podniebienie miękkie a twarde

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

podniebienie miękkie a twarde

Post autor: cordis »

Cześć, rozwiązując jakąś maturkę trafiłem na zadanie w którym był obrazek pokazujący przełyk, była tam zaznaczona nagłośnia i podniebienie miękkie.
Jako że trochę mi się wiedza w głowie pomieszała , to prosiłbym o pomoc czy to dobrze rozumia

Podniebienie wtórne po raz pierwszy powstało u gadów u krokodyli i umożliwia oddychania gdy mają w wodę w buźce,
Brak jest podniebienia wtórnego u ptaków
U człowieka ( ssaków ) występuje podniebienie miękkie i twarde ( czy można powiedzieć że tworzą one podniebienie wtórne czyli podniebienie miękkie + podniebienie twarde = wtórne )
Podniebienie miękkie w czasie połykania podnosi się i blokuje ujście do jamy nosowej ?
A podniebienie twarde - właśnie jaką funkcję pełni
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: podniebienie miękkie a twarde

Post autor: Wendigo »

Podniebienie twarde stanowi dno jamy nosowej i sklepienie jamy ustnej, czyli można powiedzieć, że rozdziela obie jamy. Ponadto ułatwa przyjmowanie pokarmu - pokarm jest w pewnym stopniu rozcierany przez język o podniebienie.

Nie wiem jak sytuacja ma się z ptakami, nigdy nie interesowały mnie tego typu szczegóły.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: podniebienie miękkie a twarde

Post autor: cordis »

Dziekuje , a jeszcze mam do tego tematu ostatnie pytanie Czy u człowieka można spotkać się z takim określeniem jak podniebienie wtórne a jak tak to czy to jest związane z tym podniebieniem miękkim i twardym?
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: podniebienie miękkie a twarde

Post autor: Wendigo »

Z tego co mi wiadomo, podział na podniebienie pierwotne i miękkie wynika się z okresu ich formowania w rozwoju zarodkowym. Podniebienie twarde tworzy się znacznie wcześniej, dlatego przypuszczam, że jest to synonim podniebienia pierwotnego. Sytuacja ma się analogicznie względem podniebiena miękkiego.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: podniebienie miękkie a twarde

Post autor: cordis »

Ok, czyli dobrze rozumiem że podniebienie twarde = podniebienie pierwotne, a podniebienie miękkie = podniebienie wtórne
Pozdrawiam i dzięki, bo chyba zrozumiałem
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: podniebienie miękkie a twarde

Post autor: Wendigo »

Myślę, że właśnie tak jest, wydaje się to logiczne
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości