszczędności. Przyniesie pełną opiekę medyczną pacjentom, a farmaceutom da możliwość wykorzystywania wiedzy i umiejętności oraz większą satysfakcję z wykonywanego zawodu.

ps.pasjonujacy i ciekawy zawod w innych krajach oraz doceniony
na rowni z lekarskim
mir1
Posty: 157
Rejestracja: 13 wrz 2010, o 22:17

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: mir1 »

Tymon ma niestety rację! Tak czytam i zastanawiam się dlaczego Wy młodzi nie chcecie tej prawdy wysłuchać ? Wiem, młodość tak ma. Gdy zaczynałam pracę ,starsze koleżanki zalecały dbanie o nogi. Pomyślałam, żylaki ? U mnie ? To niemożliwe, nie mam ani najdrobniejszego pajączka. Teraz, po 30 latach żałuję, że lekceważyłam te uwagi.

tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: tchorz »

Bo chyba ilość wiedzy i przepisy co komu wolno, nas przerosły.
Kiedyś szaman był psychologiem, psychiatrą lekarzem i farmaceutą jednocześnie. ajak trzeba to i księdzem. Tylko poloznictwo i stomatologia działały niejako osobno
avanss
Posty: 124
Rejestracja: 31 lip 2013, o 15:57

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: avanss »

czyli co,nie opłaca się tego w ogóle studiować? nie chcę wyjeżdżać.
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: tchorz »

Jak się nie urodzisz Royal Baby to nic się nie opłaca.
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: deVries »

mir1 pisze:Tymon ma niestety rację! Tak czytam i zastanawiam się dlaczego Wy młodzi nie chcecie tej prawdy wysłuchać ? Wiem, młodość tak ma.
Ale jakiej prawdy nie chcemy słuchać, nie rozumiem?
Tymon
Posty: 19
Rejestracja: 3 lip 2013, o 07:41

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: Tymon »

E-recepty wymusza rozwoj opieki farmaceutycznej.

Lekarz farmaceuta: Monitorowanie procesu farmakoterapi i opieka farmaceutyczna , obok pokoju lekarza geriatry.

Jezeli LOBBY wiecie ktore bedzie blokowalo wejscie tej ustawy zostanie wyjazd , aby miec pasjonujacy zawod.

ps. po co w Polsce ten kierunek bez opieki farmaceutycznej to lepiej niech przeznacza polowe miejsc farmacji na lekarski.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: Medycyna Lwów »

czeka cię więc wyjazd - nie dałbym obecnie żadnemu farmaceucie opieki nad chorym, bo to lekarz odpowiada za leczenie swojego pacjenta.
Zamienniki, jakieś grube interakcje zauważone na recepcie (po konsultacji z lekarzem), leczenie OTC, profilaktyka - tak, reszta nie ma obecnie farmaceuta i wiedzy (na studiach nie uczą się interny, do tego niezbędnej), i narzędzi (tajemnica lekarska, KEL, ustawa o zawodzie lekarza). Środowisko lekarskie w Polsce jest nad wyraz silne i zgrane czego nie można powiedzieć o środowisku aptekarskim (przykłady z początku tego roku), więc wszystko piszesz to mrzonki póki co. Warto sobie uświadomić, ze to że znasz leki nie znaczy że umiesz leczyć - bo czytając wypowiedzi niektórych hej-do przodu farmaceutów mam takie wrażenie.
Hogwartnik
Posty: 737
Rejestracja: 5 lip 2011, o 11:39

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: Hogwartnik »

To osoby z lekarskiego lub kandydaci na lekarski nie chcą słyszeć w ogóle o możliwości takich zmian. Myślę, że kandydaci na farmację, studenci jak i farmaceuci byliby zadowoleni, gdyby zaczęło się dziać coś w tym kierunku.
Kaamil pisze:bo czytając wypowiedzi niektórych hej-do przodu farmaceutów mam takie wrażenie.
na medycynie też takich hej-do przodu raczej nie brakuje
Tymon
Posty: 19
Rejestracja: 3 lip 2013, o 07:41

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: Tymon »

Ja jestem na lekarskim Sum , ale poznalem wielu przyszlych farmaceutow,
szkoda ich w sieciowce . I zainteresowanie farmacja zostalo }}}}}
Hogwartnik
Posty: 737
Rejestracja: 5 lip 2011, o 11:39

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: Hogwartnik »

Tymon pisze:Ja jestem na lekarskim Sum , ale poznalem wielu przyszlych farmaceutow,
szkoda ich w sieciowce . I zainteresowanie farmacja zostalo }}}}}
No ale nie da się zaprzeczyć, że sporo lekarzy czy studentów lekarskiego niemalże pogardza farmaceutami czy studentami farmacji. Siłą rzeczy, farmaceuta diagnoz nie stawia i nigdy nie będzie tego robił, ale o samym leku wiedzę ma większą.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: randomlogin »

Kaamil pisze:(tajemnica lekarska, KEL, ustawa o zawodzie lekarza)
To sa aspekty prawne, ktorych nikt raz na zawsze w granicie nie wykul - jak bedzie potrzeba i wola, to sie zmieni. Zreszta dostep do fragmentarycznych informacji o pacjenci maja wszyscy zaangazowani w proces leczenia, w zakresie niezbednym do wykonania ich kawalka - wiec jesli powiekszymy kawalek farmaceutow, to nawet wielkie zmiany prawne nie sa wymagane.

To powiedziawszy - jestem wielkim przeciwnikiem jakiejkolwiek bazy danych, do ktorej maja miec dostep farmaceuci. Jako pacjent. Nie zycze sobie tego, zeby do takich informacji o mnie czy mojej rodzinie mialy dostep setki tysiecy osob (jesli zsumujemy lekarzy i farmaceutow), i wszystko co byloby potrzebne to komputer podlaczony do internetu. Mysle, ze podobnego zdania bedzie GIODO - i cos takiego nigdy, a w kazdym razie jeszcze bardzo dlugo, nie zaistnieje. Oczywiscie, NFZ wie bardzo duzo juz i tak - ale jednak w tej wersji nie jest tak, ze punktow dostepu do tej wiedzy sa tysiace. Zreszta NFZ sie oklamuje, chocby w imie korzystniejszych rozliczen.

BTW - piszecie ze taki system pozwalalby wychwycic osoby, ktore dostaja np takie same leki od roznych specjalistow. Cos w tym tym faktycznie jest. Tylko nie zwracacie uwagi na jedna rzecz - jesli juz cos takiego zaistnieje (w zakresie przypisane leki, bo w zakres cala medyczna historia pacjenta nie wierze jak pisalem wyzej) - to dostep do tego beda mieli lekarze. Tez maja komputery, tez beda mogli zobaczyc co tam pacjenci maja przypisane i od kogo. A jesli oni beda mogli to zobaczyc, to juz farmaceutom nie bedzie to potrzebne. I nie chodzi o moje zdanie - tylko o silne srodowisko lekarskie, i silne w spoleczenstwie przekonanie, ze leczyc to jednak ma lekarz. Ani pierwszego, ani drugiego nie zmieni sie z dnia na dzien.
Poza tym ja prywatnie tez jestem temu troche przeciwny, bo wole zeby dostep do takich danych mialo raczej mniej osob, a nie raczej wiecej.
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Po farmacji czyli mgr opiekun osoby starszej.

Post autor: deVries »

randomlogin, ja sobie wyobrażałem zawsze, że pacjent miałby jakąś kartę, która by była niezbędna do tego, żeby farmaceuta uzyskał dostęp do tych danych. Więc nie tysiące punktów tylko ze 2 apteki, które odwiedzasz.

Co do tego że lekarze też by mieli dostęp - no mieliby, na dobrą sprawę oprócz lekarza może nie być innych zawodów medycznych. Tylko chyba chodzi o to, żeby cały system usprawnić, a lekarze już teraz są przeciążeni jakimiś papierkowymi badziewiami i na pacjenta zostaje mało czasu. Jakby jeszcze mieli grzebać po bazach to słabo. Poza tym nie chodzi tylko o zapobieganie stosowania tego samego leku pod różnymi nazwami handlowymi tylko też udzielenie pacjentowi informacji na temat tego leku, na to lekarze już kompletnie czasu nie mają. I wiem co mówię, bo próbowałem się kiedyś dowiedzieć co dostałem. Raz mi powiedzieli, że lekarstwo", drugi raz uściślili do tabletki".
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości